Český šéf diplomacie: Lajčák prispieval k nadštandardným vzťahom medzi ČR a SR

30. 11. 2018 21:00

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček je presvedčený, že Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) dlhodobo prispieval k nadštandardným vzťahom medzi Českom a Slovenskom. Pre TASR to uviedol v Prahe v reakcii na piatkovú demisiu Lajčáka ako ministra zahraničných vecí SR.

Český šéf diplomacie: Lajčák prispieval k nadštandardným vzťahom medzi ČR a SR
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák (vpravo) a Tomáš Petříček na archívnej snímke.
reklama

"S Miroslavom Lajčákom sme mali od začiatku môjho pôsobenia na ministerstve zahraničných vecí veľmi dobré vzťahy. Je to veľmi skúsený diplomat a osobne si ho veľmi vážim. A som presvedčený, že dlhodobo prispieval k nadštandardným vzťahom medzi Českou republikou a Slovenskom," uviedol Petříček, ktorý sa stal českým ministrom zahraničných vecí v októbri. Zatiaľ však nechce predbiehať, rád by si počkal na budúcotýždňové stretnutia Lajčáka s prezidentom Andrejom Kiskom a premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD).

Lajčák v piatok podal demisiu prezidentovi Kiskovi. Rozhodnutie podať demisiu avizoval vo štvrtok večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

Kiska sa chce s Lajčákom stretnúť v utorok (4.12.). Predtým by však mal Lajčák absolvovať v pondelok (3.12.) stretnutie s premiérom. Ten avizoval, že bude Lajčáka presviedčať, aby na svojom poste ostal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegriniho strana by dosiahla podporu 21,4 percenta

14:12 Pellegriniho strana by dosiahla podporu 21,4 percenta

V prípade vzniku politickej strany súčasného podpredsedu parlamentu a podpredsedu Smeru-SD Petra Pel…