Chorvátskeho expremiéra Sanadera odsúdili za úplatkárstvo

30. 12. 2019 15:29

Chorvátsky súd v pondelok uznal bývalého premiéra Iva Sanadera a šéfa maďarskej energetickej spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho za vinných z úplatkárstva v korupčnej afére spred desiatich rokov. Sanadera odsúdil na šesť rokov väzenia a Hernádimu, ktorého stíhali v neprítomnosti, uložil dvojročný trest. Informovali o tom agentúry AFP, AP a APA.

Chorvátskeho expremiéra Sanadera odsúdili za úplatkárstvo
Foto: TASR
Popis: Chorvátsky expremiér Ivo Sanader sedí v súdnej sieni počas súdneho pojednávania v Záhrebe 20.novembra 2012.
reklama

Záhrebský okresný súd dospel k záveru, že Sanader, ktorý si už odpykáva samostatný trest za korupciu, a Hernádi sa dopustili "prijímania a dávania úplatku" v súvislosti s dohodou z roku 2009, umožňujúcou koncernu MOL získať kontrolu nad chorvátskou ropnou a plynárenskou spoločnosťou INA.

Sudkyňa Maja Štamparová-Stipičová uviedla, že vtedajší predseda chorvátskej vlády Sanader dostal na základe tejto dohody 10 miliónov eur.

"Ako vrcholný štátny predstaviteľ Sanader... ohrozil zásadné ekonomické záujmy Chorvátska," vyhlásil v záverečnej reči prokurátor Tonči Petkovič.

Obhajcovia Hernádiho tvrdili, že prokuratúra nedokázala "usvedčujúce spojenie" medzi oboma obžalovanými. Obaja muži trvajú na svojej nevine a proti verdiktu sa môžu odvolať.

Skupina MOL vyjadrila vo vyhlásení "sklamanie" nad rozsudkom a zopakovala, že zo strany jej predstaviteľov nedošlo k žiadnemu pochybeniu. Hernádi má podľa tohto stanoviska naďalej plnú podporu spoločnosti.

Chorvátsko roky žiadalo zadržanie Hernádiho, Maďarsko však odmieta jeho vydanie.

Sanadera už v tejto kauze uznali za vinného v roku 2012, najvyšší chorvátsky súd však jeho odsúdenie na osem a pol roka väzenia zrušil a nariadil nový proces, ktorý sa začal v októbri 2018. Hernádi nebol v pôvodnom procese obžalovaný.

Konzervatívny expremiér, ktorý stal na čele chorvátskej vlády v rokoch 2003 - 2009, je v ďalších prípadoch obvinení z korupcie podozrivý zo sprenevery miliónov eur, píše AFP.

V apríli ho odsúdili na šesť rokov odňatia slobody v ďalšom korupčnom prípade. V roku 2018 dostal trest dva a pol roka za profitovanie z vojny, na ďalšom procese ho však zbavili obvinení zo zneužitia právomocí.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

23:59 Koniec príbehu o „švédskej ceste“ proti epidémii. Vláda schválila veľmi prísny návrh karantény

Doteraz boli opatrenia, ktoré zaviedla švédska vláda, v porovnaní so zvyškom Európy veľmi umiernené.…