Časy lacnej ropy sú tu. Potlačí pokles cien prebudené imperiálne pudy Ruska?

4.1.2016 8:19

Aké geopolitické vplyvy poznačia rok 2016? Jedna odpoveď sa dá s istotou vysloviť už dnes. Ropa na cenovom dne je realitou tu a teraz. Myslí si to komentátor Peter Schutz. Svet podľa neho pláva na rope a to vyhovuje nielen Európe, ale aj Číne. Kto však stojí na nesprávnej strane historického poklesu?

Časy lacnej ropy sú tu. Potlačí pokles cien prebudené imperiálne pudy Ruska?
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Niektorí proroci veštia, že cena ropy by ešte mohla klesať na 20 dolárov za barel. „Aj keby zostala v pásme okolo 40 dolárov, je na najlepšej ceste vnútorne rozkývať celý rad dôležitých krajín, ktorých rozpočty sú na peniaze za ropu vitálne odkázané,“ myslí si Schutz vo svojom komentári v denníku Sme.

Nočná mora aj pre analytikov

Báť sa podľa neho nemusí Saudská Arábia, lebo prinajhoršom obmedzí investície do púšte či luxusné nákupy v Európskej únii a USA. Horšie je však na tom Irak, respektíve, nie je jasné, na čom môže ušetriť. „Ak platí, že lacná ropa je vítaným spojencom v boji proti Islamskému štátu, pre ktorý tržby z jej predaja predstavujú hlavný zdroj financovania, tak ani jeho nepriatelia z Perzského zálivu ju nepredávajú asi drahšie,“ tvrdí komentátor.

Nadprodukciu ropy nezastavil ani decembrový OPEC, čo je Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. Napríklad v Európe či Číne nízke ceny ropy podľa Schutza podporujú rast HDP, no na nesprávnej strane stojí Rusko. „Ťažké deficity odčerpávajú z rezerv hrozivou rýchlosťou a stavajú pod otáznik nielen vojenské angažmán v Sýrii, ale aj trvanlivosť rekordnej popularity Putina,“ upozorňuje.Ako ďalej pripomína komentátor, vnútorne destabilizované Rusko je nočná mora, na ktorej domyslenie si asi netrúfol ešte žiadny analytik. „Potlačí lacná ropa imperiálne pudy Kremľa alebo ich ešte viac rozvášni?“ veľavravne sa pýta Schutz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Facebook a iné osobné priority! Pellegrini takto vracia úder Kiskovi

19:21 Facebook a iné osobné priority! Pellegrini takto vracia úder Kiskovi

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) uviedol, že Andrej Kiska mohol vo funkcii prezidenta Slovenskej r…