Budúcnosť a smerovanie Európskej ľudovej strany určí Merkelová a ja, nie Orbán, odkazuje Weber

5. 4. 2019 11:05

Budúcnosť maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskej ľudovej strane (EPP) je stále otvorená. Ak premiér a predseda Fideszu Viktor Orbán bude opäť provokovať, tak trojčlenný monitorovací výbor predloží EPP patričné odporúčanie, povedal v Bruseli pre piatkové vydanie ľavicového denníka Népszava predseda frakcie v Európskom parlamente (EP) Manfred Weber.

Budúcnosť a smerovanie Európskej ľudovej strany určí Merkelová a ja, nie Orbán, odkazuje Weber
Foto: TASR
Popis: Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na tlačovú konferenciu po predsedníctve Európskej ľudovej strany (EĽS), ktoré sa zaoberalo požiadavkou vylúčenia maďarského Fideszu zo svojich radov v Bruseli 20. marca 2019.
reklama

Podľa tohto bavorského politika, volebného lídra EPP vo voľbách do EP a kandidáta ľudovcov na post predsedu Európskej komisie (EK), EPP jasne rozhodla o pozastavení členstva Fideszu v tejto politickej skupine. 

Odkazom rozhodnutia EPP podľa Webera je, že politické smerovanie a budúcnosť európskych ľudovcov budú určovať osobnosti EPP, akými sú Angela Merkelová či on sám, a nie Orbán.

"S Maďarskom je niekoľko problémov. Musíme kráčať postupne. Ak sa ale v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov nepodarí pokročiť, tak si môžeme byť istí, že nezávislý monitorovací výbor vedený bývalým predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom zareaguje. Možnosť vylúčenia Fideszu z EPP je nastolená, o tom nikto nemôže pochybovať," cituje Népszava vyjadrenie Webera.

V polovici marca Weber určil podmienky zachovania členstva Fideszu v EPP, ktorými boli: 

- zastavenie kampane namierenej proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie

- ospravedlnenie sa Orbána ostatným členom EPP 

- zabezpečenie, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…