Chmelár tvrdo: Mám plné zuby tohto systému. Oligarchia sa nedá poraziť voľbami

13.3.2018 7:07

Analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár ponúka iný pohľad na súčasné politické dianie. V komentári píše, že jeho cieľom nie je odradiť ľudí od ďalších pochodov a demonštrácií, ale dať im zmysluplný obsah a prinútiť ich uvažovať nad nezamýšľanými dôsledkami stupňujúceho sa konfliktu v spoločnosti.

Chmelár tvrdo: Mám plné zuby tohto systému. Oligarchia sa nedá poraziť voľbami
Foto: archív E.Chmelára
Popis: Eduard Chmelár
Dlhotrvajúca nespokojnosť so stavom našej spoločnosti je podľa Chmelára prirodzená, keďže neriešené problémy prerástli do spoločenského výbuchu. Bolesť, hnev a zúfalstvo, ktoré nastali po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, treba podľa analytika pretaviť do zmysluplného projektu. 
 
Mám plné zuby tohto systému, vždy som si želal porážku oligarchie, ktorá má svoje korene nie v nejakej konkrétnej vláde, ale v samotných základoch globálneho kapitalizmu. Hovorím však o skutočnom odstránení oligarchickej moci, nie o výmene jej správcov a vyjednávačov s verejnosťou, ktorým ešte stále hovoríme vznešeným názvom politici,“ píše Chmelár v komentári, ktorý uverejnil na svojej oficiálnej stránke. 
 
Volanie Borisa Kollára po predčasných voľbách, ktoré by odovzdali moc do rúk ľuďom, považuje analytik nielen za neobyčajne hlúpe, ale aj zavádzajúce voči voličom. „Kollár musí vedieť, že nič také nie je možné. My sme si oligarchiu nezvolili. Ona sa prežrala do systému a dnes kontroluje politikov, médiá, súdy, biznis, všetko. Im je jedno, kto im bude plniť vrecká,“ konštatuje analytik. 

Pozor na to

„Arogancia moci, ktorú dlhé roky predvádza Slovensku Ficova garnitúra, mi je z duše odporná a verím, že melie z posledného. Ale pozor na to, akým spôsobom sa jej chcete zbaviť,“ varuje vysokoškolský pedagóg, ktorý zvažuje kandidatúru na post prezidenta. 
 
Prevrat, na ktorý vyzvala podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová v rádiu Aktual, je podľa Chmelára neskutočný až nebezpečný úlet, ktorý by ste čakali skôr od neonacistov. Analytik ďalej uvádza, že práve neonacisti by raz mohli uskutočniť prevrat, ktorý sa nikomu nebude páčiť. „Kotleba nie je jediný, už dnes sa formujú nové, oveľa agresívnejšie extrémistické hnutia, ktorým nič viac nevyhovuje ako atmosféra chaosu a nedôvery,“ dodáva. 
 
Chmelár varuje, že práve predčasné voľby by mohli zmeniť pomer mocenských síl takým spôsobom, že by to pre demokratov mohla byť nočná mora. 
 
„Pamätajte si však, že dnes by ste nemali veriť ničomu, čo počujete. Ničomu. Ani od vlády, ani od opozície. Všetko, čo potrebujete vedieť, už dávno viete. Všetko, čo sa ´odhalí´ v týchto dňoch, sú s najväčšou pravdepodobnosťou účelové spravodajské hry a ich zverejňovanie v tomto čase má svoj politický zámer,“ pokračuje Chmelár v úvahe. 
 
Podľa analytika súčasný postup nevedie k tomu, aby ľudia znovu nadobudli kontrolu nad vlastnými životmi. 
 
Chmelár zdôrazňuje, že pre neho osobne je dôležité poznať pravdu o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Túto pravdu sa však podľa analytika nedozvieme ani z demonštrácií, ani z predčasných volieb. 
 
Na vyšetrovanie nemá žiaden vplyv to, kto je na mieste ministra alebo policajného prezidenta, ale dozorujúci prokurátor, ktorého sa mocenské zmeny nijako netýkajú. To je tá kľúčová postava, ktorá môže odňať vyšetrovateľovi prípad a prideliť ho inému,“ upozorňuje. 
 
Zneužitím nevyšetrenej dvojnásobnej vraždy na mocenské ciele prichádzajú protivládne protesty podľa Chmelára o svoj mravný étos. „Jeden z najhorších výrokov, ktorý v tejto súvislosti zaznel, bolo vyjadrenie prezidenta Kisku, že aj keby sa zistilo, že vražda nemá nič spoločné s touto vládou, táto vláda musí padnúť. Toto spájanie nesúvisiacich vecí je v právnom štáte absolútne neprijateľné,“ myslí si analytik. 
 
Podľa Chmelára opozícia zneužíva vraždu novinára, aby vymenila vládu. „Opozícia sa snažila o zvrhnutie vlády všelijakými mítingmi a pochodmi pred komplex Bonaparte od začiatku tohto volebného obdobia. Nevyšlo jej to, preto teraz zneužíva tragédiu, ktorá by sa mala od ich politických ambícií prísne oddeliť,“ dodáva. 

Slušné Slovensko nie je politický program

Chmelár je presvedčený, že dochádza k manipulácii ľudí a zneužitiu davovej psychózy. „Prirovnávania súčasnej situácie k Nežnej revolúcii sú absolútne zavádzajúce a scestné. Ako historik i priamy účastník Nežnej revolúcie musím povedať, že prebiehajúce protesty majú zatiaľ skôr znaky februára 1948 ako novembra 1989,“ myslí si analytik.
 
Keďže tu nemáme totalitu, postaviť sa na stranu jednej časti rozdelenej spoločnosti znamená podľa Chmelára nerešpektovať tú druhú, a to je podľa neho proti pravidlám demokracie i nezávislosti akademickej pôdy ako takej. 
 
Slušné Slovensko nie je politický program. Je to zámerne zahmlievajúci marketingový slogan, aby získal čo najviac ľudí, a pritom nepovedal to podstatné. My všetci, ktorí sme sa ikskrát sklamali z politikov, my všetci, ktorí vieme, že politikom by sa nemal vystavovať bianko šek dôvery, by sme nemali naletieť primitívnemu konštruktu ´dajte nám moc a my sa už o vás postaráme´.
 
Tak ako Nežná revolúcia mala svoje jasné konkrétne požiadavky, tak ako ich nešťastne hľadala Antigorila, tak by sme aj my všetkým, ktorí nás žiadajú o moc – o podporu predčasných volieb, novej vlády alebo zrekonštruovanej vlády –, mali predostrieť naše vlastné konkrétne požiadavky, ktoré potlačia to, po čom všetci voláme: korupciu, bezbrehé rozkrádanie a prepojenie štátu a organizovaného zločinu,“ píše v závere komentára Chmelár. 

Ako zničiť korupciu?

Analytik ponúka aj svoje vlastné nápady, čo žiadať od politikov, aby sa na Slovensku podarilo potlačiť korupciu a rozkrádanie. 
 
Zmeniť by sa muselo podľa Chmelára financovanie politických strán, a to tak, že by sa súkromnému sektoru zakázalo financovanie volebných kampaní a zaviedla by sa pre strany povinnosť viesť analytické účtovníctvo. Finančné dary by ďalej mali byť možné v hotovosti len do sumy 300 eur. Pokladník strany by mal podľa Chmelára za jej financovnie niesť trestnú zodpovednosť. 
 
Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý považuje za nefunkčný, by politológ nahradil novou právnou úpravou, ktorá by zjednodušila podávanie podnetov a rozšírila okruh osôb, ktorým sa môže preverovať majetok.
 
Skúmať by sa mal navyše aj majetok blízkych osôb či osôb s právnickým prepojením na osoby, ktoré podliehajú zákonu o preukazovaní pôvodu majetku. 
 
Chmelár ďalej navrhuje: „Zaviesť osobitnú zložku prokuratúry, ktorá nebude podliehať generálnej prokuratúre a ktorá sa špecializuje na stíhanie trestných činov korupcie, zneužitia právomocí verejného činiteľa, a aplikáciu nového zákona o preukazovaní pôvodu majetku – príkladom nám môže byť Rumunsko, kde boli po zavedení nezávislej protikorupčnej prokuratúry trestne stíhaní viacerí bývalí aj aktívni politici, vrátane predsedu vlády.“ 
 
To nie je ani zďaleka koniec požiadavkám, ktoré by podľa vysokoškolského učiteľa mali zaznievať od tých, ktorí dnes volajú po páde vlády a predčasných voľbách. 
 
Ďalšou požiadavkou je zastavenie privatizácie zdravotníctva a posilnenie samosprávnych prvkov v nemocniciach. Pochybné privatizácie navrhuje Chmelár preskúmať. 
 
Kriminálna a finančná polícia by mala byť podľa analytika oddelená od Prezídia Policajného zboru, aby mohla konať samostatne a nepodliehala vplyvom vedenia Policajného zboru SR a ministerstva vnútra. „Inšpekcia Ministerstva vnútra SR musí byť nezávislým orgánom,“ pokračuje Chmelár. 
 
„Na všetkých úrovniach v štátnej správe prijať a dodržiavať princípy otvorenosti a transparentnosti. Korupciu považovať za trestnú už pri žiadaní, prijímaní alebo sľúbení nenáležitej výhody; bez podmienky bezprostredného porušenia svojich povinností a bez bezprostredného protiplnenia. Na všetkých úrovniach štátu zaviesť participatívne rozpočty, ktoré umožnia občanom získať spolurozhodovanie a kontrolu nad tým, na aké účely sú používané peniaze z verejných zdrojov,“ uzatvára Chmelár svoj návrh požiadaviek. 
 
Analytik uzatvára svoj rozsiahly komentár citáciou riaditeľa nadácie Zastavme korupciu Pavla Sibylu, s ktorým sa podľa vlastných slov stotožňuje: „Nemožno mať demokratický štát, ak demokratické nie sú politické strany a volebný systém umožňuje, aby sa moc koncentrovala v rukách pár ľudí. Nemáme dostatočné brzdy, nemáme protiváhy a naša krajina sa preto rúti k okraju útesu.“
 
Celý text nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

17:00 Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

Minisummit o migrácii, na ktorý zvolal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker predstaviteľov šest…