Čierna kniha ukrajinského Majdanu: Ako americkí politici navštívili Kyjev

12. 8. 2017 8:01

Americký konzervatívny analytik Ted G. Carpenter zhodnotil vo svojom článku dianie na Ukrajine. Od Majdanu až po súčasnosť. A dospel k názoru, že Američania sa správajú ako pokrytci, keď sa k režimu v Kyjeve stavajú ústretovo, zatiaľ čo voči Kremľu sprísňujú sankcie. Komentár preložil Tomáš Haas, niekdajší poradca bývalého českého prezidenta Václava Klausa.

Čierna kniha ukrajinského Majdanu: Ako americkí politici navštívili Kyjev
Foto: TASR
Popis: Centrum protivládnych protestov v Kyjeve z 20. februára 2014

Už od predvolebnej prezidentskej kampane v roku 2016 sa v Spojených štátoch neustále rieši, či a nakoľko ovplyvnilo Rusko prezidentské voľby, v ktorých vyhral Trump. Spravodlivé rozhorčenie nad zasahovaním Rusov do záležitostí iných štátov by bolo vierohodnejšie, keby Spojené štáty nerobili to isté.

„Ale historické záznamy dokazujú, že Washington bol zapletený do politických záležitostí desiatok krajín po celom svete vrátane mnohých demokratických štátov. Obzvlášť závažným príkladom sú udalosti na Ukrajine počas euromajdanskej revolúcie v roku 2014,“ napísal Carpenter. Preklad jeho článku uverejnil Tomáš Haas na sociálnej sieti Facebook.

Zdroj: Facebook/Tomáš Haas

Niekdajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rozhodne nebol žiadnym vzorom cnosti. Jeho korupčné aktivity dosiahli takú úroveň, že to začalo prekážať naozaj veľkému množstvu Ukrajincov. Ale nech už si o Janukovyčovi myslíme čokoľvek, bol to prezident zvolený v regulárnych voľbách, ktoré nespochybňoval ani Západ. A keby Janukovyč dostal šancu v úrade zotrvať, vykonával by prezidentskú funkciu až do roku 2016.

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč. Zdroj: TASR/AP Photo/Vesti24 via Associated Press Television

Rozsah zasahovania Obamovej administratívy do ukrajinskej politiky vyrážal dych

„Lenže proti tomu sa postavili aktivisti na Majdane, ktorých prišiel podporiť napríklad republikánsky senátor John McCain. Postavil sa za ľudí, ktorí chceli zvrhnúť prezidenta zvoleného v legitímnych voľbách. Nie je to azda zasahovanie?“ spýtal sa analytik.

„McCain večeral s vodcami opozície vrátane členov ultrapravicovej strany Sloboda (tej istej strany, ktorú nedlho predtým odsúdil Európsky parlament vo svojej rezolúcii ako extrémisticky nacionalistickú a varoval ukrajinských politikov pred akoukoľvek spoluprácou s ňou, pozn. prekl.) a neskôr sa objavil na javisku na Námestí nezávislosti počas masovej manifestácie. Stál po boku lídra Slobody Oleha Tyahnyboka,“ pokračoval analytik.

John McCain

John McCain. Zdroj: TASR

Ale to nebolo ani zďaleka všetko. Ruská strana zverejnila záznamy rozhovorov medzi Victoriou Nulandovou, asistentkou ministra zahraničia pre európske a eurázijské záležitosti, a americkým veľvyslancom na Ukrajine Geoffreym Pyattom. Debatovali spolu o politickej situácii na Ukrajine, o tom, kedy už na scéne nebude demokraticky zvolený prezident Viktor Janukovyč.

„Rozsah zasahovania Obamovej administratívy do ukrajinskej politiky vyrážal dych. Za favorita Spojených štátov zhodne vyhlásili Arsenija Jaceňuka, muža, ktorý sa potom po vyhnaní Janukovyča skutočne stal premiérom. Nulandová a Pyatt boli zapojení do tohto plánovania v čase, keď ešte Janukovyč vykonával svoj zákonný prezidentský mandát. Bolo prekvapujúce vidieť diplomatických zástupcov cudzej krajiny – a navyše krajiny, ktorá sa stále oháňa nutnosťou rešpektovať demokratické procesy a suverenitu iných národov – intrigovať a angažovať sa v puči proti zvolenej vláde a v jej nahradení americkou vládou nominovanými úradníkmi,“ skonštatoval analytik.

Arsenij Jaceňuk

Arsenij Jaceňuk. Zdroj: SITA

Človekom, ktorý bude v Obamovej administratíve hlavným „expertom“ na Ukrajinu, sa potom stal viceprezident Joe Biden. Ten sa následne v celej veci výrazne angažoval, Kyjev navštevoval pomerne často a jeho syn tam dokonca rozbehol veľmi lukratívny biznis. Jeho posledná cesta vo funkcii napokon viedla tento rok v januári práve na Ukrajinu.

„Bolo groteskným skreslením opísať udalosti na Ukrajine ako čisto domáce ľudové povstanie. Telefonický rozhovor Nulandová – Pyatt a ďalšie udalosti potvrdili, že Spojené štáty boli oveľa viac než pasívny pozorovateľ turbulencie. Američania, naopak, nehanebne zasahovali do vnútorných udalostí na Ukrajine. Takéto správanie bolo úplne nevhodné. Spojené štáty nemali právo organizovať politické výsledky v inej krajine, obzvlášť v krajine na hraniciach ďalšej veľkej mocnosti. Nie preto div, že Rusko reagovalo negatívne na protiústavné vypudenie zvolenej proruskej vlády, vypudenie, ktoré nastalo nielen s požehnaním Washingtonu, ale aj s jeho pomocou,“ uzavrel Carpenter.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli.