Chorvátska polícia nezvláda nápor utečencov. Prezidentka chce povolať armádu

18. 9. 2015 18:45

Tisícky utečencov, ktorí sa nedostali cez srbsko-maďarské hranice, nemajú kam ísť a tisícky ďalších sa chystajú prekročiť hranice Chorvátska, ale kapacity pre utečencov sú už podľa vlády vyčerpané. V priebehu dvoch týždňov má prísť do krajiny ďalších až 20 000 ľudí.

Chorvátska polícia nezvláda nápor utečencov. Prezidentka chce povolať armádu
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Príval migrantov spôsobuje obrovské problémy najmä na hraniciach. Polícia už masy ľudí nezvláda. Prvé nepokoje sa objavili v pohraničnom meste Tovarnik, kde migranti prerazili bezpečnostné zábrany a došlo aj k stretom medzi utečencami a políciou. V Záhrebe zase utečenci zdemolovali hotel, pretože ich úrady zdržujú v ceste do Nemecka.

S vlnou migrantov má najnovšie pomôcť aj chorvátska armáda. Povolať ju chce prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová, ktorá vyzvala vojakov, aby boli pripravení na možné nasadenie pri hraniciach so Srbskom. Chorvátska hlava štátu podľa portálu HNonline.sk opakovane uviedla, že nie je spokojná s vysokým počtom utečencov, ktorí prichádzajú do krajiny ilegálne. Prezidentka Kitarovičová požiadala šéfa generálneho štábu, aby bola armáda pripravená v prípade, že bude nevyhnutné chrániť chorvátske hranice pred ilegálnymi migrantmi. Minister vnútra Ranko Ostojič varoval, že Chorvátsko zavrie hranice so Srbskom v prípade, že znova príde 8 000 utečencov za jediný deň.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…