Chmelár: Ako prezident by som ratifikoval Istanbulský dohovor

16.5.2018 9:25

V prvom rade by vyzval vládu, aby splnila svoj prísľub, ktorý dala pri odmietnutí Istanbulského dohovoru, že naša legislatíva bude chrániť ženy pred domácim násilím ešte lepšie ako táto medzinárodná zmluva. Istanbulský dohovor by ako prezident ratifikoval. Uviedol to politický analytik Eduard Chmelár, ktorý nedávno ohlásil svoj záujem kandidovať na post prezidenta.

Chmelár: Ako prezident by som ratifikoval Istanbulský dohovor
Foto: archív E.Chmelára
Popis: Eduard Chmelár

Politický analytik Eduard Chmelár priznal, že jeden z motívov, prečo chce kandidovať na prezidenta, je aj ten, že „sme si stále nevyjasnili, čo očakávame od prezidenta republiky a aká je jeho úloha v ústavnom systéme“. Uviedol to v rozhovore pre appDay.tv.

Chmelár sa dotkol aj nedávno veľmi diskutovaného Istanbulského protokolu. „Vznikla tu veľmi účelová ideologická až hysterická hra, ktorá je búrkou v pohári vody. Minulá Ficova vláda podporovala Istanbulský dohovor. Zrazu zmenila názor a nevysvetlila prečo. Je pre mňa záhadou, že keď Istanbulský dohovor neprekážal poľskej katolíckej cirkvi či španielskej cirkvi, a keď to schválila väčšina krajín, tak prečo prekáža práve slovenskej katolíckej cirkvi? Buď je to otázka hodnotová, alebo ideologického ultrakonzervativizmu, ktorý nemá nič spoločné ani s vierou, ani so samotným obsahom Istanbulského dohovoru,“ myslí si analytik.

Podľa neho je slovenská spoločnosť v tejto otázke umelo polarizovaná. „Naša vláda sľúbila, že bude riešiť násilie na ženách ešte prísnejšie ako Istanbulský dohovor. Tých rečí sme počuli. Boli tu príležitosti na to, aby bolo aspoň niečo navrhnuté. Nie je to. Ako prezident republiky by som preto vyzval vládu, aby urýchlene konala, pretože násilie na ženách je vážny problém,“ dodal.

Ak by však vláda nekonala, potom by Chmelár podporil Istanbulský dohovor. „Je tam jeden kontroverzne, zle vysvetlený bod, ale je to predovšetkým o násilí na ženách. Nemôžeme teda pre tento bod celú agendu zmiasť zo stola. Ak by vláda nekonala, tak je potrebné riešiť to spôsobom, akým to riešia všetky európske štáty. Táto otázka musí byť nastolená a nie zakopaná do autu, pretože takto sa na Slovensku rieši všetko. Prezident by mal teda v takejto chvíli vytvoriť legitímny tlak na vládu, aby konala v zmysle záujmov našich žien, ale aj v záujme záväzkov, ku ktorým sme sa pôvodne prihlásili,“ uviedol analytik.

Chmelár svoj zámer ratifikovať Istanbulský dohovor z pozície prezidenta podrobnejšie vysvetlil aj vo svojom statuse. „V prvom rade by som vyzval vládu, aby splnila svoj prísľub, ktorý dala pri odmietnutí Istanbulského dohovoru, že naša legislatíva bude chrániť ženy pred domácim násilím ešte lepšie ako táto medzinárodná zmluva. Ako vždy aj tentoraz išlo len o plané sľuby a nič v tejto oblasti sa nerobí. Až po uplynutí stanovenej lehoty, keď zistím, že vláda nie je ochotná v tejto veci konať, by som uplatnil doteraz nevyužívané právomoci podľa čl. 102 ods.1 pís. a Ústavy SR a pristúpil by som k ratifikácii dohovoru,“ napísal na sociálnej sieti.

„Inými slovami je potrebné donútiť vládu prijať príslušnú legislatívu vo veci ochrany pred domácim násilím, ktorá by nahradila kontroverzný Istanbulský dohovor, aj takýmito metódami. Mimochodom, tento môj postoj zdieľajú aj niektorí ústavní právnici,“ uzavrel Eduard Chmelár.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

16:00 Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

Talianski prokurátori kategoricky vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu …