ČSSD i komunisti podržia Babišovu vládu v hlasovaní o nedôvere

21. 6. 2019 20:30

Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) podporí vládu premiéra Andreja Babiša v budúcotýždňovom hlasovaní o vyslovení nedôvery. Oznámil to v piatok predseda ČSSD Jan Hamáček, uviedol webový portál iDNES.cz.

ČSSD i komunisti podržia Babišovu vládu v hlasovaní o nedôvere
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

Návrh ČSSD z Ústeckého kraja, aby strana odišla z menšinovej vlády, získal na rokovaní predsedníctva iba desať zo 41 hlasov. Ďalších desať členov predsedníctva vrátane českého ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka sa zdržalo hlasovania a 21 hlasovalo proti.

"Zastávam názor, že pokiaľ sa nám bude dariť napĺňať ciele, pre ktoré sme do vlády išli, tak ten vládny angažmán má zmysel," povedal Hamáček.

Rovnaký postoj podľa neho prevláda aj v regiónoch. Bez účasti vo vláde by podľa jeho slov strana nemala možnosť presadzovať svoj program.

Zotrvanie v Babišovom kabinete však sociálni demokrati podmienili okrem iného tým, že štátny rozpočet umožní napĺňať ich programové ciele, bude zaručená nezávislosť justície a situácia na ministerstve kultúry sa vyrieši do 30. júna.

Prvý podpredseda ČSSD Roman Onderka má podľa iDNES.cz iný názor a už neverí premiérovi Babišovi po tom, ako porušil niektoré nepísané dohody, o ktorých spolu hovorili. To ovplyvnilo aj jeho prístup k spolupráci s Babišovým hnutím ANO.

Predseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha povedal, že vývoj dal za pravdu tým, ktorí boli v strane proti vstupu do vlády. Pre ČSSD je podľa neho teraz zložité odchádzať z koalície, pretože by ju nahradila strana Sloboda a priama demokracia (SPD) a vláda by pokračovala ďalej.

Podporu vláde Andreja Babiša predtým deklarovala aj Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM).

Hlasovanie o nedôvere vyvolali opozičné subjekty  Občianska demokratická strana (ODS), Piráti, ľudovci (KDU-ČSL), TOP 09 a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN).

Opozícia chce o nedôvere hlasovať po návrhoch auditných správ Európskej únie, ktoré hovoria o strete záujmov premiéra Babiša pri čerpaní dotácií pre koncern Agrofert. Česku hrozí, že bude musieť vrátiť až 450 miliónov korún (17,5 milióna eur).

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Táto zvrátená ideológia sa nikdy nesmie dostať k moci, apeloval premiér

18:20 Táto zvrátená ideológia sa nikdy nesmie dostať k moci, apeloval premiér

Žijeme v čase, keď fašistické myšlienky opäť ožívajú a hľadajú si svoje plazivé cesty k ľuďom. Preto…