Bývalý šéf gréckeho rezortu financií Yanis Varoufakis si vyslúžil nelichotivé prvenstvo. Stal sa najdrahším ministrom v histórii Grécka

22. 7. 2015 12:25

Zdanlivo nekonečné rozhovory Atén s medzinárodnými veriteľmi, ktoré viedli len k dohode o ďalšom úvere na splatenie starých dlhov, sa podpísali aj na gréckej ekonomike. Podľa niektorých ukazovateľov sa hospodárska situácia krajiny na juhu Európy v uplynulých mesiacoch výrazne zhoršila.

Bývalý šéf gréckeho rezortu financií Yanis Varoufakis si vyslúžil nelichotivé prvenstvo. Stal sa najdrahším ministrom v histórii Grécka
Foto: SITA
Popis: Janis Varoufakis, grécky exminister financií

Škody na gréckej ekonomike sa za niekoľko mesiacov rokovaní s veriteľmi vyšplhali údajne až na 63 miliárd eur, čo je podľa odborníkov viac ako štvrtina ročného HDP Grécka. S odvolaním sa na agentúru Reuters o tom píše portál Konzervativnyvyber.sk. „Grécka ekonomika je jasne v recesii. Prvé dva štvrťroky 2015 sú jednoznačným výsledkom gréckej vládnej politiky,” uviedol nemecký analytik a diplomat Christof Weil, ktorý analyzoval európsky záchranný program pre Grécko.

Prečo je Yanis Varoufakis najdrahším ministrom v histórii?

Dnes už bývalý minister financií Yanis Varoufakis bol pre medzinárodných veriteľov tvrdým orieškom na rozlúsknutie. Šéf gréckej štátnej pokladnice spolu s premiérom Alexisom Tsiprasom neustále predlžovali rozhovory požiadavkami, ktoré často iba rozhnevali veriteľov. Ťahanice s Bruselom stáli Atény od začiatku júla vyše 30 miliárd eur. Podľa portálu Konzervativnyvyber.sk by Gréci nepotrebovali toľko peňazí, ak by sa dohodli na pomoci ešte v júni.

Koncom minulého mesiaca žiadali Atény pomoc vo výške 53 miliárd eur, ale po neustálom odďaľovaní dohody sa už teraz hovorí o 86 miliardách eur. Ešte vlani v novembri predpovedala Európska komisia na tento rok vzrast gréckej ekonomiky o 2,9 percenta. Dnes je však všetko inak a faktom zostáva, že v roku 2015 klesne grécke HDP o 4 percentá. Takýto pokles výkonu ekonomiky bude Atény tento rok stáť 13 miliárd eur. Ak sa naplnia prognózy, Grécko príde na budúci rok o ďalších 10 miliárd. To všetko pre postoj gréckej vlády k rokovaniam s veriteľmi, ktoré sa nakoniec skončili prijatím tak dlho odmietaných reforiem. Aj preto je bývalý šéf rezortu financií Yanis Varoufakis najdrahším ministrom v histórii Grécka.

Celý článok si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V prípade výbuchu bytovky v Prešove sú obvinení traja ľudia. Vypočúvajú ich od rána

17:33 V prípade výbuchu bytovky v Prešove sú obvinení traja ľudia. Vypočúvajú ich od rána

Traja ľudia, ktorých polícia obvinila v súvislosti s piatkovým (6. 12.) výbuchom plynu v jednom z pr…