ČT pozvala do štúdia analytika Votápka: Nepochybujem, že útok na Skripaľovcov schválili v Kremli

12.8.2018 16:10

Kauza Skripaľ je na scéne a s ňou aj ďalší ostrý spor medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Washington v stredu oznámil, že sa chystá na Moskvu uvaliť nové sankcie, lebo je za útok na bývalého dvojitého agenta zodpovedná. Mohli by postihnúť obchod, financie aj dopravu. Rusko už chystá odvetu v podobe protiopatrení. Tamojšia diplomacia tiež odmietla závery Američanov, na ktoré vraj nemajú žiadne dôkazy. Zhoršenie už aj tak zlých vzťahov oboch veľmocí bola téma v relácii Devadesátka na ČT24 aj pre analytika medzinárodných vzťahov Vladimíra Votápka. „Niet pochýb, že je to akcia schválená v Kremli, načasovanie nového kola sankcií korení vo vnútropolitickej situácii Spojených štátov,“ myslí si Votápek.

ČT pozvala do štúdia analytika Votápka: Nepochybujem, že útok na Skripaľovcov schválili v Kremli
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia

Hneď v úvode Votápek vysvetlil načasovanie amerických sankcií voči Rusku vo vzťahu ku kauze Skripaľ. „Tu hrá rozhodujúcu rolu vnútropolitická situácia v Spojených štátoch, to, ako sa vyvíja kauza vyšetrovania ruského vplyvu na americké prezidentské voľby, prípadne vyšetrovanie ľudí okolo prezidenta Trumpa aj jeho samotného,“ uviedol s tým, že fakt, že počas helsinskej schôdzky vyslal ďalší signál o tom, že chce zlepšovať vzťah s Ruskom, viedol ľudí v administratíve a v Kongrese k tomu, aby naopak zatlačili opačným smerom a otázku sankcií posunuli znovu na novú úroveň.

Spojené štáty nespresnili dôvody, ktoré ich vedú k záveru, že za útokom na Skripaľovcov stojí skutočne Rusko. V nadväznosti na to však Votápek upozornil, že britskí vyšetrovatelia odobrali nielen z miesta útoku, ale aj z krvi obetí vzorky, ktoré nepochybne ukázali, že oboch otrávili bojovou látkou a že jediným známym výrobcom je Rusko, o čom podľa neho niet sporu. „Nepochybujem, že je to akcia schválená v Kremli, že ide o hrubé porušenie medzinárodného práva zo strany Ruska, ale to načasovanie nového kola sankcií korení v americkej vnútropolitickej situácii,“ zopakoval.

Teraz sa preto podľa analytika nediskutuje o tom, či za útokom stojí Rusko alebo nie, to je vraj jasné, pretože britská aj americká strana majú nezverejniteľné informácie, o ktoré sa podelili na medzivládnej úrovni na rokovaní EÚ, kam odišiel aj český premiér. „Ten sa potom vrátil úplne presvedčený, po tom, ako tie informácie dostal. Ale zjavne teda informácie existujú a zjavne pre vlády demokratických krajín sú dostatočné,“ vysvetľoval Votápek s tým, že ani on to nemá dôvod spochybňovať.

Votápek pripúšťa, že aj demokratické slušné krajiny môžu urobiť chybu, ako sa to už v minulosti niekoľkokrát stalo. „Nikto nehovorí, že americké zvláštne služby sú úplne neomylné. Tiež majú svoju históriu kostlivcov v skrini. Ale my na rozdiel od krajín, ako je Rusko, to nakoniec priznáme,“ zdôraznil s tým, že preto hovorí, že nemá dôvod pochybovať o slovách demokratických vlád. Na otázku, či je možné, že sa vláda Theresy Mayovej a tajné služby Veľkej Británie v kauze Novičok mýlia rovnakým spôsobom, ako sa mýlil Tony Blair vo veci s Irakom, odpovedal: „Nedomnievam sa, pretože majú nepochybné dôkazy o tej látke, nie je na svete nikto iný, kto by to rozumne mohol byť.“

Theresa Mayová

Theresa Mayová  Zdroj: TASR

Že za útokom stojí Rusko, je podľa neho navyše také jasné, ako keď na dedine nájdete niekoho, koho zastrelili brokovnicou, ktorú má len jeden sedliak, uviedol príklad a poznamenal, že aj priemerne inteligentný vyšetrovateľ pôjde za tým sedliakom a bude tú brokovnicu chcieť vidieť. „A on povie, že žiadnu nemá a nech ho neotravujú. Pritom všetci vedia, že tú brokovnicu mal. No tak si asi budete myslieť, že to bol ten sedliak,“ podotkol na záver Votápek.

Celú reláciu nájdete na webe ČT.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

8:00 Lajčák: Ak tu máme len naťahovať agóniu, tak to nič nerieši. Slovensko sa pripravuje na tvrdý brexit

Európska únia v súvislosti s tzv. brexitom jasne hovorí, že teraz je loptička na britskej strane, a …