Českej diplomacii sa podarilo dosiahnuť v Sýrii prepustenie dvoch Európanov

9. 8. 2018 19:05

Českej veľvyslankyni v Sýrii Eve Filipi sa podarilo dosiahnuť prepustenie dvoch pracovníkov nemeckej mimovládnej organizácie, ktorých niekoľko mesiacov väznil režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server Aktuálně.cz.

Českej diplomacii sa podarilo dosiahnuť v Sýrii prepustenie dvoch Európanov
Foto: TASR
Popis: Sýria, ilustračné foto

Obaja Európania by okolo 13.00 h miestneho času mali odletieť do Prahy. Do Sýrie po nich odletel skoro ráno český vládny špeciál, ktorý v Damasku pristál krátko pred poludním. Podvečer by mali doraziť do Prahy, odkiaľ by mali byť prevezení do svojich bližšie nešpecifikovaných domovských krajín.

Nemenovaný zdroj z prostredia českej diplomacie pre Aktuálně.cz potvrdil, že rokovania o prepustení oboch zadržiavaných rukojemníkov viedla práve Eva Filipi.

"Podarilo sa to vďaka našej diplomatickej prítomnosti v Damasku," uviedol zdroj s tým, že rokovania trvali niekoľko týždňov. "Asad ich zadržal nedávno blízko irackej hranice a režim tvrdil, že prešli nelegálne hranicu do Sýrie bez víza a tak ďalej," dodal nemenovaný zdroj.

Česká veľvyslankyňa v Sýrii je často kritizovaná za to, že má až príliš blízke vzťahy s Bašárom Asadom, a najmä opozícia požaduje, aby bolo české zastúpenie v Sýrii zatvorené. Praha má totiž v Damasku ambasádu ako jediná členská krajina EÚ a zastupuje tam i Spojené štáty, dodáva Aktuálně.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …