Bývalý pražský imám a jeho dvaja príbuzní čelia obvineniu z terorizmu

23. 1. 2018 12:15

Česká polícia obvinila z terorizmu a priamej účasti v teroristickej organizácii troch Čechov. Je medzi nimi bývalý pražský imám, jeho brat a švagriná. Brata moslimského duchovného a jeho ženu policajti vinia z toho, že vycestovali do Sýrie, kde sa zúčastnili bojov v sesterskej teroristickej organizácii al-Káidy. Imám im podľa obvinenia pomáhal. Muži s palestínskymi koreňmi sa narodili v Prahe, všetkých troch stíhajú na úteku. Šéf Ústredia moslimských obcí v ČR sa od všetkých troch dištancoval. Napísal to dnes server iDnes.cz.

Bývalý pražský imám a jeho dvaja príbuzní čelia obvineniu z terorizmu
Foto: Hans Štembera
Popis: Policajné auto. Ilustračná fotografia
reklama

Bývalého pražského imáma policajti sledovali a z jeho elektronickej komunikácie vedia, že odchod svojho brata do bojov do Sýrie schvaľoval a že svojej švagrinej pomohol do Sýrie vycestovať. Teraz sa skrýva v Mauritánii, píše denník MF Dnes. „Stíhajú ich na úteku. Ja sa s nimi asi ťažko spojím, keď ani polícia presne nevie, kde sa teraz nachádzajú,“ povedal denníku advokát Adam Kopecký pridelený bratovi bývalého imáma.

Do vojnovej oblasti v Sýrii 27-ročný muž podľa polície odcestoval v októbri 2016 a v meste Idlib dobrovoľne vstúpil do teroristickej organizácie Džabhat Fatah aš-Šám (Front dobytia Sýrie). Ide o nástupnícku organizáciu teroristickej skupiny an-Nusra, ktorá bývala sýrskou odnožou al-Káidy. „Formou výcviku úspešne absolvoval niekoľkotýždňové kurzy, v ktorých sa naučil zaobchádzať so zbraňami, bombami aj taktiku boja s tým, že ho následne vybrali, aby pripravoval a cvičil ,bratov‘ na boj a páchanie teroristických útokov,“ cituje MF Dnes z obvinenia od Národnej centrály proti organizovanému zločinu SKPV.

Obvinená 24-ročná žena sa za brata bývalého imáma vydala podľa islamského práva šaría bez toho, aby ho videla, uviedol denník. „Sama sa označuje za mudžahedína v džiháde,“ dodali policajti. S manželom podľa obvinenia cvičila so zbraňou. Bývalý imám jej podľa vyšetrovateľov objednal lístok na autobus a dával rady, ako prekonať turecko-sýrsku hranicu.

Server Seznam Zprávy napísal, že žena pred odchodom bývala v Hoříne v okrese Mělník, do Sýrie sa cez Turecko dostala vlani na jar. Brat bývalého imáma mal pred odchodom trvalé bydlisko v stredočeskom Mratíne, sobáš sa uskutočnil až v Sýrii. Za trestné činy, z ktorých trojicu obvinili, stanovujú české zákony trestnú sadzbu od päť do 15 rokov odňatia slobody.

O niekdajšieho imáma sa už v minulosti zaujímali tajné služby, keď poslal moslimom cez aplikáciu WhatsApp odkaz, aby sa nezúčastnili bohoslužby proti terorizmu spolu s kresťanmi. „Kto verí v Alaha a v súdny deň, nech sa na tejto akcii nezúčastní. Nech mi je Alah svedkom, že som pred tým varoval,“ napísal podľa MF Dnes vtedy doslova.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

23:59 Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba.…