Chceme chrániť náš štát a bojovať proti ruskej propagande, tvrdia „elfovia“, ktorí na internete lovia „trolov“

5.11.2018 6:00

Proti internetovým trolom šíriacim dezinformácie a proruskú propagandu v Českej republike bojujú desiatky ľudí, volajú sa elfovia. Pre bezpečnosť musia tajiť svoju totožnosť. Nájdu sa medzi nimi lekári, študenti, učitelia, podnikatelia, vedci, ale napríklad aj vojaci. Jeden zo zakladateľov českej skupiny, ktorá sa po vzore pobaltských republík rozhodla bojovať na internete s takzvanými trolmi, pre server Aktuálně.cz priblížil jej činnosť.

Chceme chrániť náš štát a bojovať proti ruskej propagande, tvrdia „elfovia“, ktorí na internete lovia „trolov“
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Vysokopostavený muž vo verejnej sfére si neželal byť menovaný. Elfovia totiž pod falošnými profilmi vstupujú do komunít na Facebooku, kde sa vo veľkom šíria dezinformácie, a hľadajú ich pôvodcov. Okrem toho mapujú, aké lži nesú reťazové e-maily a kto za nimi stojí. To všetko dobrovoľne, bezplatne, vo svojom voľnom čase. V Česku sa táto komunita formuje a má niekoľko desiatok členov. Svoju totožnosť taja, aby predišli ohrozeniu kariéry alebo vyhrážkam či útokom na svojich blízkych.

Ich motiváciou v tejto činnosti je vraj vedomie, že rozdeľovanie spoločnosti a podpora extrémov sú zámerné. „Stoja za tým cudzie záujmy a vykonávajú ich rôzne motivovaní nepriatelia našich hodnôt. Nazvime ich napríklad trolovia. Sú zákerní, šikovní, motivovaní, niekedy aj nebezpeční. Spoločnosť, ktorej základom je sloboda, je nimi ohrozená a potrebuje ochranu,“ uviedli vo svojom vyhlásení elfovia.

„Prekáža nám, že sa dnes pojem vlastenectva nielen vyprázdnil, ale aj prevrátil. Chceme chrániť náš štát a bojovať proti ruskej propagande. Sme študenti, lekári, učitelia, hasiči, podnikatelia, kybernetickí špecialisti, umelci, remeselníci, vedci, policajti, vojaci,“ vysvetľuje zakladateľ českých elfov.

Tí najpracovitejší dobrovoľníci sa vraj boju proti dezinformáciám a trolom venujú okolo šesť hodín týždenne. Pôsobia vraj v tradičnom verejnom aj kybernetickom priestore. „Monitorujeme činnosť nepriateľov na internete a získavame informácie o konkrétnych osobách napádajúcich hodnoty, na ktorých stojí Česká republika,“ vysvetľuje jeden z elfov a dodáva, že nepriateľské siete nielen sledujú, ale aj aktívne podrývajú.

To, že trolovia platení Kremľom skutočne existujú, dokázalo už mnoho investigatívnych novinárov. Napríklad fínska novinárka Jessikka Arová uviedla, že trolovia z petrohradskej farmy pracujú za zhruba štyristo eur mesačne. Cieľom elfov nie sú nešťastní, frustrovaní ľudia alebo ľudia stratení v zložitej informačnej spoločnosti. Cieľom je zmapovať, kto stojí za zámerným šírením dezinformácií a proruskej propagandy.

Potom majú elfovia niekoľko možností – informácie o diskutujúcich buď zverejnia, alebo budú proti trolovi bojovať humorom a zosmiešnia ho vo vlastnej komunite. Prípadne informáciu odovzdajú ďalej, napríklad spravodajským službám.

A ako na sociálnych sieťach vyzerajú trolovia podporujúci extrémy a snažiaci sa rozdeliť spoločnosť? Napríklad vraj ako pohľadná žena s facebookovým menom Dana Nováková, ktorá má v priateľoch niekoľko politikov vrátane podpredsedu ČSSD Jiřího Zimolu či komunistického poslanca Lea Luzara alebo osobností z dezinformačnej „vlasteneckej scény“. Svojich facebookových priateľov láka, aby sa pridali do jej skupiny Pre nespokojných s tými, ktorí nám vládli a vládnu od roku 1989. „Na prvý pohľad ide o falošný účet. Pri vyhľadaní profilového obrázku v Googli hneď zistíte, že je na ňom americká fitness modelka talianskeho pôvodu Jennifer Nicole Leeová,“ upozorňuje český elf.

Podobné facebookové kontakty majú napríklad aj postarší ľudia, ktorí diskutujú v proruských alebo protiutečeneckých skupinách. „Je to jasné preukázanie princípu sociálnych bublín. To, že veľa poslancov alebo ich asistentov nemá problém pridať si očividne falošné profily do priateľov a pokojne s nimi aj komunikuje, považujeme za ohrozenie bezpečnosti štátu,“ podotýka.

K elfom sa pridali aj niektoré verejne známe osobnosti, ktoré chcú neskôr odhaliť svoju totožnosť. Aj pre bezpečnosť a ochranu identity však elfovia neprijímajú každého, kto sa prihlási. Členom sa môže stať ten, koho sami oslovia. „Chceli by sme však motivovať napríklad študentov, aby sa do našich aktivít zapojili a ulovili si svojich trolov.“ Oproti pobaltským štátom vraj majú Česi veľkú nevýhodu, pretože tam si väčšina obyvateľov masívnu dezinformačnú kampaň riadenú Ruskom uvedomuje. V Česku je spoločnosť rozdelená.

Pôvodný text nájdete na webe Aktuálně.cz.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Most a SMK pôjdu do volieb spoločne. Stačí im prekonať päťpercentný prah

11:07 Most a SMK pôjdu do volieb spoločne. Stačí im prekonať päťpercentný prah

Strany Most-Híd, MKDSZ-MKDA a SMK sa dohodli, že do budúcoročných parlamentných volieb pôjdu na kand…