Chceme európske storočie! Nie čínske a americké, zaznelo v diskusii Šefčoviča s Lajčákom

12. 10. 2018 15:00

REPORTÁŽ Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič diskutovali v rámci konferencie organizovanej slovenskou asociáciou pre zahraničnú politiku SFPA o budúcnosti Európskej únie, o jej ambíciách stať sa silným globálnym hráčom, o tom, ako sme sa posunuli za posledné roky a mnohom ďalšom. Reč prišla aj na mladých Európanov a ich možnosti, schengenský priestor v kontexte bariér migračnej krízy a hovorilo sa aj o pozícii eura ako meny na svetovom trhu, ktorou v posledných dňoch otriasla nová talianska vláda. Nevyhli sa ani téme migrácie.

Chceme európske storočie! Nie čínske a americké, zaznelo v diskusii Šefčoviča s Lajčákom
Foto: Dominik Foldes
Popis: Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a podpredseda EK Maroš Šefčovič počas konferencie na tému "Budúcnosť Európy"

Anketa

Miroslav Lajčák tvrdí, že úspech Slovenska priamo závisí od úspechu EÚ. Súhlasíte?

17%
80%
3%
hlasovalo: 68 ľudí
V úvode konferencie sa oboch panelistov moderátorka opýtala, či sa nám za posledné roky podarilo priblížiť Európu ľuďom. Ako prvý sa mikrofónu ujal podpredseda EK Maroš Šefčovič. Podľa jeho slov, keď začínala súčasná európska komisia vedená Jean Claude Junckerom, tak ju viacerí nazývali komisiou poslednej šance z dôvodu, že v tom čase Únia prechádzala svojím najťažším obdobím vôbec a to pre ťažkú ekonomickú krízu, otáznu budúcnosť eura a nepokojnú situáciu na vonkajších hraniciach, ktorá vyústila až do migračnej krízy. 

„Po veľkej ekonomickej kríza obyčajne prichádza aj politická kríza. Lebo ak rodina raz stratí svoje životné úspory, už len veľmi ťažko opäť nachádza dôveru voči banke,“ predostrel metaforicky Šefčovič. Dôvera k systému sa potom podľa jeho slov buduje veľmi ťažko a práve v takej situácii sa dnes EÚ nachádza. Oproti roku 2014 sme však na tom podľa Šefčoviča dnes podstatne lepšie.  

„Všetky členské krajiny rastú, verejné financie sa ozdravujú, vymanili sme sa z nezamestnanosti, s ktorou sme sa v Únii potýkali a podarilo sa nám tiež obnoviť investičný apetít súkromného sektora,“ vysvetlil eurokomisár. 

Pred nadchádzajúcimi voľbami do europarlamentu, ktoré nás čakajú v máji 2019, sa podľa Šefčoviča bude diskusia v Únii po prvýkrát potýkať s novými výzvami v podobe narastajúcich extrémistických síl, ale aj problému sociálnych médií, ktoré podľa jeho slov uzatvárajú ľudí do názorových bublín a často sa zneužívajú na ovplyvňovanie volebných výsledkov. 

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič Zdroj: TASR

Či sme na tom dnes lepšie ako v roku 2014, keď súčasná Komisia nastupovala, odpovedal aj šéf slovenského rezortu diplomacie Miroslav Lajčák. Úspech Slovenska je podľa jeho slov priamo závislý od úspechu Európskej únie. „Dnes vidíme, že za uplynulé štyri roky sa toho veľa podarilo najmä v menších a praktických veciach, ktoré sa týkajú života občanov,“ myslí si. Ako príklad uviedol odstránenie roamingu v EÚ s tým, že ide aj o mnohé ďalšie zlepšenia. 

„Treba však povedať, že keď sa Juncker ujal funkcie predsedu EK, veľmi nešťastne a politicky škodlivo sa vyjadril na margo rozrastania sa Únie,“ upozornil minister. Fakticky podľa Lajčáka síce toto jeho vyjadrenie zodpovedalo realite, lebo žiadna z kandidátskych krajín v súčasnosti nie je v takom stave, aby v horizonte najbližších rokov mohla vstúpiť do EÚ, no nový predseda vyslal touto cestou politicky mimoriadne zlý signál, najmä voči Balkánu. „Ale je vidieť, že Juncker si túto chybu uvedomil a dnes už rozširovanie Únie považuje za jej dôležitú politiku,“ zdôraznil. 

Migráciu sme pochopili zle a opäť sme rozdelili Európu na Východ a Západ

Za druhú veľkú politickú chybu zo strany Komisie označil Lajčák zlé pochopenie migrácie. „Migrácia je veľmi komplexná téma a komisia k nej pristúpila byrokraticky,“ skritizoval. „Za silu EÚ považujem práve to, že sa vieme počúvať a dohodnúť. Vždy, keď som počul nejaké posmešky na rýchlosť rozhodovacieho procesu v Únii, priznal som, áno, nie sme najrýchlejší, ale našou silou je, že sa počúvame a na konci prídeme k spoločnému stanovisku. Bohužiaľ, od tejto filozofie sme pri otázke migrácie upustili,“ hovorí minister. 

Podľa neho sa debata o migrácii neprimerane zjednodušila a miesto toho, aby sme sa na ňu pozerali komplexne, iba sme začali mechanicky a byrokraticky riešiť dôsledky, čo sa ukázalo ako nefunkčné. Naviac toto riešenie podľa Lajčákových slov rozdelilo Európu a oživilo staré klišé o Východe a Západe. 

Ilustračné foto – migranti Zdroj: TASR

Podľa Šefčoviča musíme aj naďalej aktívne pokračovať v hľadaní konsenzu v otázke migrácie a nájsť adekvátne riešenie ešte pred voľbami do europarlamentu. A to také riešenie, ktoré zaručí vojnovým utečencom politický azyl a tých, ktorí prichádzajú do Únie a nemajú na azyl nárok, čo najrýchlejšie dopraví späť domov.

Najlepší mladí a najkvalitnejší priemysel, toto storočie bude európske

Diskusia sa ďalej posunula k otázke, aké témy by mali byť dnes pre Úniu prioritou. Podľa eurokomisára sa dnes musíme venovať najmä témam, ktoré rozhodnú, či toto storočie bude čínske, americké alebo európske. „Som presvedčený, že máme na to zvíťaziť v tomto silnom globalizačnom súboji,“ uviedol Šefčovič. 

Jednou z takýchto tém je podľa neho investovanie do mladých ľudí, aby sme dosiali, že mladí ľudia v Európe budú najlepšie pripravení a budú mať najlepšie vedomosti a zručnosti na to, aby sa dokázali vyrovnať s tlakom nových ekonomických požiadaviek. „To znamená, že ak niekto pocíti, že sa chce dovzdelať, získať nové digitálne zručnosti či zručnosti v zelenej ekonomike, tak by sme mu to mali umožniť,“ vysvetlil Šefčovič.

Ilustračné foto Zdroj: TASR

Ďalšou dôležitou témou je podľa kandidáta na budúceho predsedu Komisie zavedenie skutočnej priemyselnej politiky. „Aby sme najkvalitnejšie elektrické autá vyrábali tu, aby sme dokázali vyrábať najkvalitnejšie zelené batérie a aby sme prispôsobili našu hospodársku politiku takým spôsobom, aby sme postavili európske firmy na rovnakú úroveň, akú majú napríklad čínske či americké spoločnosti,“ uviedol Šefčovič. Podľa jeho slov je potrebné dostať Európu na globálnu úroveň a urobiť z nej modernú ekonomiku na zdravých základoch, ktorá bude skutočne hrať úlohu svetového hráča. 

Nepanikárte! Schengen a euro sú v bezpečí 

Reč prišla aj na voľný pohyb v rámci schengenského priestoru a spoločnú menu euro ako najvýraznejšie benefity, ktoré dnes bežný občan z členstva v Únii pociťuje. Na to, aby sme sa v rámci Európy mohli pohybovať naozaj voľne a neuvedomovať si existenciu hraníc, je podľa Lajčáka potrebné mať najprv jasnú kontrolu vonkajších schengenských hraníc, čo podľa jeho slov možno ešte pred troma rokmi nebolo všetkým celkom jasné. „Dnes už je to inak, no vyvstáva otázka, ako to zrealizovať, keď tu máme krajiny ako Grécko, ktoré má 11-tisíckilometrovú  pobrežnú hranicu, ktorú nedokáže samé strážiť,“ popisuje minister. 

Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák Zdroj: TASR

„Musíme byť ako krajiny Únie solidárni a pomôcť. Potrebujeme jasnú kontrolu, kto vstupuje do schengenského priestoru. Ale toto všetko už je jasné a táto debata sa doťahuje do konca,“ zhrnul šéf rezortu diplomacie s tým, že je spoločným záujmom Únie, aby sa bariéry, ktoré vznikli na poli voľného pohybu v súvislosti s migračnou krízou, čo najskôr odstránili. „Sú dočasné a budú odstránené, ale musí to ísť ruka v ruke s tým, že dobudujeme našu vonkajšiu hranicu,“ uzavrel na margo spomínaných prekážok. 

Čo sa týka spoločnej meny, nie je podľa ministra žiadny dôvod robiť akúkoľvek paniku. A to ani v súvislosti s aktuálnou situáciou v Taliansku, ktoré žiada od EÚ odpustenie stámiliónového dlhu, čím spôsobilo prudký prepad hodnoty eura na svetovom trhu. „Vyjadrenia niektorých talianskych politikov na adresu vlastného rozpočtu a ich finančných plánov okamžite zalomcovali talianskou ekonomikou. Dnes musíme byť zodpovední nielen za to, ako hospodárime, ale aj ako sa vyjadrujeme. Ale ja žiadne problémy týkajúce sa eura nevidím,“ vyhlásil k tejto problematike Lajčák. 

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Šefčovič sa v otázke Schengenu aj eura plne stotožnil s Lajčákovými vyjadreniami a prízvukoval, že Európska komisia je dnes v intenzívnom kontakte s talianskou vládou. V súvislosti s eurom sa podľa Šefčoviča však ukázala ako veľmi dôležitá celkom iná záležitosť. „So Spojenými štátmi máme dnes rozdielny pohľad na sankčný režim voči Iránu. Skutočne sa neviem zmieriť s tým, že ako dlhoročný spojenci sme zrazu v situácii, keď sú naše firmy vystavené sankčnému extrateritoriálnemu režimu zo strany USA a to môže mať dramatické dôsledky na nezávislosť nášho finančného systému,“ upozornil s tým, že táto situácia viedla k tomu, že Komisia dnes pripravuje sériu opatrení. Ich cieľom je podľa komisárových slov urobiť z eura komplexnú kompletnú medzinárodnú menu, aby Únia mohla fungovať autonómne. 

Fotogaléria: - Budúcnosť EÚ-konferencia SFPA

Jean-Claude Juncker
Aula Ekonomickej univerzity v Bratislave počas dis...
Účastníci konferencie mali možnosť položiť diskutu...
Podpredseda EK Maroš Šefčovič prízvukuje, že toto ...
Diskutovalo sa aj o migrácii a ochrane vonkajších ...
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prichád...

Druhú časť konferencie, v ktorej lídri diskutovali o vzťahoch medzi Európskou úniou a USA, mobilizáciou voličov do eurovolieb, ale aj o stretnutí predsedu NR SR Andreja Danka s Viačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ, si môžete prečítať už v nedeľu

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

21:58 Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

Pre demokratickú opozíciu bude veľkou potupou, ak ju v tohtoročných parlamentných voľbách predbehne …