Čaputová nepodporí zmeny, ktoré by ohrozili mimovládky. Hovorí o vytváraní fiktívneho problému

17. 10. 2019 13:28

Zmeny, ktoré by ohrozili alebo negatívne zmenili rámec fungovania občianskej spoločnosti, prezidentka Zuzana Čaputová nikdy nepodporí. Považuje tiež za dôležité udržať štandard legislatívneho aj finančného prostredia pre občianske a spoločenské iniciatívy. Povedala to na konferencii Orbis Civitates, kde sa stretli predstavitelia mimovládnych organizácií.

Čaputová nepodporí zmeny, ktoré by ohrozili mimovládky. Hovorí o vytváraní fiktívneho problému
Foto: TASR
Popis: Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky
reklama

Tretí sektor považuje prezidentka za základný pilier spoločnosti a má tiež pocit, že Slovensko je v tejto oblasti zrelé.

"Aj keď si držíme vysoký legislatívny štandard, so znepokojením sledujem, ako sa niektoré extrémistické a populistické sily snažia v parlamente presadiť zmeny s cieľom zastrašiť aktívnych občanov a obmedziť činnosť občianskych iniciatív," uviedla.

Na otvorení konferencie sa zúčastnila aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorá pripomenula, že tretí sektor má nezastupiteľnú úlohu vo svojej inovatívnej práci.

"Úspešné nápady a odporúčania v malom môže vždy verejný sektor pretaviť do niečoho väčšieho a realizovať to plošne," uviedla s tým, že mimovládne organizácie často suplujú a dopĺňajú úlohy štátnej správy a privátneho sektora.

Prezidentka poznamenala, že tretí sektor je pre ňu mimoriadne dôležitý, keďže v ňom 19 rokov pôsobila, a chce sa aj naďalej zaujímať o problémy, ktoré mimovládne organizácie trápia.

Eviduje priveľkú byrokraciu, nejasnosti pravidiel pri čerpaní eurofondov a financií od štátu či diskrimináciu niektorých žiadateľov o grant.

"O tieto problémy sa budem zaujímať u príslušných ministrov, predstaviteľov štátnej správy a samospráv," skonštatovala Čaputová.  

Útoky na donorov občianskej spoločnosti vytvárajú podľa prezidentky iba "fiktívny problém s financovaním aktivít tretieho sektora zo zahraničia".

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…