Chcete Merkelovú? Opýtali sa Nemcov. Žiadne paradajky, žiadne neslušné slová. No aj tak je výsledok zaujímavý

15. 9. 2017 21:10

Magazín Focus vyzval svojich čitateľov, aby diskutovali o tom, či by mala zostať Angela Merkelová ďalšie štyri roky vo funkcii kancelárky. Reakcie mnohých diskutérov neboli veľmi pozitívne, hoci väčšina z nich argumentovala slušne a racionálne. Len nepatrná časť účastníkov diskusie si potom praje, aby Merkelová pokračovala vo funkcii kancelárky aj v ďalšom volebnom období.

Chcete Merkelovú? Opýtali sa Nemcov. Žiadne paradajky, žiadne neslušné slová. No aj tak je výsledok zaujímavý
Foto: SITA
Popis: Nemecká kancelárka Angela Merkelová
reklama

„Otázka by skôr mala znieť, či si môžeme dovoliť nechať kancelárku vládnuť ďalšie štyri roky. Tých predchádzajúcich dvanásť rokov totiž charakterizuje množstvo fatálnych prechmatov, ktorých sa Merkelová dopustila. Počnúc chybným riešením gréckej ekonomickej krízy cez rozhodnutie opustiť jadrovú energiu až po utečeneckú krízu. Najväčší problém vždy spočíval v tom, že o všetkom rozhoduje kancelárka sama. Nielen v Bundestagu, ale aj na celoeurópskej úrovni. Koľko takýchto chýb ešte môže naša krajina uniesť?“ čuduje sa Kai Peters.

S Petersom súhlasí aj účastník diskusie Günther Braunert. „Merkelová a jej spolupracovníci sa dopustili mnohých zlých rozhodnutí. Môžeme spomenúť Grécko a záchranu bánk, rozdelenie spoločnosti v Nemecku aj v celej Európe, multikultúrnu imigráciu, otvorené hranice a v dôsledku toho hrozbu terorizmu. S následkami jej rozhodnutia otvoriť hranice sa budeme vyrovnávať roky. Jej dôveryhodnosť bola zničená. Je zúfalé, že zbabelci v CDU aj SPD zradili svoje princípy a mlčia. Merkelová je nevoliteľná.“

Diskutér Ullrich Mühe pripomína nestálosť postojov kancelárky. „Tridsiateho októbra 2000 Merkelová v Bundestagu odhodlane tvrdila, že multikultúrna spoločnosť nepredstavuje životaschopný model fungovania spoločnosti. No a 1. decembra 2003 počas svojho vystúpenia v parlamente zase hovorila, že nepochybne dôjde k zneužitiu práva na azyl. Pri tej príležitosti vyslovila názor, že jedinou odpoveďou na to môžu byť prísnejšie kontroly a obmedzená imigrácia. A, čuduj sa svete, teraz je z nej imigračná kancelárka.“

Niektorí účastníci diskusie rovno vyzvali ostatných, aby nevolili celú CDU. „Merkelová by vo svojej funkcii rozhodne nemala pokračovať ďalšie štyri roky. Ak jej strana dosiahne nízky volebný výsledok, tak kancelárka môže byť prinútená rezignovať. Svoje postavenie si zatiaľ drží hlavne vďaka dobrým volebným výsledkom. To sa však môže veľmi rýchlo zmeniť. Preneste svoju nenávisť do hlasovania proti Merkelovej a nevoľte CDU!“ nabáda Manfred Rummel.

Negatívne komentáre sa však v niektorých prípadoch týkajú celej súčasnej nemeckej politickej garnitúry. „Nechcem za kancelára Merkelovú, ale ani Schulza. Obaja reprezentujú politiku, ktorú ja osobne odmietam. Čo pani kancelárka za tých 12 rokov dokázala? Trh práce vytvoril milióny nízko platených miest, chybná politika bývania zvýšila nájmy do astronomických výšin, rastie chudoba a masová migrácia ničí náš sociálny systém, ďalej sa zvyšujú dane a prehlbuje islamizácia krajiny. Navyše kancelárka rozdelila ľudí v Nemecku aj v Európe. Pre mňa je to najhoršia kancelárka, akú sme kedy mali,“ konštatuje Christian Schlör.

Martin Schulz

Martin Schulz. Zdroj: TASR

Celú diskusiu si môžete v nemčine prečítať TU.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

A už dosť! Povedal Zahradil, pokiaľ ide o peniaze EÚ

23:59 A už dosť! Povedal Zahradil, pokiaľ ide o peniaze EÚ

Český europoslanec Jan Zahradil sa vyjadril k textu servera Deník.cz, ktorý priniesol informácie o s…