Budúci premiér? PS a Spolu povedie do volieb menej ostrieľaný politik

12. 7. 2019 12:10

Lídrom spoločnej kandidačnej listiny koalície Progresívne Slovensko (PS) a Spolu do parlamentných volieb bude Michal Truban. Miroslav Beblavý bude programovým lídrom. Oznámili to v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave.

Budúci premiér? PS a Spolu povedie do volieb menej ostrieľaný politik
Foto: TASR
Popis: Na snímke vľavo predseda politického hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a vpravo predseda SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý
Napriek tomu, že Miroslav Beblavý pôsobí na slovenskej politickej scéne neporovnateľne dlhší čas ako jeho koaličný partner a predseda strany Progresívne Slovensko, do najbližších parlamentných volieb povedie dvojkoalíciu PS a Spolu Michal Truban. 
 
Na snímke TA SR Michal Truban.
 
Truban vo vysokej politike nikdy nepôsobil a do hnutia Progresívne Slovensko sa pridal v roku 2016. Po prezidentských voľbách vystriedal na šéfovskej stoličke strany Ivana Štefunka.
 
Dohoda nemá víťaza
 
Beblavý síce donedávna, rovnako ako Truban, predsedom strany nikdy nebol, ale ako politik už vystriedal viaceré partaje. 
 
Na tlačovej konferencii v Bratislave poukázal na to, koalícia PS a Spolu funguje aj po eurovoľbách a spolupracujú aj pred parlamentnými voľbám, hoci sú odlišní: "Vieme spolupracovať a zároveň sme odlišní.“
 
 
Lídri neparlamentých strán vraj medzi sebou nesúperi, takto si na tlašovke podali ruky. (zdroj:TA SR)
 
Zároveň verí, že spoločná dohoda je najlepším rozhodnutím pre budúcnosť koalície PS a Spolu aj pre Slovensko. Poznamenal, že ich dohoda nie je výsledkom súboja a nemá víťaza, ani porazeného. 
 
Predseda Spolu bude na spoločnej kandidátke koalície programovým lídrom a kandidátom na podpredsedu vlády pre reformy a ministra financií.
 
Slovensko potrebuje veľké činy
 
Truban bude okrem volebného lídra zároveň aj kandidátom koalície na premiéra. Truban poznamenal, že Slovensko potrebuje veľké činy. 
 
"Verím, že Slovensko posunieme výrazne dopredu. Čaká nás ťažké obdobie," uviedol. Podotkol, že v najbližšom čase budú pripravovať kandidačnú listinu a pripravovať aj spoločný program. 
 
Ako doplnil, súčasťou dohody sú aj nominácie tieňovej vlády. Na otázku, či bude koalícia uvažovať aj o spolupráci so stranou Andreja Kiska Za ľudí Truban poznamenal, že sa s bývalým prezidentom rozprávali vo štvrtok (11. 07.). 
 
Doplnil, že novovznikajúca strana by mala mať úvodný snem na jeseň, a potom sa uvidí, či budú spolupracovať, alebo nie. 
 
Progresívne Slovensko a Spolu spolupracovali už v koalícii napríklad pri májových eurovoľbách, ktoré takto v spojenectve vyhrali. O spolupráci hovoria aj s inými stranami.
 
Pred pár dňami sa dohodli s KDH, ide o pakt o neútočení počas volebnej kampane.
 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Takých ľudí, ako som ja, by mali umlčať. Končilo sa to pozdravom 'Na stráž'. Kurilovská sa obrátila na políciu

12:55 VIDEO Takých ľudí, ako som ja, by mali umlčať. Končilo sa to pozdravom 'Na stráž'. Kurilovská sa obrátila na políciu

Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Lucia Kurilovská podala vo štvrtok na Generálnej…