Čelíme organizovaným teroristickým útokom, ktorých cieľom je zničenie našej kultúry. Postavme sa proti tomu, vyzýva predstaviteľka liberálneho islamu

    0
    Seyran Ates (Autor: TASR)
    „Čoraz častejšie čelíme organizovaným teroristickým útokom, ktorých cieľom je zničenie našej kultúry, tradícií a európskych hodnôt. Je to cielený útok na základné princípy ľudských práv a slobôd. Súčasná európska legislatíva nedokáže týmto útokom efektívne čeliť a brániť sa. To musíme zmeniť,“ povedala Seyran Atesová.

    Najväčšou hrozbou pre Európu je terorizmus spojený s radikálnym islamom

    V roku 2016 zatkli viac než tisíc ľudí, ktorí iniciovali extrémistické činy. Takmer 200 ľudí bolo v dôsledku extrémizmu usmrtených a viac než 400 sa vážne zranilo. Najväčšou hrozbou pre Európu je náboženský extrémizmus spojený s radikálnym islamom. „To nie je náhoda. Tieto útoky súvisia s cielenou radikalizáciou mladých moslimov. To by sa nemohlo uskutočniť bez významnej finančnej podpory zo zahraničia,“ dodala predstaviteľka liberálneho islamu.

    Miliardy eur ročne na radikalizáciu islamu

    Rast extrémizmu v Európe súvisí s prílivom financií zo zahraničia, ktoré sú určené priamo na tieto aktivity. Najväčšími donormi sú najmä Katar, Turecko, Saudská Arábia a Kuvajt. Tieto štáty financujú organizácie Moslimského bratstva a ďalšie islamské organizácie naprieč celou Európou, najmä cez moslimské nadácie či obce, školy a kultúrne centrá, v ktorých sa snažia moslimov radikalizovať. 
     
    Moslimské bratstvo je už aktívne napríklad aj v susednej Českej republike, kde má svoju centrálu v Prahe na Čiernom moste. Ani Slovensko nestojí mimo týchto hrozieb. Národné bezpečnostné analytické centrum pravidelne vyhodnocuje riziko ohrozenia. V auguste 2017 bol na Slovensku vyhlásený 2. stupeň teroristického ohrozenia. Oproti roku 2015 sa v roku 2016 takmer dvojnásobne zvýšil počet spáchaných extrémisticky motivovaných trestných činov.

    Milión podpisov za boj proti teroru

    Súčasná legislatíva Európskej únie nedokáže úspešne čeliť týmto novým hrozbám. Preto Európska občianska iniciatíva, ktorej zakladateľkou je práve Seyran Atesová, predložila komplexný súbor opatrení a legislatívnych zmien, ktoré by vyplnili medzery v európskej legislatíve a stali by sa súčasťou účinnej obrany proti extrémizmu. 
     
    Aby sa Európska komisia začala zaoberať týmto komplexným súborom opatrení, je potrebné získať milión petičných podpisov z minimálne siedmich krajín EÚ. Každý občan starší ako 18 rokov môže vyjadriť podporu podpisom petície na www.stopextremism.eu. Údaje občanov sa nesmú použiť na akýkoľvek iný účel. Mesiac po ukončení petície sa všetky osobné údaje zničia. Informácie získané v petícii smerujú priamo k Európskej komisii, ktorá iniciatívu oficiálne zaregistrovala a zaisťuje, aby sa údaje žiadnym spôsobom nezneužili.  
     
    „Extrémistické náboženské a politické názory nemajú v Európe miesto. Nedovoľme extrémistom zmeniť našu Európu. Pripojte aj váš podpis pod našu petíciu Stop extrémizmu,“ uzavrela Seyran Atesová.
     
     
    - Reklama -