Chválospevy na proeurópske Slovensko v českej politickej diskusii: Slováci hľadeli na Čechov ako na múdrejších bratov, ale teraz je Slovensko vyvinutejšie

29. 10. 2017 15:00

Známy český moderátor Václav Moravec v Žižkovskej veži túto nedeľu privítal filozofa Václava Bělohradského, bývalú slovenskú veľvyslankyňu v ČR Magdu Vášáryovú a predsedu Pirátov Ivana Bartoša. Moderátor chcel počuť, kam sa po týchto voľbách pohne Česku a nakoniec sa čo-to dozvedel aj o Slovensku.

Chválospevy na proeurópske Slovensko v českej politickej diskusii: Slováci hľadeli na Čechov ako na múdrejších bratov, ale teraz je Slovensko vyvinutejšie
Foto: TASR
Popis: Magda Vášáryová
reklama
Vášáryová uviedla, že je trochu prekvapená z toho, čo sa deje v Česku. Slováci podľa nej na Čechov hľadeli ako na múdrejších bratov, ale teraz sa vraj ukázalo, že aj Česi majú určitý politický problém. „Na jednej strane mi to pripadá ako rozprávka. Tu je víťaz a osem trpaslíkov. Česká republika je taká Popoluška a uvidí sa, kto príde, pobozká ju a prebudí ju,“ uviedla.
 
Ako mala možnosť sledovať českú volebnú kampaň, všimla si, že bola naozaj veľmi vyhrotená, pričom za hlavného vinníka označila predsedu ANO Andreja Babiša. Na Slovensku síce pred rokom a pol došlo k veľmi podobnej situácii, ale aj tak sa predsa len podarilo zostaviť vládu, pretože premiér Robert Fico dosť ustúpil strane Most-Híd, ktorá v programovom vyhlásení realizovala 90 percent svojho programu. „Pán Babiš nepočítal s tým, že by potreboval koaličného partnera, a tam ja vidím tú najväčšiu chybu,“ zhrnula Vášáryová.
 
Vášáryová podľa svojich slov nechápala, kam chce vlastne Česko po voľbách smerovať v zahraničnopolitických otázkach. Bude azda Česko hľadať spojencov v Maďarsku a Poľsku? Bývalá veľvyslankyňa si je vraj vedomá, že Česi v 90. rokoch minulého storočia a na začiatku storočia nového Slovákom veľa pomohli pri ceste do NATO. Teraz chce Vášáryová na Slovensku iniciovať debatu, ako by zase Slováci mohli pomôcť Čechom, ako napríklad znížiť vlnu paniky, ktorá v ČR krajine panuje okolo eura.

Slovensko ako ostrov zodpovednosti

Bělohradský Vášáryovej poďakoval za pomocnú ruku, ktorú za Slovensko ponúkla. „Slovensko je vyvinutejšia krajina, než sme my. Platí sa tam eurom a 80 percent ľudí je s tým spokojných,“ uviedol mysliteľ. Kedysi sme platili za demokratický štát, ktorý už od čias prvej republiky postupoval trochu inak ako Poliaci a Maďari. A keby sme nemali predvolebnú kampaň, ktorá trvala vyše pol roka, tak by sa podľa Bělohradského Česko postavilo do úlohy proeurópskej krajiny v strednej Európe. Pre predvolebnú kampaň to ale Česi neurobili a tejto príležitosti sa namiesto nich chopil slovenský premiér Fico. Ten dnes prezentuje Slovensko ako proeurópsky ostrov zodpovednosti a demokracie v strednej Európe.
 
Bartoš konštatoval, že sa Česká republika má ekonomicky dobre, ale problém je, že to ľudia nepocítili vo svojich peňaženkách. Až to pocítia, budú spokojnejší. „Českí manažéri berú to isté ako nemecké upratovačky,“ burácal Bartoš. Bělohradský ale okamžite oponoval, že sa človek nezaujíma len o ekonomickú stránku veci, ale človek je tiež bytosťou politickou, ako hovorili už starí grécki filozofi. Každý človek zastáva určité hodnoty a ľudia musia hľadať nejaký konsenzus. Problém je podľa Bělohradského v tom, že všetko nie je len o ekonomike, hoci je nám to podsúvané.
 
Bartoš však zo svojho názoru neuhol. „Je pyramída sloboda a primárne je tá sloboda materiálna.“ „Nie,“ ozvala sa okamžite Vášáryová. Bartoš sa ale nenechal presvedčiť. „Ľudia prosto v prvom rade chcú mať aspoň nejaké peniaze v peňaženkách. Je preto na liberálnych politikoch, ktorí ľuďom povedia: Urobíme pre vás to a to, ale rozhodne zdôrazňujeme, že pre vás nie je riešením nástup nejakej autoritárskej strany. Ak nastúpia k moci autoritári, nebudete mať viac peňazí v peňaženkách.“
 
Vášáryová však tiež trvala na svojom a podotkla, že všetko nie je len o peniazoch. Občanov je podľa jej názoru treba občiansky vzdelávať, aby si uvedomili, že musia rozvíjať verejný priestor. Diplomatka jednoznačne odmietla myšlienku, že by sa bohatí ľudia odkláňali od totality. Takto to vraj nikdy nefungovalo ani fungovať nebude.
 
Bělohradský doplnil, že v českej spoločnosti panuje vzájomná nedôvera a svoju úlohu tu hrá strach. Všetky možné obavy podľa neho možno prekonať len dlhodobou drobnou prácou v demokracii. Vášáryová dala mysliteľovi za pravdu, ale varovala, že odstrániť tieto obavy nebude rozhodne jednoduché.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cestovný ruch "v normále"? Skôr ako v roku 2022 nečakajte, upozorňuje prezident ZCR Harbuľák

14:59 Cestovný ruch "v normále"? Skôr ako v roku 2022 nečakajte, upozorňuje prezident ZCR Harbuľák

Cestovný ruch na Slovensku sa pravdepodobne do normálu nedostane skôr ako v roku 2022. Pre TASR to u…