Čierny piatok 13. pre Most? Minister sa vzdáva straníckych funkcií, exminister odchádza

13.9.2019 16:29

AKTUALIZOVANÉ Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa na sobotňajšom (14. 9.) sneme strany Most-Híd (14.9.) vzdá miesta podpredsedu a ďalších straníckych funkcií, zo strany však neodchádza.

Čierny piatok 13. pre Most? Minister sa vzdáva straníckych funkcií, exminister odchádza
Foto: TASR
Popis: Minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd) počas mimoriadnej schôdze

Uviedol to v piatok na sociálnej sieti s tým, že chcel informáciu oznámiť až na sneme, prenikla však už do médií. 

"Chcel som svoje rozhodnutie najprv oznámiť mojim straníckym kolegom počas zajtrajšieho snemu. Tak ako sa to patrí. Bohužiaľ, už som sa o svojom rozhodnutí dočítal v médiách. Teda mi neostáva len informáciu potvrdiť," uviedol Sólymos.

Vo svojom statuse vysvetlil, že chce dať proestor novej mladej generácii politikov. "Som si istý, že práve oni dodajú do kampane novú energiu a plné nasadenie," doplnil podpredseda Mosta. 

Zo strany odchádza Nagy

Bývalý europoslanec a exminister životného prostredia József Nagy oznámil odchod z Mosta-Híd, pridáva sa k vznikajúcemu hnutiu Spolupatričnosť. 

Informoval o tom na sociálnej sieti v maďarskom jazyku. Nagy nedávno pre TASR potvrdil, že už nebude kandidovať za Most-Híd a že s vznikajúcim hnutím sympatizuje.

Nagy odchádza pre nesúhlas s tým, že sa Most-Híd a SMK nedohodli na koalícii do budúcoročných parlamentných volieb.

"Do poslednej chvíle som dúfal, že úzke vedenie strany Most namiesto odmietnutia spolupráce zmení svoj postoj a v sobotu na sneme dôjde k zodpovednému, pozitívnemu prevratu. Keďže signály ukazujú, že nastane opak, som oznámil odchod zo strany," napísal Nagy na sociálnej sieti.

Zároveň oznámil, že sa pridáva k vznikajúcemu hnutiu Összefogás-Spolupatričnosť.

"Súhlasím s jeho úsilím a urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby elán a túžba konať v kombinácii so skúsenosťami a schopnosťami prispeli k tomu, aby Maďari na Slovensku nestratili svoju parlamentnú reprezentáciu," vyhlásil Nagy.

Za vznikajúcim hnutím sú aj členovia SMK, čo potvrdila aj táto mimoparlamentná strana.

"V uplynulých dňoch sme sa viackrát stretli s bývalým poslancom EP Józsefom Nagyom a vítame jeho dnešné vyjadrenie, že stojí na strane spolupráce a spájania maďarských politických síl," uviedlo vznikajúce hnutie.

V súvislosti so zastúpením maďarskej menšiny zdôrazňuje potrebu spájania síl a personálnej obnovy.

Strana Most-Híd už pred pár dňami uviedla, že rešpektuje rozhodnutie Józsefa Nagya nekandidovať za ňu v budúcoročných parlamentných voľbách. 

V súvislosti so vznikajúcim hnutím pre TASR dodala, že hoci prípravný výbor hnutia Spolupatričnosť v maďarskom jazyku nazval "zjednotením", samotná iniciatíva vytvára priestor na ďalšie rozdrobenie maďarských voličov.

V poradí 11. snem strany Most-Híd sa uskutoční v sobotu 14. septembra o 09.30 h v hoteli Saffron na Radlinského 27 v Bratislave.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

16:59 VIDEO Nestrašte ľudí, odkazuje Matovič lídrom opozície. Tu sú moje podmienky vstupu do vlády

Hnutie OĽaNO nepôjde do vlády, ktorá by mala v pláne prijať registrované partnerstvá, adopcie detí p…