Bulharsko prepisuje dejiny, keď vyhlasuje, že Červená armáda privodila utláčanie, uviedla Zacharovová

7. 9. 2019 7:02

Bulharsko prepisuje dejiny, keď vyhlasuje, že Červená armáda privodila utláčanie. V rozhovore pre tlačovú agentúru TASS to v piatok popri konaní Východného ekonomického fóra (EEF) vo Vladivostoku uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová, podľa ktorej postoj Sofie poukazuje na hrozivý trend.

Bulharsko prepisuje dejiny, keď vyhlasuje, že Červená armáda privodila utláčanie, uviedla Zacharovová
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke z 26. novembra 1941 vojaci prechádzajú cez horiaci les v severnej časti ruského frontu počas obliehania Leningradu.
reklama

"Sme si dobre vedomí toho, že každá krajina má svoje vlastné politické preferencie a trendy. Avšak vzhľadom na to, že dané stanovisko bolo oficiálne, naše veľvyslanectvo muselo reagovať náležitým spôsobom. Otvorene sme hovorili o neprípustnosti skresľovania histórie. Ide o celkom jasný ukazovateľ toho, že Bulharsko prepisuje dejiny, čo je nebezpečný a nelegitímny trend," povedala Zacharovová na adresu vyhlásenia bulharského rezortu diplomacie.

Bulharské ministerstvo zahraničných vecí v utorok, v súvislosti s výstavou usporiadanou v Sofii ruským kultúrnym a informačným strediskom pri príležitosti 75. výročia oslobodenia východnej Európy od nacizmu, vydalo oficiálne vyhlásenie. V ňom sa obzvlášť poukazuje na to, že "štíty sovietskej armády priniesli národom strednej a východnej Európy polstoročie útlaku dusiaceho občianske povedomie, ako aj zdeformovaný ekonomický rozvoj a izoláciu od procesov, ktoré prebiehali v rozvinutých európskych štátoch".

Ruská ambasáda podľa tlačovej agentúry Interfax vyjadrila ľútosť nad tým, že bulharské ministerstvo vydalo svoje oficiálne stanovisko bez toho, aby sa riadne oboznámilo s výstavou.

Bulharsko, ktoré - hoci bolo spojencom Nemecka a podieľalo sa na okupácii Juhoslávie a Grécka - sa voči ZSSR správalo neutrálne. Deň po vstupe sovietskej armády vypuklo v Bulharsku povstanie, krajina sa stala spojencom ZSSR a vyhlásila vojnu Nemecku.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…