Chmelár o ospevovanej iniciatíve PESCO: Skorumpovaní politici a zbrojárski lobisti nás jednoducho vlákali do pasce

21. 11. 2017 11:47

Premiér Robert Fico hovorí o účasti Slovenska v takzvanom jadre Európskej únie často a nie je to inak ani v prípade novej iniciatívy so skratkou PESCO, ktorá sa týka bezpečnosti. Aj táto oblasť je totiž podľa predsedu vlády dôležitou súčasťou budovania jadra EÚ. O žiadnu spoločnú európsku armádu však podľa analytika Eduarda Chmelára nejde.

Chmelár o ospevovanej iniciatíve PESCO: Skorumpovaní politici a zbrojárski lobisti nás jednoducho vlákali do pasce
Foto: Archív Eduarda Chmelára
Popis: Eduard Chmelár, politický analytik
Pod dohodu o Stálej štruktúrovanej spolupráci EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO) sa podpísalo minulý týždeň 23 ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ vrátane šéfa slovenskej diplomacie. Chmelár pripomína, že konečné rozhodnutie na najvyššej úrovni by malo byť prijaté v decembri a dodáva, že nesúhlasí s tým, čo v tejto veci tvrdí premiér Robert Fico. 
 
O novej európskej bezpečnostnej iniciatíve píše analytik na svojej webovej stránke z trochu iného pohľadu v texte s veľavravným názvom PESCO ako PASCA militarizmu. Chmelár spochybňuje médiami citované tvrdenia predsedu vlády, že PESCO je najväčší skok v európskej obrannej politike a podstatným spôsobom zvýši našu bezpečnosť. 
 
Analytik poukazuje na zmenu názorov niektorých odporcov projektu spoločnej európskej armády. V tomto smere pripomína odmietavý postoj generálneho tajomníka NATO, ktorý ešte vlani na rokovaní ministrov obrany členských štátov EÚ v Bratislave vyzýval, aby sa štáty Únie nesnažili vytvoriť spoločnú armádu. Teraz velenie NATO iniciatívu PESCO privítalo. 
 
„Štátny tajomník ministerstva obrany Robert Ondrejcsák, ktorý dostal takmer hysterický záchvat zakaždým, keď niekto spomenul osamostatnenie európskej obrany, sa tentoraz chvastá, že sám na rokovaní v Paríži k tejto iniciatíve prispel. O čo teda v skutočnosti ide?“ kladie si rečnícku otázku Chmelár. 

Koniec mierového projektu

Podľa analytika nie je PESCO krokom k vytvoreniu európskej armády. „Táto dohoda bude znamenať predovšetkým eskaláciu európskeho militarizmu a ústup od chápania EÚ ako mierového projektu,“ myslí si Chmelár. 
 
Nová iniciatíva na zvýšenie bezpečnostnej spolupráce v rámci EÚ podľa Chmelára právne zaviaže všetky štáty, ktoré sa na nej budú podieľať k tomu, aby enormne zbrojili. 
 
„Skorumpovaní politici a zbrojárski lobisti nás jednoducho vlákali do pasce, aby sme sa pod zámienkou zvyšovania európskej bezpečnosti zaviazali k tomu, čo sme sľúbili Američanom, ale čo je čoraz viac štátov neochotných plniť, pretože tieto záväzky sú nelogické, iracionálne a nad možnosti ich štátnych rozpočtov,“ analyzuje Chmelár. 
Analytik ďalej dodáva, že ako signatárska krajina iniciatívy PESCO bude musieť aj Slovensko pravidelne zvyšovať armádne výdavky. Ide o jednu z dvadsiatich podmienok, ku ktorým sa 23 členských krajín EÚ v dohode zaviazalo. Aspoň 20 percent týchto výdavkov sa musí investovať do nákupu nových zbraní. 

Qui bono

Podľa Chmelára nie je PESCO iniciatíva z dielne EÚ. „V skutočnosti ide o projekt NATO opierajúci sa o Lisabonskú zmluvu, ktorá sa zaviazala, že akákoľvek vojenská spolupráca v rámci EÚ bude podriadená Severoatlantickej aliancii,“ píše ďalej analytik a pripomína odporcov projektu, ku ktorým patria Dánsko, Írsko, Malta a Portugalsko.
 
Chmelár si požičal aj slová šéfa nemeckej diplomacie Sigmara Gabriela o tom, že PESCO je „veľkým krokom k nezávislosti Európskej únie vo veciach obrany“. Podľa neho je to však celkom inak. 
 
„V skutočnosti ide len o menšie preformátovanie projektu NATO, ktoré vyhovuje najviac zbrojárskym firmám a zahraničnej politike USA. Inými slovami – oni sa budú menej starať o našu bezpečnosť a my sa budeme viac angažovať v ich vojenských záujmoch. V konečnom dôsledku to bude znamenať hlavne ďalšie zaťaženie vojenských rozpočtov členských štátov EÚ,“ analyzuje Chmelár iniciatívu PESCO. 
 
Analytik tiež pripomína, že Rade EÚ budú pravidelne predkladané správy o tom, aká je situácia vo svete a kde by sme mali vojensky zasiahnuť, čím sa podľa neho „militarizmus stane trvalou témou zasadnutí Rady EÚ“.

Lobista Kiska? 

Nechýba ani pár viet k nadšeniu slovenského prezidenta Andreja Kisku z podpisu iniciatívy PESCO. Chmelár pripomína, že hlava štátu označila nákup nových zbraní za „záväzok voči našim spojencom“. 
 
„Vo svojom prejave v Európskom parlamente sa (Kiska) vyjadril k doterajšej mierovej činnosti EÚ až pohŕdavo. Povedal, že nie je udržateľné, aby EÚ bola naďalej dobrodincom rozdávajúcim peniaze po svete, ale aby sa premenila na ´silnejšieho globálneho hráča´. Hneď však vysvetlil, čo tým myslí. Rezolútne odmietol myšlienku európskej armády a privítal PESCO ako spojenie zdrojov na vojenské výdavky,“ vysvetľuje analytik. 
 
„Na Slovensku máme verejných činiteľov, ktorí sa tvária ako politici, v skutočnosti sú však zbrojárski lobisti. Sem radím aj prezidenta Kisku alebo štátneho tajomníka ministerstva obrany Ondrejcsáka a viacerých ďalších. Niektorí z nich sú na výplatných páskach zbrojárskych firiem a ich ´odborné´ stanoviská sú v skutočnosti hrubým obchodným nátlakom deformujúcim našu verejnú diskusiu,“ dodáva.
 
Chmelár v závere pripomína, že EÚ vznikla ako mierový projekt a filozofia európskej obrany a bezpečnosti podľa neho stojí a musí stáť na iných pilieroch, ako je militarizmus a vojenské intervencie. „Potrebujeme garantovať obranu územia EÚ, nie útočiť na iných. PESCO je slepá ulička a všetci, ktorí si želajú mier, zastavenie rozvratu a znižovanie zbrojenia, by túto štruktúru mali odmietnuť,“ konštatuje Chmelár. 
 
Celý text nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vysvetľujte a ospravedlňte sa, vyzval premiér Sólymosa

10:14 Vysvetľujte a ospravedlňte sa, vyzval premiér Sólymosa

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) je znepokojený nočným incidentom ministra životného prostredia Lá…