Byty ministerstiev sa predávajú nezákonne. Ukončite to, vyzýva NKÚ rezorty obrany a vnútra

18. 11. 2019 16:05

AKTUALIZOVANÉ Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR vyzval ministerstvá vnútra a obrany, aby ukončili nezákonné predaje služobných bytov. Zároveň zistenia o doterajších predajoch oznámil polícii, priblížil hovorca NKÚ Marek Papajčík.

Byty ministerstiev sa predávajú nezákonne. Ukončite to, vyzýva NKÚ rezorty obrany a vnútra
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke zo 16. marca 2017 Robert Fico prichádza na tlačovú konferenciu po pracovnom stretnutí s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu SR Karolom Mitríkom.

Predaje služobných bytov v rezortoch vnútra a obrany boli podľa kontrolórov NKÚ nezákonné a nehospodárne. Oba rezorty podľa nich v posledných štyroch rokoch predali viac ako 400 služobných bytov nájomcom, čo zákon neumožňuje.

Kontrola sa týkala rokov 2015 až 2018

Kritizujú tiež, že ich predávali za zostatkové, nie trhové ceny. Štát tak mal prísť o milióny eur.

Kontrolóri NKÚ sa zamerali na Ministerstvo vnútra (MV) SR a Ministerstvo obrany (MO) SR a jeho organizáciu BARMO, ktorá spravuje služobné byty vojakov.

Kontrola sa týkala rokov 2015 až 2018. V tom čase MV SR predalo 217 bytov a organizácia BARMO 212 bytov. Podľa NKÚ boli všetky predaje služobných bytov v rozpore so zákonom.

Predaje bytov označujú kontrolóri aj za nehospodárne

Rezorty si mali účelovo vykladať zákony, neoprávnene meniť charakter služobných bytov a následne ich predávať nájomcom.

"Právne predpisy pritom jasne definujú, že nájom služobného bytu môže byť len na dobu určitú, počas vykonávania pracovného či služobného pomeru. Služobný byt preto nie je možné predať nájomcovi. Nie je ani zákonná možnosť, ako zmeniť nájomnú zmluvu služobného bytu na dobu neurčitú a následne ho predať súkromným osobám – nájomníkom," zdôvodňuje úrad.

Predaje bytov označujú kontrolóri tiež za nehospodárne.

"Byty boli predávané nájomcom aj niekoľko rokov po skončení služobného pomeru za minimálne zostatkové ceny, navyše, s odpustením ďalších percent pri splatení časti ceny, respektíve s možnosťou splácať zostatok ceny v desiatkach eur mesačne," približujú.

Ministerstvo vnútra SR v rovnakom období byty predávalo, ale zároveň získalo 57 ďalších v hodnote štyroch miliónov eur.

Najdrahší päťizbový byt má hodotu takmer pol milióna

Ministerstvo obrany priamo vlastnilo šesť bytov, päť z nich nevyužívalo. Aktuálna trhová hodnota tých bytov je podľa prepočtu NKÚ SR približne tri milióny eur.

Najdrahší päťizbový byt v hodnote takmer pol milióna eur nebol vôbec využívaný od roku 2014. "Byt bol v dôsledku nevyužívania vytopený, čím vznikla ďalšia škoda na majetku štátu," doplnil úrad.

NKÚ oznámil svoje zistenia orgánom činným v trestnom konaní, mohlo podľa neho prísť k trestnému činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku.

"Národná autorita pre oblasť kontroly tiež považuje za nevyhnuté, aby obe ministerstvá definovali svoje stratégie v tejto oblasti, teda, akým spôsobom chcú zabezpečiť bývanie pre profesionálnych vojakov a policajtov aj civilných zamestnancov," pokračuje.

Žiada tiež od vlády jasné vymedzenie pravidiel pri zaobchádzaní s takýmto nehnuteľným majetkom štátu.

Rezort vnútra: Pri predaji bytov postupovalo podľa zákona

Ministerstvo vnútra (MV) SR si stojí za tým, že pri predaji bytov postupovalo podľa zákona. Odvoláva sa pritom aj na rozsudok Najvyššieho súdu SR. Zároveň informuje o tom, že predaj služobných bytov zastavilo v roku 2017.

V reakcii na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) to pre TASR uviedol tlačový odbor ministerstva.

"Ministerstvo vnútra SR si stojí za tým, že predaj bytov postupom podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov bol aplikovaný správne," píše sa v reakcii.

Rezort dodáva, že vychádza aj z rozsudku Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého je predaj služobných bytov možné realizovať postupom podľa spomínaného zákona.

V prípade potreby je rezort vnútra pripravený poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní potrebnú súčinnosť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…