Chemický útok v Sýrii? Nové informácie. Začalo to lietať

12. 9. 2018 20:00

V utorok sa v Sýrii začali dve separátne vojenské operácie, za ktorými stoja Rusko a Spojené štáty so svojimi spojencami. Zároveň pokračuje dohadovanie o údajnom pláne vykonať chemický útok, z ktorého sa navzájom obviňujú obe strany.

Chemický útok v Sýrii? Nové informácie. Začalo to lietať
Foto: SITA
Popis: Sýrsky prezident Bašár Asad

Ako píše americký magazín Newsweek, v utorok podnikli Rusi a Američania ďalší krok k pomoci svojim partnerom v Sýrii. Zatiaľ čo Moskva podporuje spoločne s Iránom zákonnú Asadovu vládu, Američania s ďalšími európskymi spojencami podporujú povstalcov, z ktorých podstatnú časť tvoria kurdské jednotky. „Budeme aj naďalej podporovať našich partnerov v našom spoločnom úsilí poraziť Islamský štát. Ďakujeme im za neuveriteľný prínos a obete, ktoré každý deň prinášajú,“ cituje magazín veliteľa spojeneckej skupiny Patricka Robersona.

Newsweek však zároveň uvádza, že úsilie Ruska a Spojených štátov pomôcť svojim partnerom v Sýrii brzdí v ostatných dňoch vzájomné obviňovanie z prípravy chemického útoku pri dobývaní provincie Idlib, ktorá je poslednou baštou radikálov. „Asada sme pred použitím chemických zbraní dôrazne varovali. Tak uvidíme, ako s tým naloží,“ cituje magazín utorkové vyjadrenie amerického ministra obrany Jamesa Mattisa.

James Mattis

James Mattis  Zdroj: TASR

Nemenej ostré slová na adresu sýrskeho prezidenta vyslovil poradca Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť John Bolton, ktorý hovoril o prípadnej odvete. Podobná reakcia prišla podľa denníka The Wall Street Journal aj od samotného amerického prezidenta. Ruská strana reagovala okrem iného ústami hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova. „Správy z médií neberieme vážne, pretože tie sa úplne zdiskreditovali. Reagujeme len na oficiálne vyhlásenia,“ citovala Peskova ruská tlačová agentúra TASS.

Jadrom sporu v posledných dňoch je avizovaný chemický útok, ktorý údajne chystá Asadova vláda s podporou Ruska. Naopak Rusi už pred takmer troma týždňami predkladali fakty, že chemický útok naopak plánujú zinscenovať rebeli s podporou britskej tajnej služby a potom zvaliť vinu na ruskú stranu. V utorok prišlo Rusko podľa tlačovej agentúry AFP s ďalšími doplňujúcimi poznatkami, podľa ktorých už začali povstalci pracovať na výrobe záberov, ktoré by mali ukazovať dôsledky údajného použitia chemických zbraní.

„Podľa obyvateľov provincie Idlib už na niektoré miesta dorazili štáby niekoľkých televízií z Blízkeho východu, rovnako ako pobočka jednej známej americkej spravodajskej televízie. Ešte počas utorka by mali byť vzniknuté zábery poskytnuté televíziám, ktoré ich prostredníctvom sociálnych médií vypustia do sveta,“ cituje AFP ruské ministerstvo obrany s tým, že na základe vopred zostaveného scenára sa v záberoch objavia aj aktivisti z organizácie Biele prilby, aby pomáhali údajným obetiam útoku. Ruské ministerstvo obrany ďalej tvrdí, že do oblasti už previezli dve nádoby s chlórom, aby sa dosiahla väčšia autentickosť.

Americká spravodajská televízia CNN medzitým píše o ďalšom vážnom varovaní ruskej strany, ktoré prišlo z úst veľvyslankyne Spojených štátov pri OSN Nikki Haleyovej. „Rusko a Irán nemajú záujem o politické riešenie situácie a ide im len o vojenské dobývanie. Chcela by som zároveň ešte raz zopakovať, že Spojené štáty budú tvrdo reagovať na použitie chemických zbraní. Rusko a Irán budú v takomto prípade čeliť vážnym dôsledkom svojho konania,“ varovala Haleyová.

Nikki Haleyová

Nikki Haleyová  Zdroj: TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

13:58 AKTUALIZOVANÉ Odročili proces v kauze prípravy vraždy Volzovej. Rusko a mafiáni sa opäť stretli na súde

AKTUALIZOVANÉ Pred trojčlenným senátom Okresného súdu Bratislava II (OS) pokračoval v piatok po takm…