Chemické zbrane v Sýrii, zlo... Uznávaná novinárka bez obalu. Je to vraj zložitejšie

16. 9. 2018 6:00

Server .týždeň priniesol rozhovor o Sýrii s českou vojnovou reportérkou Markétou Kutilovou. Ľudia podľa nej zistili, že môže byť aj horšie, ako žiť pod Asadom.

Chemické zbrane v Sýrii, zlo... Uznávaná novinárka bez obalu. Je to vraj zložitejšie
Foto: Markéta Kutilová
Popis: Markéta Kutilová, publicistka
reklama

Kutilová bola za uplynulé tri roky v Sýrii sedemkrát, vždy ako novinárka či humanitárna pracovníčka. Kam sa jej však nikdy nepodarilo dostať, bol Idlib. „Nedostali sme sa ani na územia, ktoré ovládal tzv. Islamský štát. Bolo to nemožné. Podarilo sa nám však napríklad založiť zbierku SOS Kobani na pomoc ľuďom v tomto sýrskom meste. Za peniaze sme obnovili zbombardovanú školu v dedine Dagerman pri rieke Eufrat,“ uviedla.

Idlib sa podľa Kutilovej stal najväčšou základňou sunnitských radikálnych skupín, ktoré sa riadia salafizmom a vedie ich al-Káida. „Je to prakticky posledná časť Sýrie, ktorú ešte nemá (Asad – pozn. red.) pod kontrolou, ak, samozrejme, neberieme do úvahy oblasť kontrolovanú Kurdmi a USA. Asad nechal do oblasti Idlibu pozvážať bojovníkov, džihádistov z ostatných častí Sýrie, napríklad z Homsu či Aleppa. Podľa údajov Organizácie spojených národov (OSN) je tam teraz asi dvanásťtisíc teroristov iba z al-Káidy, a to nepočítame tie ďalšie islamistické skupiny,“ dodala.

Bašár Asad

Bašár Asad  Zdroj: TASR

Ako napísala pre server a2larm.cz, v oblasti sú aj chemické zbrane, čo povedal okrem iného zvláštny splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura. Ten uviedol, že sýrska armáda aj islamisti z Ahrár aš-Šám majú zásoby chlóru. Doteraz pritom západní politici aj médiá tvrdili, že chemické zbrane využíva v Sýrii len Asadova armáda.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

12:20 Matovič: Hrozba koronavírusu naďalej číha

Slovensko je aktuálne jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení pre …