Čaputovú čaká prvá veľká výzva. Som zvedavý, či si zachová nadstraníckosť, tvrdí Tomáš

16. 6. 2019 17:15

Prvou veľkou výzvou pre Zuzanu Čaputovú ako novú prezidentku SR bude jej správanie v predvolebnej kampani pred parlamentnými voľbami. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to uviedol poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Erik Tomáš, ktorý od prezidentky očakáva nadstraníckosť.

Čaputovú čaká prvá veľká výzva. Som zvedavý, či si zachová nadstraníckosť, tvrdí Tomáš
Foto: TASR
Popis: Erik Tomáš

Neutralita a nadstraníckosť

"Pochádza z konkrétnej politickej strany, uvidíme, ako si zachová neutralitu a nadstraníckosť v samotnej kampani, do akej miery zasiahne do priebehu volieb," povedal Tomáš, ktorý ocenil, že Čaputová chce byť prezidentkou všetkých občanov.

Zároveň vyjadril nádej, že sa prezidentka bude riadiť vlastným rozumom, a nie svojimi poradcami, ako to podľa Tomáša bolo v prípade Andreja Kisku. Ten podľa neho napriek prvotným deklaráciám stratil "punc nadstraníckosti".

Čaputová nechce konflikty, uviedol Truban

Anketa

Myslíte si, že Zuzana Čaputová bude dobrou prezidentkou?

32%
68%
hlasovalo: 9288 ľudí

Predseda strany Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban považuje Čaputovú za súčasť novej generácie slovenských politikov, ktorá prináša zmenu v politike, čo podľa jeho slov ukázala prezidentka už vo svojej kampani. "Ukázala slušnosť, to, že chce prinášať riešenia, že nechce konflikty,” uviedol Truban s tým, že Slovensko môže byť na ňu hrdé, pretože sa aj vďaka jej zvoleniu stalo príkladom pre svet.

Fotogaléria: - Inaugurácia prezidentky Slovenskej republiky, 15.06.2019

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky
Inaugurácia Zuzany Čaputovej. Koná sa v Redute.
Na snímke zvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová s...
Na snímke prezidentka Zuzana Čaputová (tretia spra...
Na snímke vpravo bývalý prezident SR Andrej Kiska ...
Prezidentka SR Zuzana Čaputová víta hostí na slávn...

Kiska bol podľa predsedu PS dobrý prezident, ktorý ukázal, že miesto Slovenska je na Západe a v Európe a v dôležitých a ťažkých chvíľach sa dokázal správne zachovať. Truban súčasne vyhlásil, že s Kiskovou stranou chcú spolupracovať.

Na snímke A. Kiska, zdroj: TA SR

Tomáš si myslí, že aj PS zakladá na rozdelení Slovenska na slušných a neslušných. Pravica a nové strany podľa neho začali vylučovať zo spolupráce niektoré strany. “Vy ste povedali, že neslušní sú Smer, SNS, ĽSNS bez toho, aby ste mali iný program. Len toto je váš jediný program, vy ste začali s rozdeľovaním spoločnosti,” povedal poslanec Smeru-SD.

Anketa

Myslíte si, že Kiskova strana Za ľudí bude úspešná?

16%
84%
hlasovalo: 6269 ľudí

Kritizoval aj plánovanú spoluprácu PS so stranou Andreja Kisku napriek jeho daňovým kauzám a účasť firiem podpredsedu PS Ivana Štefunka v predražených tendroch. “Ak sa v prípade Smeru žiada sebareflexia...práve noví politici by mali jasne a transparentne vstupovať do politiky.

Ak hovoríte, že Kiska všetko vysvetlil a všetko je v poriadku, chcete s ním spolupracovať a byť v koalícii, uplatňujete dvojaký meter," povedal Tomáš.

Truban oponoval, že nerozdeľujú ľudí podľa slušnosti, politickej ideológie či národnosti. “To robia starí politici,” vyhlásil s tým, že ľudí bez ohľadu na pôvod či politickú orientáciu spája to, že ich deti majú zlé školy, nevedia sa dostať do nemocnice, keď im ide o život, a nefunguje spravodlivosť.

Na snímke M. Truban, zdroj: TA SR

"Toto je to, čo nás spája a takúto zmenu chceme priniesť na Slovensko, takto ho chceme posunúť. Slovensko chceme spájať,” zdôraznil Truban s tým, že PS nechce spolupracovať so Smerom, pretože nepredstavuje zmenu.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …