Chceme dať možnosť ľuďom reálne sa nadýchnuť, povedal Pčolinský. Kollárovci na druhý pokus predkladajú exekučné amnestie do parlamentu

    0
    Peter Pčolinský (Autor: Reprofoto: Facebook)

    „Cieľom návrhu zákona je vytvoriť podmienky na upustenie od vymáhania pohľadávok štátu voči občanom SR, ktoré vznikli od 1. januára 1993 do 31. augusta 2017 za podmienky, že občan uhradí svoj dlh voči správcovi pohľadávky do 31. decembra 2017,” vysvetlili na dnešnom tlačovom brífingu predkladatelia návrhu. Po zaplatení dlhu by mali byť občanovi odpustené úroky z omeškania a poplatky a správca pohľadávky by mal podať návrh na zastavenie exekúcie. „Zároveň návrh zákona stanovuje sumu pohľadávky občana SR voči správcovi pohľadávky nepresahujúcu 10 000 eur bez príslušenstva,” dopĺňajú navrhovatelia. Zákon o exekučnej amnestii by podľa nich mohol pomôcť asi 540-tisíc občanov Slovenska a kollárovci navrhujú účinnosť zákona od 1. septembra 2017.

    Ľudia si to zaslúžia

    Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár na brífingu zopakoval, že sú tu pre obyčajných ľudí, ktorí sa nevedia brániť, „sme strana, ktorá sa bude pozerať na tých päť miliónov ľudí“. Podľa jeho slov ľuďom sľúbili pomoc a slovo treba dodržať, pretože „ľudia si to zaslúžia”, argumentoval Kollár, prečo predkladajú novelu na schôdzu už druhýkrát. Predseda hnutia sa rovnako vyjadril, že budú takýto tlak vyvýjať, lebo len vtedy sa témou bude musieť zaoberať aj premiér Robert Fico. Podpredseda hnutia Milan Krajniak uviedol štatistiku, podľa ktorej sa vôbec nemáme lepšie, aj keď sa ekonomike darí. Podľa Krajniaka sa stále viac ľudí zadlžuje len preto, aby si udržalo štandard, nie preto, aby si dovolili niečo viac. Až 81 % našich výdavkov tvoria šeky a poplatky. Opačný príklad uviedol Kollárov poslanec zo susedného Maďarska, v ktorom zadlženosť klesá.

    Na brífingu vystúpil aj poslanec Peter Pčolinský, ktorý ukázal kopu listov, v ktorých mu ľudia píšu o svojich exekúciách. Ako uviedol, ľudí vyzývajú, aby sa na nich so svojimi skúsenosťami obracali, pretože z nich následne čerpajú v pozmeňovacích návrhoch. Pčolinský pripomenul, že v krajine máme aktuálne podľa štatistík ministerstva spravodlivosti približne 3,5 milióna exekúcií, z čoho 34-tisíc je dôchodcov.

    Od prvého apríla tohto roka nadobudla účinnosť novela exekučného poriadku z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, známa aj pod označením – osobný bankrot. Ako Pčolinský vysvetlil, táto novela je dobrým krokom, ale nie dostatočným, pretože sa zaoberá súčasnými exekúciami, nie tými starými. „My chceme dať možnosť ľuďom reálne sa nadýchnuť,“ povedal Kollárov poslanec s tým, že sa o téme rozprával aj s ministerkou spravodlivosti. „Bavili sme sa o tom, čo chcú oni predložiť,“ vyjadril sa a doplnil, že podporu zatiaľ nemajú vyrokovanú, no na poslednej schôdzi, kde exekučné amnestie predložili, získali podporu opozície. Otázkou je tá koaličná.

    Vieme oddlžiť oligarchov, tak poďme oddlžiť aj ľudí

    Téma exekučných amnestií nie je nová, ešte v septembri o nej pre Parlamentné Listy hovoril predseda hnutia Boris Kollár, ktorý podotkol: „Keď vieme oddlžiť oligarchov, tak poďme oddlžiť aj ľudí.“ Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

    Zdroj: Facebook / Sme rodina

    autor: TASR, du

    - Reklama -