Čaputová sa stala Európskou osobnosťou roka

8. 5. 2019 6:00

Spravodajská televízia Euronews v utorok oznámila, že Zuzana Čaputová, nastávajúca prezidentka SR, sa stala Európskou osobnosťou roka. Budúcu hlavu štátu SR ocenili v rámci druhej edície "European Leadership Awards", ktorú v pondelok (6.5) hostila uvedená televízna stanica spolu s Európskym podnikateľským summitom (EBS).

Čaputová sa stala Európskou osobnosťou roka
Foto: TASR
Popis: Zuzana Čaputová

Televízia Euronews na svojej internetovej stránke spresnila, že cenu Európska osobnosť roka sa udeľuje európskym lídrom za mimoriadne úspechy v oblasti politiky, obchodu a inovácií a týka sa mužov a žien, "ktorí formujú Európu".

Slávnostný ceremoniál oznámenia mien nominantov na ceny a ich víťazov z oblasti politiky, obchodu a inovácií sa konal v Bruseli v známom konferenčnom centre v Paláci Egmont.

Porota zostavená z piatich renomovaných osobností z rôznych oblastí, vrátane šéfredaktorky Euronews Gardenie Trezziniovej a predsedu platformy BusinessEurope Pierra Gattaza, vybrala najlepších Európanov pre rok 2019 v piatich rôznych kategóriách.

Európskou osobnosťou roka sa podľa poroty stala slovenská politička, právnička a aktivistka a od 15. júna 2019 prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ďalšími uchádzačmi o cenu boli 16-ročná švédska aktivistka a bojovníčka proti klimatickým zmenám Greta Thunbergová a bývalý francúzsky futbalista Lilian Thuram a veľvyslanec UNICEF, ktorý sa dlhodobo angažuje v boji proti rasizmu.

Európskym lídrom roka sa stal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý "predbehol" vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera z Francúzska a švédsku eurokomisárku pre obchod Ceciliu Malmströmovú.

V kategórii Európsky podnikateľ roka najviac bodov od poroty získali Vincent Zimmer a Markus Kressler, ktorí zaviedli do praxe Kiron, čiže prístup utečencov k vyššiemu vzdelávaniu. Ich súperom bol Fredrik Carling, riaditeľ švédskej spoločnosti Hövding, ktorá stojí za prvým airbagom na svete pre cyklistov, a český podnikateľ Oliver Dlouhý, zakladateľ cestovnej rezervácie Kiwi.com. 

Najväčší úspech v kategórii Európska sociálna iniciatíva roka získala Saori Dubourgová, členka predstavenstva spoločnosti BASF SE, ktorá od júna 2013 do 1. apríla 2017 pôsobila ako prezidentka odboru výživy a zdravia v BASF SE.

Porota za Európskeho inovátora roka označila Yvana Bourgnona zo Švajčiarska, ktorý je zakladateľom spoločnosti The Sea Cleaners (Čistič morí).

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Dostanete takú na solar, že to v Ilave nerozdýchate do smrti

7:53 Matovič: Dostanete takú na solar, že to v Ilave nerozdýchate do smrti

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič si myslí, že v prípade vypočúvania Jaroslava Naďa z OĽaNO vyšetrovat…