Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

28. 1. 2020 18:32

„Progresivisti sa nás snažia prevychovať,“ tvrdí ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu na serveri iDNES.cz. Jej text je venovaný médiám a tomu, akú pozíciu majú nemainstreamové médiá.

Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac
Foto: Hans Štembera
Popis: Ekonómka Markéta Šichtařová
reklama

Šichtařová sa v úvode blogu zamyslela nad tvrdením Hospodářskych novín, že ak by sa 20 najväčších dezinformačných serverov počítalo ako jedno médium, patrilo by k najsilnejším v Česku. „Alebo: O koľko peňazí tým asi pripravili ,seriózne‘ servery?“ spýtala sa.

„V trhovej ekonomike by sa novinári zamysleli, čím to je, že ich ľudia nechcú čítať a hľadajú alternatívy. V centrálne riadenej ekonomike by alternatívy zakázali. My sme niekde medzi. Nemainstreamové médiá sú povolené, ale stále viac ostrakizované. Začína sa to tým, že čitatelia aj respondenti, ktorí s nimi hovoria (teda poskytujú im rozhovory), nimi opovrhujú,“ podotkla ďalej Šichtařová.

„Z pohľadu obsahu hovoria kritici alternatívnych spravodajských serverov o miešaní serióznych správ, senzácií a dezinformácií. To je podľa mňa klasická definícia bulváru. Pri bulvári tiež človek musí počítať s tým, že nie všetko musí byť pravda,“ poznamenala ekonómka a opýtala sa okrem iného na to, či fóbia z dezinformácií a z prokremeľskej propagandy nie je predimenzovanou paranojou ako strach z pavúkov či z choroboplodných zárodkov na každej kľučke.

„Ľudia, ktorí si u nás predsavzali boj s internetovými trolmi či dezinformátormi, sa nazývajú elfovia. (...) A títo elfovia vysledovali, že proruská propaganda vraj obsahuje štyri body: Po prvé boj proti NATO a vykresľovanie NATO ako svetového agresora. Po druhé boj proti EÚ. Po tretie boj proti USA. A po štvrté proruské videnie sveta a glorifikáciu Vladimira Putina,“ uviedla Šichtařová.

Vladimir Putin

Vladimir Putin. Zdroj: TASR

„Je vskutku zaujímavé, čo všetko podľa niektorých elfov môže spadnúť pod proruské videnie sveta. Môže sa tu ocitnúť napríklad aj kritika súčasného liberálneho prístupu ku genderu (!). Takže ak sa niekto domnieva, že ľudia sa delia na mužov a ženy a len celkom výnimočne sa narodia ako transgender, už môže byť proruský. Ak sa niekto domnieva, že rodičia dieťaťa sú len otec a matka a nie rodič číslo jeden a rodič číslo dva, už môže byť označený za proruského. Aj s takým názorom som sa na sociálnych sieťach stretla,“ pokračovala.

„I stane sa z času na čas – mohla by som menovať niekoľko mien –, že ten a onen sa dostane do sporu s nejakým elfom. Povedzme osobne, nemusí ani ísť o politiku. Vzápätí je na danú obeť zorganizovaný z radov elfov hon a daný zločinec, ktorý sa previnil odlišným názorom, je hromadne nahlasovaný pod nejakou zámienkou Facebooku, až je jeho profil definitívne zablokovaný a po čase zmazaný. Možnosť dovolania či vysvetlenia nulová, pretože Facebook zásadne na osobnej úrovni s používateľmi nekomunikuje,“ napísala.

„Niekto sa nás jednoducho samozvane rozhodol zaradiť na čiernu listinu, potrestať a prevychovať. Niekto, kto si uzurpuje právomoci štátu. Tu sa však skutočne demokracia už končí. Názory sú opäť cenzurované,“ uzavrela.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…