Celý svet teraz vie, čo majú radi Česi: Karel Gott a Ortel v druhých najväčších novinách USA

8. 12. 2017 6:00

Tohtoročné vyhlásenie ankety Český slávik sa dostalo až na predné stránky vplyvného denníka The New York Times, ktorý je podľa cirkulácie vydaní amerických novín na druhom mieste. V jeho článku je venovaná hlavná pozornosť spevákovi Karlovi Gottovi a skupine Ortel.

Celý svet teraz vie, čo majú radi Česi: Karel Gott a Ortel v druhých najväčších novinách USA
Foto: ReproFoto: youtube
Popis: Ukážka z klipu k skladbe Mešita od kapely Ortel

„Spevák z komunistickej éry a krajne pravicová metalová kapela na jednej scéne,“ znie titulok článku o tohtoročnej ankete Český slávik. „Takmer osemdesiatročný umelec, ktorý má prezývku ,zlatý hlas z Prahy‘, prvýkrát prevzal ocenenie v roku 1964 a tento rok mu do zbierky pribudol ďalší zlatý slávik. O pozornosť sa však musel deliť s metalovou kapelou Ortel, ktorá obsadila aj vďaka svojim protimoslimským textom druhé miesto v kategórii hudobných skupín,“ píše The New York Times.

„Hudobný štýl kapely Ortel je na míle vzdialený tomu, s čím už vyše pol storočia dominuje Karel Gott. Ale v oboch prípadoch ide svojím spôsobom o výzvu pre obyvateľov Českej republiky, ktorí bojujú o definovanie svojej národnej identity,“ píše ďalej denník s tým, že Gott v 60. rokoch prežil doslova snový vzostup svojej speváckej kariéry, keď sa z obyčajného elektrikára stal najoceňovanejší spevák. „Na rozdiel od väčšiny bežných ľudí mohol pravidelne cestovať za hranice krajiny.“

Karel Gott

Karel Gott Zdroj: Hans Štembera

The New York Times potom uvádza, že „Sinatra z Východu“ predal za svoju dlhú a úspešnú hudobnú kariéru desiatky miliónov platní po celom svete. „Gottova tvorba je dnes oceňovaná ako určitá forma expresívnej slobody v komunistickom režime. Ale okrem neho existovali aj umelci, ktorí sa komunistom postavili s väčším odhodlaním. Medzi inými napríklad Marta Kubišová, ktorá pre svoje politické postoje nemohla dlhé roky vystupovať,“ poznamenáva.

„Hudobný štýl Gotta a Kubišovej sa v každom prípade úplne odlišuje od toho, čo svojim fanúšikom predvádza kontroverzná skupina Ortel, ktorá je známa svojimi nekompromisnými postojmi voči moslimom,“ píše americký denník a cituje bývalého poradcu prezidenta Václava Havla Jiřího Peheho: „V českej spoločnosti očividne existujú jedinci, ktorí sa obávajú moslimov, takže budú priaznivo prijímať vlastne čokoľvek, čo im Ortel naservíruje.“

„Druhé miesto pre Ortel prinútilo niekoľkých umelcov, aby vrátili na protest svoje ceny. Samotný Gott hovorí, že organizátori súťaže urobili veľkú chybu, keď nestanovili pravidlo, podľa ktorého nemožno miešať politiku s hudbou. Po koncerte, na ktorom kapela Ortel spievala o rezaní hláv, sme hovorili s jej frontmanom Tomášom Ortelom. Ako nám povedal, jeho skupina prišla v správnom čase so správnym posolstvom,“ uzatvára The New York Times.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Januárová schôdza nakoniec s jedným bodom. Poslanci neprelomili veto prezidentky

20:02 Januárová schôdza nakoniec s jedným bodom. Poslanci neprelomili veto prezidentky

Januárová schôdza Národnej rady (NR) SR trvala len jeden deň, poslanci ju ukončili štátnou hymnou SR…