Bývalí prisluhovači SS berú nemecké penzie, lobisti tvrdia, že sú ich tisíce, a chcú to zastaviť

11. 6. 2016 10:09

Belgicko má obavy z toho, že Nemci vyplácajú dôchodky bývalým nacistickým kolaborantom. Má ísť údajne o tisíce Belgičanov, ktorí boli po skončení druhej svetovej vojny usvedčení zo spolupráce s Hitlerovou treťou ríšou. Nemecko však tvrdí, že nemá žiadne presné údaje o tom, koľko Belgičanov skutočne spolupracovalo s nacistami.

Bývalí prisluhovači SS berú nemecké penzie, lobisti tvrdia, že sú ich tisíce, a chcú to zastaviť
Foto: SITA/AP
Popis: Peniaze, ilustračné foto
Po oslobodení Belgicka v roku 1945 usvedčili zo spolupráce s treťou ríšou viac ako 57-tisíc Belgičanov, ktorí sa de facto stali nemeckými občanmi. Lobistická skupina Memorial Group odhaduje, že nemecký dôchodok dostáva približne 2 500 bývalých spolupracovníkov a členov oddielov SS. 
 
Z iniciatívy lobistov vznikla dokonca petícia, ktorá vyzýva, aby boli takéto penzie zastavené. Súčasťou skupiny Memorial Group sú aj obete koncentračných táborov a aktivisti, ktorí sa snažia, aby novodobé Belgicko nezabudlo na vojnovú okupáciu. 
 
Celý text nájdete v angličtine TU
 
Belgičania slúžili nielen v oddieloch Waffen-SS, ale aj v radoch Wehrmachtu. Zriedkavé neboli ani prípady, v ktorých Belgičania udávali Židov a aj členov belgického odboja. Podľa predsedu  Memorial Group Pietra Paula Baetena je „smutné, že Belgicko sa nedokáže alebo sa nechce dostať k informáciám o príjemcoch zahraničných penzií“. 
 
Nemecké úrady nepotvrdili, že by vyplácali dôchodky pre 2 500 bývalých belgických kolaborantov, a pre BBC uviedli, že nevedú evidenciu bývalých belgických kolaborantov s nacistickým režimom, ktorým by bola vyplácaná nemecká penzia. Oficiálne Nemecko vypláca dôchodky 57 Belgičanom. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top

Ďalšie články z rubriky

NAKA ako reklamná agentúra? Hlina má obavy, Drucker polícii verí a Kotleba stíhanie politikov víta. Matovič sa ospravedlnil

14:04 NAKA ako reklamná agentúra? Hlina má obavy, Drucker polícii verí a Kotleba stíhanie politikov víta. Matovič sa ospravedlnil

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zobrala na seba úlohu reklamnej agentúry. Obáva sa toho predseda …