Čaká EÚ smrteľná rana z Francúzska? Analytik hodnotí možnosť, ktorá Bruselu naháňa husiu kožu

23. 11. 2016 9:00

Obyvateľov krajiny galského kohúta čaká budúci rok závažné rozhodnutie, a to voľba novej hlavy štátu. Na sklonku uplynulého víkendu sa v krajine Françoisa Hollanda konalo prvé kolo primárok konzervatívcov, ktoré vyhral expremiér François Fillon. Stal sa tak najpravdepodobnejším súperom nacionalistickej političky a líderky Národného frontu Marine Le Penovej. Politický analytik Ján Baránek pre Parlamentné listy zhodnotil predvolebné dianie v krajine, ako aj predostrel situáciu, ktorá by mohla znamenať koniec Európskej únie a eurozóny.

Čaká EÚ smrteľná rana z Francúzska? Analytik hodnotí možnosť, ktorá Bruselu naháňa husiu kožu
Foto: TASR
Popis: Marine Le Penová
reklama

Uplynulú nedeľu sa konali primárky konzervatívcov. Vyhral ich francúzsky expremiér François Fillon, ktorý sa profiloval protiteroristickými a imigrantskými témami. Môžeme jeho víťazstvo považovať za náznak toho, že Francúzsko sa obracia doprava a aj štandardná strana, ako sú francúzski konzervatívci, si vybrala za svojho koňa politika s rétorikou podobnou Marine Le Penovej?

Keďže to boli pravicové primárky, nemali veľmi na výber. Bol tam iba Alain Juppé, Nicolas Sarkozy a Fillon. Zvolili trošku miernejšiu formu komunikácie. Fillon bol v porovnaní so Sarkozym vo vyjadreniach uhladenejší.

Ale môžeme povedať, že bol radikálnejší ako Alain Juppé...

Áno, Juppé bol trošku inde… Rozhodli sa pre kompromis. Netvrdil by som však, že je to výhybka k niečomu horšiemu. Veď Sarkozy bol už v minulosti prezidentom Francúzska a nič také dramatické sa nedialo.

Zdá sa, že François Hollande zrejme prezidentom podľa toho, ako to tam vyzerá, nebude. Takže si myslím, že táto voľba v zásade nie je zlá. Keďže sa Le Penová týchto primárok nezúčastnila, v zásade ide o to, ako to bude vyzerať v druhom kole francúzskych volieb.

Je teda predpoklad, že v druhom kole volieb bude práve Marine Le Penová a François Fillon, pričom ľavicový kandidát sa tam neprebojuje?

To by bolo skutočne obrovské prekvapenie, keby sa tam niekto zo socialistov prebojoval po tom všetkom, čo Hollande narobil vo Francúzsku… A hlavne teda s ohľadom na tie jeho nesplnené predvolebné sľuby. Neviem si to dosť dobre predstaviť, že by niekto zo socialistov bol v druhom kole.

Prieskumy zatiaľ dávajú v druhom kole volieb väčšiu šancu umiernenejším konkurentom Marine Le Penovej. Je však možné týmto prieskumom veriť? Neprekvapia Francúzi rovnako ako Američania s voľbou Trumpa?

Toto sa dnes nedá povedať. Veď voľby sú až budúci rok. Určite sú voliči povzbudení úspechom Donalda Trumpa. Dovtedy však ešte uvidíme, čo spraví Hollande, či narobí nejaké kiksy, ktoré by jej mohli pomôcť. Ona je rétoricky dosť zdatná, pokiaľ by to vedela v predvolebnej kampani alebo pred voľbami využiť, tak vôbec neviem vylúčiť, že vyhrá.

Treba počítať s tým, že súboj môže byť vyrovnaný.

Predstavme si hypotetickú situáciu: Marine Le Penová vyhrá. Mohlo by jej víťazstvo znamenať eventuálny odchod Francúzska z EÚ?

Neviem povedať, či by Francúzi v referende takéto niečo schválili. Oni sú trocha niekde inde ako Briti. Európska únia je v podstate francúzsko-nemecký projekt a ja zvyknem hovoriť, že to, čo sa nepodarilo Napoleonovi a Hitlerovi vojensky, tieto dve krajiny robia politicko-ekonomicky. Preto by to tam bolo o inom ako brexit.

Nemyslím si, že by Francúzi schválili vystúpenie krajiny z EÚ.

Keby k tomu predsa len došlo. Prežila by takúto eventualitu Európska únia?

Nie, to v žiadnom prípade. To by bol koniec EÚ a koniec eurozóny.

Ozývajú sa hlasy, ktoré tvrdia, že v prípade, ak by Le Penová vyhrala prezidentské voľby, potešil by sa ruský prezident Vladimir Putin.

Vladimir Putin nepotrebuje silnú EÚ, ktorá mu vyhlasuje sankcie, napríklad kvôli Krymu. Pre neho je lepšie, ak je Európa atomizovaná na národné štáty, s ktorými sa vie dohodnúť. S Le Penovou by sa vedel určite skôr dohodnúť ako s celou EÚ.

Aké udalosti by Le Penovej okrem kiksov súčasného prezidenta Françoisa Hollanda mohli pomôcť na ceste do Elyzejského paláca?

V krajine je veľmi veľa utečencov. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale opäť nejaký útok islamistov by ju veľmi, veľmi posunul dopredu. Nechcem povedať, že pre Le Penovú, čím horšie, tým lepšie, ale v zásade to platí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Peter Števkov
reklama

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…