Budúci eurokomisár čelí obvineniam z korupcie

16. 9. 2019 12:26

Šéf belgickej diplomacie Didier Reynders, ktorý je nominantom na člena Európskej komisie (EK), kde by mal mať na starosti rezort spravodlivosti, sa stal predmetom predbežného súdneho vyšetrovania v spojitosti so zmluvami týkajúcimi sa projektu budovy belgického veľvyslanectva v Kinshase, metropole Konžskej demokratickej republiky (KDR). Uviedla to tlačová agentúra Belga.

Budúci eurokomisár čelí obvineniam z korupcie
Foto: TASR
Popis: Didier Reynders
reklama

Reynders je ministrom zahraničných vecí Belgicka od roku 2011. Informácie, s ktorými koncom minulého týždňa prišli noviny L'Echo a De Tijd, medzičasom potvrdila aj prokuratúra v Bruseli, avšak bez zverejnenia ďalších detailov.

K vyšetrovaniu došlo po tom, ako nemenovaný bývalý agent štátnej bezpečnosti v apríli tohto roku Federálnej justičnej polícii nahlásil údaje naznačujúce, že dosluhujúci podpredseda vlády a minister zahraničných vecí - ktorý po zmenách vo vláde má na starosti aj rezort obrany - bol "namočený" do prípadov korupcie a prania špinavých peňazí.

Obvinenenia sa týkajú série vládnych zákaziek

Bývalý tajný agent poukázal na sériu vládnych zákaziek, okrem iného aj pri výstavbe belgického veľvyslanectva v Kinshase, kde došlo k preberaniu úplatkov.

Podľa jeho slov medzi korupčníkmi boli aj obchodníci so zbraňami a jeden z kandidátov na prezidenta KDR.

Bývalý člen tajnej služby opísal schému, ktorú Reynders a jeho dôveryhodná osoba údajne využívali na preberanie a pranie špinavých peňazí.

Išlo napríklad o predaj umeleckých diel vysokej hodnoty a starožitností za neprimerané ceny a spomenul aj podozrivé transakcie s nehnuteľnosťami či využívanie fiktívnych firiem.

Dozvedel som sa to dnes ráno, reagoval Reynders v sobotu?

Prokuratúra po skončení predbežného vyšetrovania bude musieť rozhodnúť, či sú indície proti Reyndersovi dostatočne silné na to, aby mohla súdny spis postúpiť generálnemu prokurátorovi v Bruseli, vzhľadom na Reyndersov štatút ministra federálnej vlády.

Podľa televíznej stanice RTBF však uviedol, že nemá poznatky o tom, že by jeho meno bolo spájané s predbežným súdnym vyšetrovaním.

"Dozvedel som sa to dnes ráno. Vôbec nemám informácie o tom, že by vyšetrovanie prebiehalo už niekoľko mesiacov," povedal Reynders v sobotu ráno v rozhovore pre RTBF.

Zároveň však priznal, že sa v tejto súvislosti obrátil na svojho právnika, aby sa mohol brániť obvineniam, za ktorými stojí "len jedna osoba", a vyjadril nádej, že sa celá záležitosť čo najskôr vyjasní.

Ide zrejme o úmysel zlovoľného človeka, uviedol hovorca ministra

Reyndersov hovorca John Hendrickx pre belgické médiá uviedol, že ide zrejme o úmysel "zlovoľného človeka", ktorý sa snaží poškodiť povesť budúceho belgického eurokomisára.

Pre Reyndersa je načasovanie týchto mediálnych správ veľmi nepríjemné, lebo ako dezignovaný eurokomisár bude začiatkom októbra čeliť vypočúvaniam poslancov Európskeho parlamentu z vplyvného Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE).

Europoslanci budú zvedaví nielen na jeho odbornú spôsobilosť vykonávať funkciu eurokomisára pre spravodlivosť, ale aj na otázky spojené s jeho morálnou integritou.    

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…