Českí sexuológovia sa búria: Zmena pohlavia bez operácie, len na základe posudku? Tak to nie!

2. 2. 2019 8:00

Sexuologická spoločnosť komplikuje plánované schválenie novely zákona, ktorá by umožnila, aby sa v Českej republike stal zo ženy muž a z muža žena aj bez operatívneho zákroku. Spoločnosť totiž nesúhlasí s tým, aby si v Česku mohli ľudia meniť pohlavie bez príslušného chirurgického zákroku. Informovala preto vládu, že oficiálne odmieta pristúpiť na jednu zo základných podmienok novely, teda spracovávanie požadovaných posudkov. Píše o tom server Info.cz.

Českí sexuológovia sa búria: Zmena pohlavia bez operácie, len na základe posudku? Tak to nie!
Foto: TASR
Popis: Vlajka ČR, ilustračné foto

České ministerstvo spravodlivosti pripravilo novelu už pred rokom, pôvodne mala začať platiť od konca januára 2019. Ale také jednoduché to asi nebude. Členovia sexuologickej spoločnosti sa vraj neprepožičajú na vydávanie posudkov, ktorými je v novele zmena pohlavia podmienená, pretože by sa tým podľa svojich slov spreneverili profesijnej cti.

„Novela predpokladá, že budeme vydávať tieto posudky o požadovanej zmene pohlavia prakticky na počkanie, čo jednoducho skutočný sexuológ neurobí,“ povedal predseda Sexuologickej spoločnosti ČLS JEP Jaroslav Zvěřina s tým, že tento proces je zložitý. „S niektorými takými ľuďmi pracujeme a komunikujeme veľmi dlho, napríklad dva roky,“ dodal.

Dnes sa môže v Česku zmeniť žena na muža a naopak len v prípade, že podstúpi operatívnu zmenu pohlavných orgánov, ale podľa novej úpravy by operácia nebola nutná. Človek by si mohol úradne zmeniť pohlavie na matrike na základe svojho želania a sexuologického posudku potvrdzujúceho „diagnózu poruchy pohlavnej identity“. Podľa Zvěřinu však taký postup odporuje zdravému rozumu aj biologickým zákonom.

Upozorňuje, že uzákonenie možnosti zmeny pohlavia bez operácie prináša mnoho komplikácií a nedoriešených otázok. Novela vraj paradoxne počíta aj s tým, že pohlavie si môže človek týmto spôsobom meniť opakovane, napríklad aj niekoľkokrát za život. „To môže byť okrem iného zneužiteľné aj v kriminálnej sfére,“ varuje Zvěřina.

Lenže sexuológov je možné obísť. Ak budú odmietať vydávať posudky, môžu českí zákonodarcovia prijať zákon, ktorý ako v niektorých iných štátoch umožní zmenu pohlavia len vyhlásením, teda bez sexuologického posudku. Funguje to tak po určitej byrokratickej procedúre napríklad v Belgicku, Írsku, Nórsku, Dánsku alebo na Malte.

To, či sa bude nakoniec vláda snažiť vynechať z hry sexuológov, nie je isté. Ministerstvo spravodlivosti nechcelo ani na opakovanú otázku túto možnosť komentovať. „V súčasnosti stále prebieha vyhodnotenie pripomienok uplatnených v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Podľa výsledku tohto vyhodnotenia zváži ministerstvo spravodlivosti ďalší postup,“ uviedol hovorca ministerstva Vladimír Řepka.

Pôvodný text nájdete na webe Info.cz.

autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…