Chmelár: Veľmoci, nie iba Rusko, ale aj USA, sa pomerne často snažia vplývať na predvolebné dianie v rôznych krajinách

3. 2. 2018 8:45

Hoci akademik Jiří Drahoš po tesnej prehre s Milošom Zemanom v českých prezidentských voľbách avizoval, že by v budúcnosti rád využil energiu svojich voličov, v praxi to vôbec nebude jednoduché. V diskusii na TABLET.TV sa na tom zhodli politický analytik Eduard Chmelár a publicista Juraj Hrabko.

Chmelár: Veľmoci, nie iba Rusko, ale aj USA, sa  pomerne často snažia vplývať na predvolebné dianie v rôznych krajinách
Foto: SITA
Popis: Eduard Chmelár
reklama

Hoci Drahoš dosiahol vo voľbách dobrý výsledok, podľa Chmelára mal na viac a nezvládol záverečnú časť kampane. "Drahoš zle zvládol finiš kampane, na to sú čísla. Ešte týždeň pred voľbami viedol a pokazil si to," povedal. "Doteraz nepochopil, že zlyhal v úlohe byť 'antiZemanom' a tie strany a sponzori, ktorí ho doteraz podporovali, už ho nepotrebujú. Momentálne vraj uvažuje o založení politickej strany. Neviem, kto mu radí, ale radí mu zle," povedal Chmelár. "Osobnosť, ktorá kandiduje, musí byť nositeľom myšlienky alebo ideológie," zdôraznil. "Slušnosť nie je politický program. Drahoš bude musieť začať úplne od začiatku, nájsť si nejakú politickú identitu," odhadol politický analytik.

"Nerád robím prognózy, ale ak založí stranu, podľa mňa úspešný nebude. Automaticky by sa stal konkurentom tých strán, ktoré ho doteraz podporovali. Ale ak som správne rozumel pánovi Drahošovi, skôr sa bude uberať tou cestou, aby sa mohol prejaviť ako osobnosť. Prípadne môže získať aj podporu nejakých politických strán pri kandidatúre na senátora," reagoval Hrabko.

Verejná mienka sa podľa Chmelára pred prvým kolom príliš sústreďovala na to, že treba poraziť Zemana a preto by mal do druhého kola postúpiť kandidát, ktorý voličom najmenej prekáža: "Týmto ľuďom nešlo o zjednotenie spoločnosti, ale o porážku Zemana. A v emócii z tohto cieľa zabudli na to, že to musí mať aj nejaký obsah". Podobný model voličského správania bol podľa neho aj v krajských voľbách na Slovensku v Banskobystrickom kraji, kde Ján Lunter porazil Mariana Kotlebu. "V prípade Kotlebu to vyšlo naozaj len preto, lebo Kotleba je ťažký extrém. Ale v prípade Jiřího Drahoša to už nefungovalo. Som presvedčený, že keby bol na jeho mieste pán Horáček, zvládne to druhé kolo lepšie," poznamenal Chmelár.

Hrabko reagoval, že nie je korektné porovnávať dvojkolovú voľbu českého prezidenta s jednokolovou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. "To, či by bol lepší Horáček, je špekulácia. V prípade Kotlebu porovnávate neporovnateľné. Drahoša si z celej plejády vybrali voliči, nebolo to vytváranie ad hoc koalícií ešte pred voľbami. Preto je dvojkolová voľba dobrá, v prvom kole sa dá voliť srdcom, v druhom už je nevyhnutné použiť rozum," uviedol.

Juraj Hrabko Zdroj: TASR

Na margo špekulácií, že do českých volieb mohli zasiahnuť proruské konšpiračné weby, obaja konštatovali, že predvolebná kampaň nebola korektná ani na jednej strane a rozhodli ju napokon televízne diskusie. Debata v Českej televízii bola s takmer tromi miliónmi divákov vôbec najsledovanejšou politickou debatou v histórii tejto televízie.

Podľa Chmelára sa veľmoci, nie iba Rusko, ale aj USA, snažia vplývať na predvolebné dianie v iných štátoch pomerne často. "Myslieť si, že neexistuje nijaké ovplyvňovanie, je smiešne. Ale aj konšpirácie, že to niekomu vyhralo alebo prehralo voľby. Podľa môjho názoru je celé obviňovanie Zemana, že je proruský alebo pročínsky, rovnako podpásové ako obviňovanie Drahoša, že tam chce navoziť migrantov," povedal Chmelár.

"Doteraz to bola diplomacia, teraz pribudli aj sociálne siete. Otázka je, prečo sa tým ľudia nechajú ovplyvniť. A prečo sú ľudia schopní uveriť rôznym hoaxom na internete bez akéhokoľvek overovania," povedal Hrabko.

Obaja očakávajú, že Miloš Zeman sa pokúsi využiť svoju aktuálnu pozíciu na to, aby ovplyvnil zloženie budúcej českej vlády. "Keďže Zeman už vyhral voľby, teraz príde k stretu Zeman-Babiš. A bude to úplne iná káva, ako stret Zeman-Drahoš. Podľa mňa by v konečnom dôsledku aj pre samotného Andreja Babiša bolo lepšie, keby bol prezidentom Jiří Drahoš. Stále upozorňujem na ústavnú kreativitu alebo fantáziu Miloša Zemana," tvrdí Hrabko.

"Zdá sa, že Miloš Zeman to tlačí na vládu, povedzme, že minimálne s podporou SPD a ČSSD," doplnil Hrabka Chmelár.

Skutočnosť, že Zeman vo voľbách dokázal potvrdiť svoj druhý prezidentský mandát, sa podľa Chmelára a Hrabka na slovensko–českých vzťahoch prejaví minimálne. "Keďže je 'osmičkový' rok, nemali by sme pred pánom Zemanom veľmi spomínať Alexandra Dubčeka," pripomenul Hrabko fakt, že oba štáty si v auguste pripomenú 50. výročie ukončenia Pražskej jari okupáciou vojskami Varšavskej zmluvy. Zeman však krátko pred voľbami nepriamo označil Alexandra Dubčeka za zbabelého, lebo v Moskve v čase invázie vojsk podpísal protokol z rokovaní.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…