Čaputová a spájanie ľudí? Návštevou pražskej kaviarne ukázala, ako to myslí, obáva sa komentátor

12. 4. 2019 11:45

Budúca prezidentka Zuzana Čaputová zavítala do Českej republiky. Stretla sa tam s čestným predsedom TOP 09 Karlom Schwarzenbergom či s riaditeľom Knižnice Václava Havla Michaelom Žantovským. Výber navštívených osôb podľa komentátora Tomáša Vyorala jasne ukazuje, že Čaputová prišla do Česka „čeriť vody“.

Čaputová a spájanie ľudí? Návštevou pražskej kaviarne ukázala, ako to myslí, obáva sa komentátor
Foto: TASR
Popis: Zuzana Čaputová

Novozvolená slovenská prezidentka dorazila do Česka na koncert Boba Dylana. Stretla sa aj s čestným predsedom TOP 09 Karlom Schwarzenbergom, s profesorom Tomášom Halíkom či s prekladateľom a riaditeľom Knižnice Václava Havla Michaelom Žantovským. Komentátor Tomáš Vyoral k tomu na serveri TV Prima napísal, že Čaputová navštívila „pražskú kaviareň“, čím vraj rozvírila vody a ukázala, že jedným z jej cieľov nie je spájať ľudí, hoci to tvrdila v predvolebnej kampani. Keby si niečo podobné dovolil český prezident Miloš Zeman, podľa Vyorala by sa strhla poriadna mela.

Anketa

Myslíte si, že Zuzana Čaputová bude dobrou prezidentkou?

32%
68%
hlasovalo: 9208 ľudí


Vyoral sa pozastavil aj nad tým, čo Čaputovej napísal francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Slováci vaším zvolením silno potvrdili svoju oddanosť európskym hodnotám, pokroku, slobode a solidarite,“ uviedol prezident. Vyorala to zarazilo. Akoby sa Slováci mali prikloniť k úpadku a k otroctvu, keby si za prezidenta zvolili Maroša Šefčoviča.

„Stačí potom vymeniť hodnoty ,európske‘ za ,socialistické‘, ,slobodu‘ napríklad za ,rovnosť‘ a sme, myslím, bližšie realite, než sú jej tie naoko nablýskané slovíčka francúzskeho prezidenta. Toho prezidenta, ktorý sa ,teší‘ historicky najnižšej podpore svojich občanov; prezidenta, ktorý si nárokuje určovať smerovanie Európy; prezidenta, ktorý sa s úsmevom od ucha k uchu fotí s do pol pása vyzlečenými mladíkmi (pričom z jedného sa vykľul zločinec) tmavej pleti, ukazujúcimi vulgárne gestá...“ pokračoval Vyoral.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

Ale späť k návšteve Čaputovej v Prahe. Publicista sa domnieva, že výberom navštívených ľudí budúca prezidentka štuchla do českého prezidenta, čo by mohlo viesť k ochladeniu česko-slovenských vzťahov.

Vyoral v tejto súvislosti pripomenul dva výroky prezidenta Zemana na konto pražskej kaviarne. Podľa neho sú to ľudia, ktorí si myslia, že ich názor je nadradený a jediný správny voči iným názorom.

„Ideológia pražskej kaviarne je totalitná. Je to totalitné myslenie v štýle: si môj priateľ, ak máš rovnaký názor ako ja. Ich je strašne málo. Oni sa nafukujú, aby vytvorili dojem, že sú masa. Do pražskej kaviarne patria aj médiá. Respekt, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz,“ povedal Zeman.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

Vyoral s českou hlavou štátu súhlasí.

Celý komentár nájdete na webe iprima.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli. Prinášame reakcie jednotlivých…