Chmelárov SEN: Investícia do automobilky Jaguar Land Rover nie je nie je ani strategická, ani ekologická, ani ekonomická

    0
    Politológ, pedagóg, historik a bývalý rektor Akadémie Médií Eduard Chmelár (Autor: SITA)
    Podľa strany Eduarda Chmelára nie je investícia ani strategická, ani ekologická, ani ekonomická. V prvom rade sa jej nepozdáva umiestnenie automobilky v relatívne rozvinutom Nitrianskom kraji. Lepšou voľbou by podľa strany SEN bol Prešovský, Košický alebo Banskobystrický kraj, v ktorých je v porovnaní s Nitrianskym krajom asi o 5 percent väčšia nezamestnanosť. Sen pritom tvrdí, že podpora vo výške takmer 400 miliónov eur nemala byť britskej automobilke vôbec poskytnutá: “Ak by boli namiesto toho v rovnakej miere podporené slovenské firmy (najmä malí a strední podnikatelia a živnostníci), bolo by to efektívnejšie, ekonomickejšie, udržateľnejšie aj spravodlivejšie.”  
     
    SEN nezabúda ani na tradičnú výčitku mnohých ekonómov, že extrémna závislosť na automobilovom priemysle môže Slovensku uškodiť. Tvrdí taktiež, že nižšia dostupnosť ropy v budúcnosti povedie k menšiemu dopytu po automobiloch. “Považujeme to za zlyhanie zodpovedného plánovania a rozvoja Slovenska,” konštatuje strana. 
     
    Strana prichádza aj s argumentami ekologického charakteru. Podľa nich sa výstavba takýchto priemyselných parkov realizuje na  úkor kvalitných a poľnohospodársky najcennejších pôd, pričom „produkty automobiliek znečisťujú ovzdušie, spôsobujú hluk a dopravné zápchy.“  Výstaba automobilky vraj bude mať aj klimatické dôsledky: „Ako je toto rozhodnutie v súlade s plánmi EÚ o významnom znižovaní emisií CO2 do roku 2030?“
     
    Posledná výčitka strany SEN zachádza do geopolitickej roviny: „Akékoľvek rozširovanie priemyselnej infraštruktúry, ktorá na svoj chod potrebuje fosílne palivá, alebo je závislá od vývozu tovarov závislého od jej spotreby (teda automobily), zvyšuje konkurenčný boj o túto strategickú surovinu. Už dnes pozorujeme rastúce napätie medzi veľmocami (USA vs. Rusko; Čína vs. Japonsko, atď.), ktoré súvisí aj s rastúcou nedostupnosťou takých strategických surovín akou je napríklad aj ropa. Následný akútny nedostatok suroviny ako dôsledok priameho konfliktu by Slovensko zasiahol ešte oveľa výraznejšie.“ 
     
    - Reklama -