CDU sa Orbánov návrh k migrácii pozdáva, SPD je proti

4. 3. 2019 8:55

Časti nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) sa pozdáva návrh maďarského premiéra Viktora Orbána na vytvorenie rady ministrov vnútra schengenskej zóny, ktorá by sa namiesto Európskej komisie zaoberala otázkami migrácie.

CDU sa Orbánov návrh k migrácii pozdáva, SPD je proti
Foto: SITA
Popis: Vystúpenie niekdajšieho nemeckého spolkového kancelára Gerharda Schrödera na zjazde sociálnych demokratov.
reklama

"Migrácia bude pre Európu naďalej na vrchole jej agendy. Implementácia schengenských noriem je stále plná nedostatkov a stále chýba spoločný európsky azylový systém," povedal v nedeľu denníku Die Welt poslanec CDU a predseda výboru Spolkového snemu pre vnútro Armin Schuster.

Vzhľadom na tieto strategické problémy je rada ministrov vnútra schengenského priestoru "rozumným a správnym návrhom", myslí si Schuster.

Orbán navrhol zriadenie rady ministrov vnútra v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag. Rada by podľa neho mala riešiť problematiku migrácie "ako to robia odborníci", nie ako k nej pristupujú politici.

Sociálni demokrati, koaličný partner CDU, však s Orbánovým návrhom nesúhlasia. "Nejde o nič iné, ako vopred zmariť európske riešenia a oslabiť európske inštitúcie," tvrdí Schusterov kolega v parlamentnom výbore Burkhard Lischka. EÚ podľa neho nepotrebuje nové zákulisné rokovania, ale vôľu dospieť v otázkach európskej azylovej a utečeneckej politiky k udržateľným kompromisom. "To samozrejme s Orbánom nie je možné," konštatoval Lischka.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Otvárame hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a SR

12:08 Matovič: Otvárame hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a SR

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka od 8.00 h pre občanov týc…