Bývalý šéf Markízy stojí štát štyri eurá denne

25. 9. 2019 7:04

Elektronické náramky nosí už 200 odsúdených väzňov, pričom v roku 2016 náramok nosilo iba 12 väzňov. Podľa rezortu spravodlivosti sa náklady na väzňa s náramkom znižujú o desaťnásobok. Deje sa to vďaka novele Trestného zákona, ktorá rozšírila možnosti ukladania trestu domáceho väzenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Zuzana Drobová.

Bývalý šéf Markízy stojí štát štyri eurá denne
Foto: TASR
Popis: Na snímke P. Rusko
reklama

Kým denne stojí väzeň štát približne 40 eur, pri nosení náramku sú to iba štyri eurá, informuje o tom rezort spravodlivosti.

Od roku 2018 sa takýto trest využíva taktiež pri povolenom dočasnom opustení ústavu, čo sa udialo vo viac ako 460 prípadoch.

Elektronickým náramkom si nahrádza vyšetrovaciu väzbu aj bývalý riaditeľ TV Markíza obžalovaný z falšovania zmeniek a objednávky vraždy Sylvie Volzovej Pavol Rusko.

Odborník poukazuje negatívne dôsledky alternatívnych trestov 

Odborník na trestné právo z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Tomáš Strémy uvádza, že alternatívne tresty nezahŕňajú negatívne stránky trestu odňatia slobody, ako napríklad negatívny dosah na rodinu alebo narušenie citových väzieb.

„Počas krátkodobých trestov odňatia slobody jednak nemožno úspešne rozvinúť reedukačné a resocializačné procesy, a jednak izolácia páchateľa od spoločnosti v prostredí iných páchateľov má často negatívny dosah na odsúdeného,“ dodáva Strémy.

MInister Gál hovorí o výraznom posune vpred

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) sa alternatívne tresty na Slovensku využívali v minulosti v oveľa menšej miere ako v západnej Európe.

„Preto som s cieľom legislatívnych zmien vytvoril pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov a odborníkov z akademickej obce a rovnako z aplikačnej praxe a podarilo sa nám priebežne vytvoriť viac možností pre sudcov či prokurátorov, ako zvýšiť počet monitorovaných, čo považujem za výrazný krok rezortu vpred,“ dodal Gál.

Novela Trestného zákona rozšírila možnosti ukladania alternatívnych trestov na také trestné činy, ktorých horná hranica trestnej sadzby nepresahuje desať rokov. Dolná hranica stanovená nie je.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

20:30 Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

Sudkyňa a podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová odchádza do dôchodku. Jej žiado…