Český premiér Sobotka: Silnú moslimskú komunitu tu nechceme

    0
    Český premiér Bohuslav Sobotka (Autor: SITA)

    “Utečenecká vlna je dôsledkom vyčíňania islamistov vo veľkých oblastiach Sýrie a Iraku. Nie je možné zlučovať a hovoriť, že utečenec rovná sa terorista. Rovnako však nie je možné uplatňovať prístup, ktorý vlani uplatnilo Nemecko, keď bez akejkoľvek kontroly umožnilo prílev obrovského množstva ľudí,” konštatoval predseda českej vlády.

    Podľa jeho názoru: “Bude veľmi zložité vyrovnať sa s tým. Vo chvíli, keď sa veľké množstvo ľudí dostalo do stredu Európy bez toho, aby Európska únia uzavrela hranice Schengenu, zvýšilo sa bezpečnostné riziko. Ak sa pozrieme, kto najčastejšie pomáha organizovať teroristické akcie, pokiaľ to nie sú akcie individuálnych šialencov, tak sú to napríklad potomkovia imigrantov, ktorí prišli do Európy pred 15 – 20 rokmi. Takže tu máme otázku, či sme schopní úspešne integrovať ľudí, ktorí prichádzajú z kultúrne a nábožensky odlišného prostredia, a otázku, prečo dochádza k ich radikalizácii.”

    “To sú, samozrejme, otázky, ktoré sú aktuálnejšie v Nemecku. My tu nemáme žiadnu silnú moslimskú komunitu. Popravde povedané, si ani neželáme, aby sa tu nejaká silná moslimská komunita vytvorila i s ohľadom na tie problémy, ktoré vidíme,” vyhlásil Bohuslav Sobotka, ktorý potvrdil, že pri štvrtkovej návšteve nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej bude jednou z tém určite migrácia.

    Áno euroarmáde

    Na otázku, či hovorí na rozdiel od šéfky spolkovej vlády v Berlíne, ktorá vidí islam ako súčasť Nemecka, že islam do ČR nepatrí, odpovedal český premiér slovami: “Nemecko je predsa v inej situácii. Keď tu bola železná opona a nemecká ekonomika rástla, Nemecko nemalo pracovníkov pre svoj priemysel. Kvôli železnej opone nemohli pricestovať ľudia z Česka, Poľska alebo Maďarska. Nemecko sa rozhodlo pozvať pracovníkov z Turecka, (bývalej) Juhoslávie a v Nemecku sa v priebehu niekoľkých desaťročí vytvorila silná komunita, ktorá vyznáva islam. Ale varujem pred tým, aby sme robili znamienko rovnosti medzi ľuďmi vyznávajúcimi islam a medzi teroristami, radikálmi, ktorí zabíjajú – a veľmi často i svojich súvercov. S týmito ľuďmi sa musíme vyrovnať a vyrovnáme sa s nimi lepšie, pokiaľ sa umiernení moslimovia budú dištancovať od akýchkoľvek teroristických aktivít.”

    Predseda vlády ČR potvrdil v rozhovore, že je stúpencom vytvorenia spoločnej európskej armády. Podľa Sobotku totiž Európa nemôže byť závislá iba od Severoatlantickej aliancie, treba chrániť vlastné hranice, vlastné bezpečnostné záujmy. Ak každá krajina vyčlení istú časť ozbrojených síl a budú tu prostriedky spoločného velenia, a zintenzívnia sa spoločné cvičenia, tak by to podľa názoru českého premiéra mohol byť model, ktorý by bolo možné realizovať v praxi. “Myslím, že máme s Nemeckom, Rakúskom, Slovenskom veľmi podobné záujmy. Nemáme okrem letísk vonkajšie schengenské hranice a musíme sa spoliehať na štáty, akými sú Grécko a Taliansko, a tam je potrebné, aby ochrana hraníc fungovala,” podčiarkol. ČR chce podľa jeho slov na septembrovom samite EÚ v Bratislave otvoriť dve prioritné témy, posilnenie bezpečnosti občanov, boj proti terorizmu, boj proti nelegálnej migrácii, ako aj rýchlejšie zbližovanie životnej úrovne a hospodársky rast.

    Na margo nedávneho podujatia odporcov islamu na Staromestskom námestí v Prahe, ktoré vyvolalo paniku občanov, Bohuslav Sobotka uviedol, že ide o novú výtržnosť lídra organizátorov Martina Konvičku, ktorého označil za magora. “Spoločnosť je potrebné chrániť pred takýmito ľuďmi. Polícia by mala dôsledne dbať na dodržovanie zákonov. Druhá vec je, či takáto akcia mala byť vôbec umožnená zo strany magistrátu,” dodal Sobotka.

    - Reklama -