Chcete sa dozvedieť pravdu o peniazoch, bankách, finančnej politike štátov, dlhoch či kríze? V relácii Slobodného vysielača to dnes večer prezradia

3. 12. 2015 13:10

Tak sú peniaze zlé alebo dobré? Dajú sa vytvoriť aj univerzálne "pozitívne peniaze"? Dnes o 20.30 h si môžete vypočuť autora čerstvej knihy Zlé peniaze Juraja Karpiša, analytika inštitútu INESS, v nezávislom slovenskom rádiu Slobodný vysielač. Víziu "pozitívnych peňazí" v relácii Parlament Slobodného vysielača na tému Zlé peniaze vs. pozitívne peniaze zas predstaví Mira Tekelová z organizácie "Positive Money" z Veľkej Británie. Podporu budú mať aj od Mareka Schmögnera, ekonóma a analytika.

Chcete sa dozvedieť pravdu o peniazoch, bankách, finančnej politike štátov, dlhoch či kríze? V relácii Slobodného vysielača to dnes večer prezradia
Foto: Veronika Žilková
Popis: Juraj Karpiš, analytik inštitútu INESS

V rádiu Slobodný vysielač sa hostia budú venovať nasledujúcim otázkam: Čo je ,,zlé" na peniazoch? Kde sa berú peniaze? Koľko ich vydali vlastne centrálne banky a koľko súkromné? Je možné vyplatiť všetky dlhy? Komu vlastne všetci dlhujeme? Ako súvisí vydávanie peňazí s krízou? Ako je možné, že napriek tomu, že je stále viac peňazí, ekonomiky prežívajú defláciu? Sú banky nejako obmedzené alebo kontrolované vo vydávaní úverov? Čo je vlastne deficit štátneho rozpočtu? Mohlo by Slovensko vydávať svoje vlastné paralelné peniaze? Kto schvaľuje pôžičky štátu a aké majú podmienky? Koľko peňazí je vlastne v obehu? Koľko z nich sa reálne používa v produktívnej ekonomike? Ako budú vyzerať peniaze budúcnosti? Kto by mal riadiť vydávanie peňazí? Akú váhu by mali mať ,,finančné trhy" vs. ,,občianske záujmy"? Koľko peňazí je vlastne potrebných v ekonomike? Môžu peniaze exspirovať? Aké krytie by mali mať peniaze? Ako vnímate fenomén BitCoin a aký má význam? Čo môžu priniesť alternatívne menové systémy?

Počas relácie budú zdieľané zdroje a otvorené hlasovania poslucháčov priamo na udalosti relácie na Facebooku.

Reláciu bude ?moderovať Daniel Danielis Marko?. Viac o projekte tohto rádia plateného výhradne z príspevkov poslucháčov a o jeho programe sa dozviete na http://www.slobodnyvysielac.sk.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…