Budú Slováci dostávať rekreačné poukážky? Takto by vám mal pripravovaný návrh zlacniť dovolenku

24. 7. 2017 19:00

Slovenská národná strana prostredníctvom svojho nominanta na Ministerstve dopravy a výstavby Slovenskej republiky Petra Ďurčeka pripravila súbor opatrení, ktoré podporia rozvoj cestovného ruchu na Slovensku. Jedným z najzásadnejších má byť zavedenie takzvaných rekreačných poukážok. Čo nám môžu priniesť a ako sa osvedčili u susedov? Parlamentné listy sa pozreli na koncept rekreačných poukážok z rôznych uhlov a toto sme sa dozvedeli.

Budú Slováci dostávať rekreačné poukážky? Takto by vám mal pripravovaný návrh zlacniť dovolenku
Foto: TASR
Popis: Ilustračná foto
reklama

Aj vy ste z tých, ktorí radšej za dovolenkou vycestujú do zahraničia? Potom patríte medzi 67 % Slovákov, ktorí pred oddychom na Slovensku radšej uprednostňujú zahraničné zájazdy. Slovensko má však obrovský turistický potenciál a zdá sa, že si to uvedomujú už aj naši politici. 

Strana SNS len nedávno opäť vzkriesila myšlienku zavedenia takzvaných rekreačných poukážok, o ktorých sa u nás hovorí už dlhé roky. A zdá sa, keďže návrh prichádza priamo od jednej z vládnych strán, tento raz by sme sa mohli konečne dočkať aj ich reálneho zavedenia do praxe.

Rekreačné poukážky v maximálnej hodnote 500 eur by mali podľa národniarov pomôcť mnohým Slovákom dopriať si dovolenku a zároveň podporia aj rozvoj cestovného ruchu. Uplatniť si ich totiž bude možné iba na pobyty na území Slovenska.

Podľa predsedu parlamentu a strany národniarov Andreja Danka prioritou politiky Slovenskej národnej strany je rozvoj kúpeľníctva a cestovného ruchu. „Náš program je zameraný na systémovú a cielenú podporu segmentu cestovného ruchu a kúpeľníctva, pretože ho považujeme za významný potenciál Slovenska, s ktorým treba rozumne pracovať,“ uviedol. „Cestovný ruch je pre veľa obcí aj mikroregiónov jediným významným zamestnávateľom aj investorom. Myslíme si, že si zaslúži väčšiu podporu,“ zdôvodnil potrebu prijať návrh aj štátny tajomník ministerstva dopravy Ďurček.

Tak to vidí rezort

Predstava ministerstva dopravy je, že by poukážky každoročne prideľovali firmy svojim zamestnancom ako formu benefitov. Z  hodnoty poukážky by im zamestnávatelia uhradili 55  percent, čiže najviac 275  eur, za čo by získali isté daňové výhody. Zamestnanec by za poukaz doplatil zvyšných 45  percent, teda 225  eur. Podobne to dnes funguje napríklad pri stravovacích poukážkach. 

V praxi by tak situácia mohla vyzerať nasledovne. V prípade, že v rodine sú pracujúci obaja rodičia a obaja by dostali od svojich zamestnávateľov poukážky v hodnote 500 eur, ich náklady na dovolenku by spolu predstavovali 450 eur, v skutočnosti by si však mohli dovoliť dovolenku o 550 eur drahšiu, pretože tento rozdiel im uhradí zamestnávateľ. Aj mnohé rodiny, ktoré si to dnes nemôžu finančne dovoliť, by tak po novom mohli vyraziť na poriadnu dovolenku.

Systém rekreačných poukážok funguje úspešne napríklad  vo Francúzsku, osvedčil sa aj v  Maďarsku či Taliansku. Skúsenosti zo zahraničia zároveň podľa rezortu dopravy ukazujú, že príjmy zo spotreby v  súvislosti s  poukážkami sú dvoj- až trojnásobne vyššie v  porovnaní s  celkovou sumou do nich investovanou.

V Česku fungujú poukazy bežne

Rekreačné poukážky fungujú aj u našich západných susedov Čechov. Jednou zo spoločností, ktoré v Česku poukážky zamestnávateľom poskytujú, je firma Sodexo. Jej produkt Holiday pass je možné využiť na rekreáciu v hoteloch, chatách, kúpeľných zariadeniach, ale aj cestovných kanceláriách. Manažér komunikácie spoločnosti Sodexo Ivan Tučník pre Parlamentné listy vysvetlil, ako ich Holiday Pass funguje a priblížil aj, aká je v ČR situácia s rekreačnými poukážkami.

Vzor rekreačnej poukážky Holiday Pass na rok 2017, ktorá funguje v Českej republike. Zdroj: cz.benefity.sodexo.com

„Holiday Pass je univerzálny nástroj, ktorý umožňuje zamestnávateľom podporiť rekreáciu a cestovanie ich zamestnancov, a to až do 20 000 Kč ročne (približne 770 eur). Zamestnanci ich môžu využiť v sieti partnerov, ktorá obsahuje viac ako 1400 cestovných kancelárií, kúpeľov a ubytovacích zariadení po celej Českej republike,“ vysvetľuje Tučník. Spomínaných 20 000 Kč je legislatívou stanovený horný limit.

Oproti návrhu SNS, ktorý hovorí o slovenských poukážkach v sume maximálne 500 eur, tak majú Česi maximálny príspevok až o 270 eur vyšší. Rekreačné poukážky zároveň v ČR v plnej miere hradí zamestnávateľ. Zamestnanci „u susedov“ tiež môžu využívať poukazy aj na zahraničné zájazdy.

Ak by teda prešiel návrh SNS v súčasnej podobe, porovnanie by vyzeralo nasledovne: 

Krajina Česká republika

Slovenská republika (podľa návrhu SNS)

zamestnanec platí z rekreačnej poukážky 0 % 45 %
zamestnávateľ platí z rekreačnej poukážky 100 % 55 %
územné obmedzenie na domácu aj zahraničnú rekreáciu iba na domácu rekreáciu

A do akej miery sú poukážky v Česku obľúbené? „V oblasti voľnočasových benefitov je cestovanie medzi zamestnancami momentálne druhým najpopulárnejším benefitom. Z celkového objemu vydaných poukážok a elektronických benefitov je zhruba jedna šestina uplatnená v cestovných kanceláriách alebo u ďalších partnerov zo segmentu cestovania a rekreácie,“ zhodnotil Tučník.

Z poukážok zároveň profitujú aj cestovné kancelárie či hotely. „Hlavnými výhodami pre našich partnerov sú najmä dodatoční zákazníci, ktorých im prinášame, a zvýšený obrat, ktorý súvisí najmä s daňovým zvýhodnením príspevkov na cestovanie a rekreáciu,“ vysvetlil Tučník.

Ako výhodu nepeňažných poukážok na voľný čas a rekreáciu prezentujú naši západní susedia šetrenie na odvodoch, a to pre obe strany. V praxi to v ČR znamená, že zamestnávateľ, ktorý poskytne svojmu zamestnancovi benefit formou nepeňažnej poukážky, ušetrí náklady na zdravotné a sociálne poistenie a z prostriedkov vynaložených na poukážku iba odvedie 19 % daň. Zamestnanec, teda príjemca, rovnako nemusí odviesť odvody a na rozdiel od zamestnávateľa neplatí ani daň. Čiže ak dostane nepeňažnú poukážku na rekreáciu v hodnote 1000 Kč, ušetrí až 32 % oproti tomu, keby dostal 1000 Kč formou peňažnej odmeny; z tých by po zaplatení dane a odvodov reálne videl iba 680 Kč.

Ilustračná foto Zdroj: TASR

Čo hovoria na návrh SNS slovenské firmy?

„Vítame možnosť, pokiaľ by rekreačné poukazy prešli v  navrhovanom modeli. Teda, že zamestnávatelia z nich nebudú musieť platiť dane a odvody a môžu si ich zároveň uznať ako daňový náklad. Sme však toho názoru, že rekreačné poukazy by nemali byť pre zamestnávateľov povinné, ale dobrovoľné," uviedol pre denník Pravda predseda Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský. 

Dobrovoľnosť poukážok pre zamestnávateľov potvrdili aj národniari. Každá firma by sa podľa SNS mohla rozhodnúť, či benefit vo forme poukážok svojim zamestnancom poskytne, alebo nie. 

Malatinský zároveň poznamenal, že na túto tému by bolo najprv vhodné zvolať spoločné rokovania s ministerstvom i ďalšími partnermi. Kvalita cestovného ruchu sa podľa neho nezvýši len samotným zavedením poukážok, ale je potrebné sa sústrediť aj na vyššiu atraktivitu služieb.

 

Bývalý minister hospodárstva SR a súčasný predseda Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský Autor: df

Ekonomický aj sociálny rozmer

Projekt rekreačných poukážok sa v rámci koncepcie rozvoja cestovného ruchu riešil už aj v roku 2015. Vtedajší štátny tajomník ministerstva dopravy, pod ktoré patril cestovný ruch, František Palko, súčasnú iniciatívu ministerstva víta a hodnotí pozitívne. Teší ho, že rezort pokračuje v práci na tomto projekte.

Podľa Palka je rozvoj domáceho cestovného ruchu a turizmu veľmi dôležitý. „Podpora cestovného ruchu je na Slovensku slabá, a preto treba vítať každý inštrument, ktorý pomôže rozvoju cestovného ruchu,“ myslí si. Rekreačné poukážky však majú podľa jeho slov aj významný sociálny rozmer, lebo pomôžu aj rodinám, ktoré by si inak možno nemohli dovoliť dostať sa na dovolenku.

Každý takýto nástroj musí zároveň podľa neho priniesť vyšší efekt do rozpočtu verejnej správy, ako sú náklady naň, aby sa oplatilo ho zavádzať. „Je to prínos aj pre územné samosprávy, kde ide o rôzne poplatky z ubytovania, ktoré dostávajú. V prípade štátnej kasy je to vyšší príjem z DPH, pretože viac turistov znamená vyššie tržby reštaurácií či hotelov,“ vysvetľuje. Dôležité tiež je, aby rekreačné poukážky neboli administratívne náročné pre zamestnávateľov a ešte viac ich nezaťažovali, zhrnul.

Bývalý štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko Autor: TASR

Zväz hotelierov je presvedčený, že poukážky netreba

Parlamentné listy oslovili k poukážkam aj Zväz hotelov a reštaurácií Slovenska. Generálny manažér zväzu a prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky Marek Harbuľák zatiaľ vníma koncepciu poukážok ako základnú myšlienku a záujem podporovať domáci cestovný ruch. Pre prípravu konkrétneho návrhu je však podľa neho potrebné prediskutovať a premyslieť ešte veľa vecí. „V roku 2009 bol na stole už pripravený koncepčný materiál, ku ktorému sa treba vrátiť a oprášiť,“ myslí si.

Prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák Autor: TASR

Harbuľák zároveň zdôraznil, že poukážky v 21. storočí nie sú jediným riešením a nevidí vôbec dôvod, aby sme potrebovali mať nejaký nosič, či už tlačený, alebo iný.  Na otázku, či si myslí, že by sa zavedenie poukážok výraznejšie odrazilo na tržbách hotelov a reštaurácií, odpovedal, že pri takejto podpore cestovného ruchu sa predpokladá zvýšenie záujmu o jednotlivé služby cestovného ruchu a tým, samozrejme, aj nárast tržieb. Dnes však podľa jeho slov z vyjadrenia štátneho tajomníka ešte nie je celkom jasné, či podpora bude na ubytovanie, alebo iné služby.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZÁCIA Trnka na Disciplinárnej komisii. Má vraj všedný hlas. Nevie, či na nahrávke s Kočnerom hovorí naozaj on

14:14 AKTUALIZÁCIA Trnka na Disciplinárnej komisii. Má vraj všedný hlas. Nevie, či na nahrávke s Kočnerom hovorí naozaj on

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka a jeho právna zástupkyňa odmietajú akékoľvek spájanie os…