Čaputová vo Watforde: Takmer polovica tejto Aliancie žila v hlbokom klame

4. 12. 2019 17:54

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v stredu vo svojom prejave na summite Severoatlantickej rady (NAC) v anglickom meste Watford povedala, že NATO je pre Slovensko stále hlavným pilierom národnej, európskej a transatlantickej bezpečnosti. Tento pilier podľa nej funguje posledných 70 rokov a nemali by sme mať dôvod pochybovať o jeho budúcnosti.

Čaputová vo Watforde: Takmer polovica tejto Aliancie žila v hlbokom klame
Foto: TASR
Popis: Zuzana Čaputová (uprostred) a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa usmievajú po spoločnom fotení lídrov členských krajín NATO

 

Fotogaléria: - Čaputová počas summitu lídrov členských krajín NATO (4.12. 2019)

Na snímke lídri členských krajín NATO počas NATO v...
Zuzana Čaputová (uprostred) a francúzsky prezident...
Na snímke tretia zľava prezidentka SR Zuzana Čaput...
Na snímke vojaci Ozbrojených síl SR, uprostred vľa...
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas sum...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas prícho...

 

Čaputová pripomenula 30. výročie pádu Berlínskeho múru a Nežnej revolúcie v bývalom Československu. Tieto udalosti podľa nej mali vplyv na formovanie súčasnej podoby Aliancie.

Slovenská republika sa podľa prezidentkiných slov pripojila k výzve, aby členské krajiny vynakladali viac finančných prostriedkov na obranu.

"Máme realistický a presvedčivý plán dosiahnuť do roku 2024 výdavky na obranu na úrovni dvoch percent HDP," povedala.

Na snímke lídri členských krajín NATO počas NATO v anglickom Watforde 4. decembra 2019. Vľavo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, štvrtý zľava turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, štvrtý sprava americký prezident Donald Trump, tretí sprava generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a druhý sprava britský premiér Boris Johnson. Zdroj: TASR

V tejto súvislosti spomenula účasť Slovenska na výcvikovej misii NATO v Afganistane s názvom Resolute Support, na tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) NATO v Lotyšsku a poskytovaní výcviku v Iraku.

Podľa Čaputovej je potrebné venovať sa aj posilneniu flexibility spoločností v jednotlivých krajinách. "Takmer polovica tejto Aliancie žila viac ako štyri desaťročia v hlbokom klame, ktorý sa skončil pred 30 rokmi,“ povedala.

Preto sú tieto krajiny podľa nej citlivé v súvislosti s propagandou a šírením lží, ktoré sú v rozpore s ich spoločnými záujmami.

Na snímke tretia zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová, vľavo rumunský prezident Klaus Iohannis a slovinský premiér Marjan Sarec počas summitu lídrov členských krajín NATO v anglickom Watforde 4. decembra 2019. Zdroj: TASR

"Budeme pokračovať v budovaní sietí, ktoré sú dnes považované len za ďalší IT projekt," povedala Čaputová s tým, že v budúcnosti sa tieto siete stanú kľúčovou infraštruktúrou a ich zraniteľnosť bude porovnateľná s konvenčnými vojenskými hrozbami.

Aliancia podľa nej pred 29 rokmi pomohla krajinám na druhej strane železnej opony. "Musíme túto úlohu dokončiť, lebo inak niekto iný zneužije našu nečinnosť pre svoje vlastné záujmy," povedala prezidentka.

V tejto súvislosti poukázala na situáciu v Gruzínsku a na Ukrajine.

Čaputová a minister obrany Peter Gajdoš (SNS) sa v stredu popoludní zúčastnili na pietnom akte na vojenskom cintoríne v Brookwoode, kde vzdali česť pamiatke slovenských a českých príslušníkov britského Kráľovského letectva (RAF), ktorí padli počas druhej svetovej vojny.  

Na snímke vojaci Ozbrojených síl SR, uprostred vľavo minister obrany SR Peter Gajdoš a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pietneho aktu položenia venca k Pamätníku československých vojakov na Medzinárodnom vojenskom cintoríne v anglickom Brookwoode 4. decembra 2019. Zdroj: TASR

Takisto si uctili pamiatku generála Ivana Otta Schwarza, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil v 311. československej bombardovacej peruti RAF. Schwarz zomrel 4. januára 2018 vo veku 94 rokov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Táto zvrátená ideológia sa nikdy nesmie dostať k moci, apeloval premiér

18:20 Táto zvrátená ideológia sa nikdy nesmie dostať k moci, apeloval premiér

Žijeme v čase, keď fašistické myšlienky opäť ožívajú a hľadajú si svoje plazivé cesty k ľuďom. Preto…