Českí politici to natreli holandskému ministrovi za jeho slová o bití imigrantov v Prahe. V bití a kopaní sa tu vyžívali hlavne vaši krajania

22. 7. 2018 7:00

Holandský minister zahraničia Stef Blok pred pár dňami na uzavretom rokovaní so zamestnancami medzinárodných organizácií, z ktorého unikla nahrávka, vyhlásil, že v Prahe alebo vo Varšave nenájdete migrantov inej farby pleti. Prečo? Keby sa tam objavili, v Prahe a vo Varšave by ich vraj zbili. Blok za tieto slová zožal kritiku od holandskej opozície aj zo strany svojich straníckych kolegov. Českí politici neboli k holandskému šéfovi diplomacie o nič zhovievavejší.

Českí politici to natreli holandskému ministrovi za jeho slová o bití imigrantov v Prahe. V bití a kopaní sa tu vyžívali hlavne vaši krajania
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

Stef Blok, šéf holandskej diplomacie, vyvolal búrku, keď poznamenal, že migrantov inej farby pleti v českom hlavnom meste len tak neuvidíte, pretože by im hrozilo, že ich tam zbijú. Český predseda vlády Andrej Babiš (ANO) Blokovi obratom odkázal, že to nie je tak dávno, keď niekoľko holandských občanov surovo zbilo českého čašníka. Len tak, pre zábavu.

„Je to nezmysel. Pán minister by sa mal skôr zamyslieť nad tým, že jeho turisti zbili do krvi nášho čašníka,“ pripomenul incident český premiér. „Česi sú solidárni a tolerantní, ale o tom, kto bude u nás pracovať a žiť, budú rozhodovať naši ľudia. Nie politici iných krajín,“ povedal Babiš pre denník Právo.

Predseda ČSSD Jan Hamáček, ktorý dočasne riadi ministerstvo zahraničia, doplnil, že výrok len svedčí o tom, že minister Blok Prahu nepozná. Podľa Tomia Okamuru robí pán Blok z Čechov, Moravanov a Slezanov nekultúrnych občanov, čo je netaktné a predovšetkým to nezodpovedá pravde. „Ak sa tu niekto správal nevhodne, tak to boli holandskí občania, ktorí kopali do hlavy ležiaceho Čecha, ktorý sa nemohol brániť,“ povedal Okamura.

Blokov výrok odsúdil aj podpredseda ODS Martin Kupka, ktorý však nenechal suchej nitky ani na českej vláde.

„Vyjadrenie holandského ministra zahraničia je naozaj nešťastné. Obzvlášť vo svetle udalostí zo začiatku mája, keď v Prahe skupina Holanďanov napadla niekoľko ľudí,“ napísal denníku Právo Kupka. „Za normálnych okolností by sa mal minister zahraničia ČR proti takému vyjadreniu okamžite ostro postaviť. Bohužiaľ však nie je jasné, ktorý sociálny demokrat práve úrad vedie,“ dodal Kupka sarkasticky.

Blok použil tieto netaktné slová, aby svojim kolegom na uzavretom rokovaní vysvetlil, že koncept povinných kvót na rozdeľovanie migrantov nebude nikdy fungovať, pretože Východoeurópania utečencov nikdy neprijmú. Ten istý minister sa však preslávil aj tým, že koncept multikulturalizmu označil za mŕtvy.

Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok

Holandský minister zahraničných vecí Stef Blok. Zdroj: TASR

A pokiaľ ide o spomínaný nevyprovokovaný útok na českého čašníka zo strany holandských občanov, Blok nad týmto incidentom vyjadril poľutovanie.

Celý text nájdete na webe Novinky.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

7:52 Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) informácia o prepustení bývalého generálneho prokurát…