Ceny energií sa zmenili na ostrý boj. Opozícia chce zraziť Fica na kolená a žiada tieto tri veci. Ide o napínanie svalov, hodnotí politológ

6. 2. 2017 17:15

Energetická kauza dnes hýbala domácou politickou scénou. Najprv sa o slovo prihlásila štvorica opozičných poslancov s cieľom iniciovať návrh na vyslovenie nedôvery Robertovi Ficovi, popoludní ponúkol svoje vyjadrenie médiám aj samotný premiér. Okrem toho oslovili Parlamentné listy aj ďalšieho poslanca Smeru i známeho politológa, aby aj oni rozšírili názorové spektrum a ponúkli svoj pohľad na vec. Na vzniknutú situáciu zareagoval aj predseda parlamentu a šéf národniarov Andrej Danko.

Ceny energií sa zmenili na ostrý boj. Opozícia chce zraziť Fica na kolená a žiada tieto tri veci. Ide o napínanie svalov, hodnotí politológ
Foto: TASR
Popis: „Matovičovci“ dali premiérovi ultimátum na splnenie troch bodov do stredy
reklama

Chaos, ktorý už prekročil medze únosnosti. Štvorica opozičných poslancov v ´kombinovanej zostave´ v zložení Igor Matovič a Veronika Remišová (OĽaNO), respektíve Karol Galek a Jana Kiššová (SaS) dnes predpoludním na tlačovej konferencii oznámili svoj zámer iniciovať návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi.

Dôvodom je zmätok, ktorý nastal pri účtoch za energie, pričom v ´hlavnej úlohe´ sa ocitol teraz už bývalý šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík, mimochodom, nominant strany Smer-SD.

Má čas do stredy

Matovič a spol. tvrdia, že bežní ľudia sú dlhodobo vyciciavaní podvodnými akciami v réžii vládnucich politických špičiek a aj preto dali opoziční poslanci Robertovi Ficovi ultimátum do stredy, v ktorom žiadajú o splnenie troch požiadaviek.

„Dnešným dňom žiadame Roberta Fica v mene všetkých podvedených ľudí o tri veci. Do stredy 8. februára odvolať všetkých nominantov Roberta Fica, ale aj Andreja Danka (SNS) v predstavenstvách a dozorných radách energetických spoločností na západnom, strednom a východnom Slovensku," konkretizoval prvý bod Matovič.

Druhou požiadavkou bolo zosadenie ministra hospodárstva a Ficovho straníckeho kolegu Petra Žigu.

„A po tretie, žiadame tiež do stredy 8. februára Roberta Fica, aby zaujal jednoznačné stanovisko, na základe ktorého sa ukončí chaos v energetike a ľudia budú presne vedieť, koľko budú platiť a čo majú so svojimi účtami za energie robiť," uzavrel líder Obyčajných ľudí Matovič.

Jeden z dua liberálov Karol Galek dokonca označil počas ´tlačovky´ Holjenčíka za dobre plateného „služobníka Smeru“, pričom politológ Michal Horský túto definíciu do istej miery potvrdil.

„Aj keby sme o ňom nemali žiadne informácie, tak posledné kroky a rozhodnutia Holjenčíka nasvedčujú tomu, že svoju funkciu nevykonával ako nezávislý nominant,“ uviedol pre Parlamentné listy Horský.

Prihrievanie politickej polievočky? 

Celkovo si však Horský myslí, že zo strany liberálov a Obyčajných ľudí ide skôr o politické ´napínanie svalov´. 

„Uznesenia členov OĽaNO, respektíve SaS nie sú adresované ich chudobným voličom, ale bohatému, prípadne nerozhodnému ´voličstvu´. V politickej rovine je však účinnosť takýchto uznesení minimálna a je to skôr PR pre stúpencov oboch strán."

Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík, ktorý avizoval odstúpenie z funkcie ešte minulý týždeň vo štvrtok (2. 2.), by sa mal podľa Fica vzdať svojho postu formálne v utorok (7. 2.) na Regulačnej rade ÚRSO a následne poslať príslušný list prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi.

Je takáto kauza dostatočne silnou témou na vyslovenie nedôvery ministerskému predsedovi?

„Celá kauza so zvýšením cien energií vyvoláva medzi občanmi taký rozruch, že opozičné strany správnym smerom pochopili, že ´rozmazávanie´ tejto kauzy je pozitívnym PR. Za takéto veci a tento typ kauzy sa však v žiadnej európskej krajine ministerskí predsedovia neodvolávajú,“ zakončil svoje rozprávanie Horský.

Michal Horský. Zdroj: Facebook/Michal Horský

Okrem iného zaznelo na tlačovej konferencii ´matovičovcov´, že Holjenčík bude aj napriek odchodu z úradu ešte dlho miešať karty v energobiznise, keďže jeho najbližší spolupracovníci zostávajú na svojich postoch. S takýmto tvrdením však zásadne nesúhlasí poslanec Smeru Miroslav Číž.

„To sú ich klasické argumenty. Nikoho nezaujíma, že ten orgán (ÚRSO) je formálne aj neformálne nezávislý. Práve na to je konštruovaný tak, ako je. Áno, Holjenčík tam urobil obrovskú blamáž, keď si uvedomíme, že pomaly polovicu Slovenska Smer oblepil plagátmi, že šetríme energie a otázka rozumnej energetickej cenotvorby je jednou z kľúčových vecí, s ktorými Smer pracuje v hospodárskej politike. Pre nás je to obrovský problém, ktorý nám urobil. A že Holjenčík bude ťahať za nitky? Pokiaľ bude podnikať v nejakom súkromnom biznise, tak ako čo s ním spravíme?“ položil si rečnícku otázku Číž.

Nie celok, ale jednotlivec

Podľa smeráckeho poslanca ide o individuálne zlyhanie konkrétnej osoby, pričom vyjadrenia z dielne opozičníkov okolo Igora Matoviča s cieľom navrhnúť vyslovenie nedôvery predsedovi vlády nepovažuje Číž za opodstatnené. 

Ako už bolo spomenuté, podľa Číža ide o zlyhanie jedného konkrétneho vinníka.

„Je to nezávislý úrad, pán redaktor. Čo má urobiť premiér? Premiér vyvinul maximálny tlak na hranici možného, aby (Holjenčík) odstúpil. Veď vláda prišla s tým, aby Holjenčíka predvolali. Vláda môže vytvárať tlak, respektíve môže vytvárať pomerný tlak našim nominantom. A keď ho tam dáte ako nezávislého, hoci aj nášho nominanta, tak má byť nezávislý aj od nás. Samozrejme, budeme sa pýtať, ako sa tam správali naši nominanti. Formálne sa ale ceny energií nezvyšovali. Platby sa zvyšovali tým, že sa zvýšili platby za tie nešťastné ističe. Ale veď za Radičovej vlády sa takisto zvyšovali a hoci tam bol Holjenčík, tak nominanti tam boli ich. A čo urobili vtedy oni, keď sa u nás ceny zvyšovali, no celosvetovo ceny nevzrastali?“ povedal Parlamentným listom Číž.

Ako už pripomenul na popoludňajšej tlačovej konferencii Čížov spolustraník, respektíve líder partaje a premiér Robert Fico, ceny elektriny pre celé Slovensko sa vrátia na úrovne z roku 2016.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by tak mal ešte dnes vypracovať novú vyhlášku o elektroenergetike a v zrýchlenom konaní ju zverejniť v Zbierke zákonov.

"Nevidíme dôvod na akékoľvek zvyšovanie cien elektrickej energie, ak cena komodity (elektriny) na trhu klesá. Preto sa to musí prejaviť aj vo faktúrach na rok 2017," podčiarkol Fico.

Ističe riešiť nebudú

Odkázal tiež občanom, aby si počkali na nové zálohové platby zaslané na základe novovypracovanej vyhlášky.

"Pokiaľ sa stane, že niekto už zaplatil zálohovú platbu, ktorá mu prišla, tak ju bude mať zúčtovanú v priebehu roka, ale nepríde ani o jedno-jediné euro," zdôraznil premiér.

V novej vyhláške ÚRSO nebudú podľa Žigu riešené poplatky za ističe, ktoré na začiatku tohto roka v mnohých prípadoch spôsobili vysoký medziročný nárast zálohových faktúr odberateľov. 

Čo sa týka Slovenskej národnej strany (SNS), tak tá zostane v koalícii a bude hľadať riešenia problémov, ktoré sa vyskytli v oblasti energetiky. Po dnešnom rokovaní predsedníctva SNS to uviedol predseda strany Andrej Danko.

Ako dodal, predsedníctvo ho dnes splnomocnilo, aby o tejto téme hovoril so svojimi koaličnými partnermi Smerom-SD a Mostom-Híd na stredajšej (8. 2.) koaličnej rade.

„Dostal som dnes mandát, aby som s mojimi koaličnými partnermi prebral v stredu o jednej, ako ďalej s energetikou,“ uviedol Danko.

Podľa neho súčasnú situáciu okolo cien energií nespôsobila SNS ani súčasná vláda, ale je to dedičstvo minulosti. Danko zdôraznil, že je potrebné vyriešiť vzťah štátu s Energetickým a průmyslovým holdingom (EPH) a s ďalšími finančnými skupinami, ktoré pôsobia v energetike.

EPH je súkromný spoluvlastník SPP, Slovenských elektrární či Stredoslovenskej energetiky (SSE). Danko viackrát kritizoval pôsobenie zahraničných spoločností v energetike.

„Musíme sa verejne ohradiť voči tomu, aby niekto špinil SNS za nárast cien energií,“ uviedol Danko. Nominanti strany podľa jeho slov nemali dosah na cenotvorbu energií.

„Naši nominanti sa dostali do niektorých pozícií až po týchto nešťastných regulačných konaniach,“ vysvetlil predseda SNS. Nominanti v štátnych podnikoch sú podľa neho často iba štatisti.

Danko minulý týždeň pripustil, že pre nárast cien energií je kríza v koalícii.

Autor: mr, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kollár: Treba vymeniť akcionárov. Inak je nepodstatné, či je na čele Smeru Fico, alebo Pellegrini

18:45 Kollár: Treba vymeniť akcionárov. Inak je nepodstatné, či je na čele Smeru Fico, alebo Pellegrini

Ak má v budúcnosti mať Smer-SD voličský i koaličný potenciál, budeme musieť hovoriť o tom, či by str…