Chmelár má úplne iné predstavy o verejnom záujme ako vláda. S vyvlastňovaním pozemkov nesúhlasí

20. 10. 2015 22:52

Pri Nitre má vyrásť ďalšia automobilka. Tentoraz ide o známy Jaguar, ale ani v tomto prípade sa príchodu zahraničného investora na Slovensko nevyhýbajú škandály, kauzy a podozrenia zo snahy niektorých jednotlivcov zarobiť na štáte aj neinformovaných ľuďoch.

Chmelár má úplne iné predstavy o verejnom záujme ako vláda. S vyvlastňovaním pozemkov nesúhlasí
Foto: SITA
Popis: Eduard Chmelár.
reklama
Ministerstvo hospodárstva v snahe zamedziť špekuláciám s pozemkami, na ktorých má stáť Jaguar, pripravuje vyvlastňovanie pozemkov, ktoré sa okamžite stalo aj terčom kritiky. Vláda tvrdí, že sa takýmto spôsobom vyhne tomu, aby musela vykupovať pôdu od priekupníkov a zároveň sa vyhne aj čakaniu na výsledky súdnych sporov, ktoré niektorí majitelia vedú o cenu pozemkov. Rezort hospodárstva navyše tvrdí, že vykupovanie pôdy je vo verejnom záujme. 
 
Už v lete totiž špekulanti nakúpili pozemky pri Nitre a platili ľuďom len 50  centov za štvorcový meter pôdy. Vtedy ľudia ešte netušili, že vláda vykúpi pozemky prostredníctvom spoločnosti MH Invest, ktorá ponúka od 15 až  17 eur za štvorcový meter pôdy, na ktorej má pri Nitre stáť nová automobilka Jaguar. Ak by sa priekupníkom pôdu podarilo predať štátu, zarobili by na nej približne 2 milióny eur, ale ministerstvo s nimi odmieta obchodovať. Sporné prevody pôdy už rieši nitrianska prokuratúra. Pozemky s rozlohou nad 2-tisíc štvorcových metrov sa vrátili majiteľom, ale pri tých menších sa to nepodarilo. Najviac tak stratili práve ľudia, ktorí vlastnili menšie pozemky. Súdiť sa však môžu niekoľko rokov.
 

Chmelár je proti 

Proti vykupovaniu pôdy pod Jaguarom sa na Facebooku postavil aj zakladateľ hnutia SEN Eduard Chmelár. „Podľa ministerstva dopravy je prvoradou úlohou štátu vytvárať podmienky pre podnikateľov. Mám absolútne odlišné predstavy o verejnom záujme a o štáte. Kedysi boli podniky povinné nahradiť každý hektár vyňatý z poľnohospodárskej pôdy. Dnes nám ju berú pod nohami. Vzali nám fabriky, vzali nám pôdu a pomaly, ale isto sa stávame podnájomníkmi vo vlastnej krajine,“ píše Chmelár na sociálnej sieti.
 
Podľa predsedu hnutia SEN sa nedá v prípade vyvlastňovania pozemkov pri Nitre hovoriť o presadzovaní verejného záujmu, ako to robí vláda. „O akom štáte a verejnom záujme tu ešte tárame? Pôda je a bude čoraz vzácnejšia a príde čas, keď na túto krátkozrakú politiku škaredo doplatíme,“ dodáva vo svojom komentári Chmelár.
 
Oveľa ostrejšia je potom debata, ktorá sa rozbehla pod Chmelárovym komentárom. Viacero ľudí sa sťažuje na to, že ubúda pôdy, ktorá patrí Slovensku alebo miestnym ľuďom. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí si myslia, že výstavba automobilky pri Nitre pomôže znížiť nezamestnanosť.
Komentár pod príspevkom Eduarda Chmelára na Facebooku
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

17:40 O núdzovom stave ani dnes, odkazuje občanom úrad vlády

Definitívne rozhodnutie týkajúce sa núdzového stavu prijme ústredný krízový štáb na svojom najbližšo…