Buďte vďační za inváziu vojsk v ´68, zaznelo v Rusku. Spýtali sme sa, čo si o tom myslia Hrnko, Blaha, Kollár, Klus alebo Uhrík, a verte, stálo to za to

22. 11. 2017 17:00

Článok oficiálneho televízneho kanála ruskej armády Zvezda, podľa ktorého by Československo malo byť vďačné za inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 pobúril mnohých Slovákov a Čechov. Zvlášť preto, že bol zverejnený počas návštevy českého prezidenta Miloša Zemana v Moskve a len týždeň po tom, ako predseda NR SR Andrej Danko predniesol priateľský prejav k Rusku v ruskej Dume. Zeman sa proti článku ohradil, ParlamentnéListy.sk sa spýtali slovenských politikov, čo si o celej veci myslia oni.

Buďte vďační za inváziu vojsk v ´68, zaznelo v Rusku. Spýtali sme sa, čo si o tom myslia Hrnko, Blaha, Kollár, Klus alebo Uhrík, a verte, stálo to za to
Foto: TASR
Popis: Deň po vstupe sovietskych tankov do Bratislavy. August 1968

S prvou reakciou spomedzi slovenských politikov prišiel saskár Ľubomír Galko. Na Facebooku zverejnil príspevok s názvom Neuveriteľná drzosť a Ficova vláda mlčí. „Okupanti, ktorí svojou hnusnou okupantskou čižmou pošliapali našu vlasť, majú na svedomí ľudské životy našich ľudí, utrpenie a beznádej, boli a vždy budú jedna z najčiernejších škvŕn v našej histórii,“ pripomenul exminister obrany.

„Česi už reagovali a pripos*atá slovenská vláda mlčí. Neuveriteľná drzosť a hnus, vrchol! Toto im mal Andrej Danko vykričať v ruskej Dume, ak by chcel zastupovať záujmy Slovenska, a nie sa im servilne podkladať,“ uzavrel svoj komentár.

„Ostro protestujem proti hrubému prekrucovaniu dejín a úmyselným dezinformáciám súvisiacimi s okupáciou Československa v roku 1968, ako ich publikujú niektoré ruské médiá. Pravdu si nemožno podrobiť propagandou!“ napísal následne štátny tajomník Ivan Korčok na Twitteri.

Aktuality.sk zverejnili, že štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Lukáš Parízek (SNS) označil článok za nešťastný a bude žiadať vysvetlenie. „Bude to komunikované ruskému veľvyslancovi a takisto aj náš zastupiteľský úrad v Moskve podnikne konkrétne kroky, aby bolo vyjasnené, akým spôsobom to bolo myslené,“ konštatoval Parízek. Nekomentoval, či išlo o provokáciu a zopakoval, že rezort diplomacie urobí všetko preto, aby sa situácia vyjasnila a neopakovala.

Mgr. Lukáš Parízek

  • SNS
  • štátny tajomník MZV a európskych záležitostí SR
  • mimo zastupiteľskú funkciu

Parlamentné listy požiadali o stanovisko Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ministerstvo odmieta opakujúce sa pokusy ruských médií o falzifikáciu historických udalostí spojených s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Za závažnejší problém ako uvedený článok na portáli televíznej stanice Ministerstva obrany Ruskej federácie Zvezda však ministerstvo považuje falšovanie histórie okupácie Československa v časopise Na bojevom postu, ktorý publikoval propagandistický článok plukovníka Safronova a podplukovníka Makojeva.

„Je zarážajúce, že už aj v oficiálnom tlačovom orgáne Federálnej služby vojsk národnej gardy Ruskej federácie dochádza k zverejňovaniu účelových dezinformácií. Ostro odsudzujeme všetky snahy o prepisovanie minulosti a deformovanie historickej pravdy o tejto temnej kapitole slovensko-ruských vzťahov,“ uvádza sa vo vyjadrení ministerstva s tým, že vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa a následná vojenská okupácia boli flagrantným porušením základných princípov medzinárodného práva, viedli k prehĺbeniu totalitného režimu porušujúceho ľudské práva a spôsobili utrpenie veľkému počtu ľudí.

Postfaktuálna situácia

„Dnes je postfaktuálna situácia, každý si hovorí, čo chce. Matovič si hovorí svoje, Šebej si hovorí svoje. Ako ste mohli vidieť v diskusii, Osuský bez akéhokoľvek záväzku hovorí o komunistickej strane ako o zločineckej organizácii. Ale na to sú predsa nejaké princípy a právne záväzky, napríklad Norimberský judikát, kde sa hovorí, čo je zločinecké a čo nie, a podľa toho sa treba riadiť,“ nadhodil podpredseda národniarov Anton Hrnko. „Už neplatia žiadne štandardy, mravy, každý si hovorí, čo chce. Tak sa nečudujme, že aj Rusi si hovoria, čo chcú. To už je taká jednoduchá matematika. Samozrejme, že je to nezmysel,“ dodal.

„Mňa zaujímajú oficiálne postoje najvyšších ruských orgánov a postoj Ruska ako štátu. Komentovať a glosovať akéhokoľvek poloblázna, ktorý interpretuje históriu takýmto absurdným spôsobom, to nie je náležité vo vzťahu Slovenska a Ruska. Dôležité je, čo si myslia jeho oficiálne orgány a Rusko sa za šesťdesiatyôsmy ospravedlnilo,“ konštatoval smerák Ľuboš Blaha, pričom to považuje za uzavretú záležitosť.

„Rozlišujme oficiálnu ruskú reprezentáciu a polobláznov z rôznych médií. Takých máme aj na Slovensku dosť, ktorí kopú do Ruska a nemyslím, že by to malo poškodiť slovensko-ruské vzťahy,“ doplnil Blaha s tým, že keby sa venoval ešte aj takýmto „provokatérom a absurdným ľuďom“ v Rusku, tak by sa musel zblázniť.

„Považujem to za pľuvanec do tváre všetkým slušným ľuďom, ktorí sa snažili budovať socializmus s ľudskou tvárou,“ oznámil PL.sk Martin Klus (SaS). „Mali by sme si vyjasniť, aké sú naše pozície k takýmto závažným veciam, o to viac, že sa blíži 50. výročie tejto udalosti. Myslím si, že aj verejnosť na Slovensku a v Českej republike si zaslúži možno istú formu piety aj zo strany sovietskej armády,“ tvrdí poslanec.

„Nepovažujem to vôbec za vhodné a myslím si, že to môže zhoršiť vzťahy. Zvlášť po tom, čo sa stalo minulý týždeň, keď sa predseda parlamentu snažil svojským spôsobom tie vzťahy zlepšiť, ale prišla takáto reakcia. Myslím si, že aj pre takých silno proruských ľudí ako prezident Zeman alebo predseda Danko to musí byť istým spôsobom výsmech,“ nazdáva sa.

So zaujímavým postrehom prišiel šéf strany Sme rodina Boris Kollár. „Veľakrát so Zemanom nesúhlasia, hlavne slniečkari sú pobúrení, že vôbec ide do Ruska,“ všíma si poslanec s tým, že jemu to vôbec neprekáža. „Ani to, že bol Danko v Rusku mi neprekáža. A nech si tam pokojne vystúpi, ale predsa, parlament by mal držať všeobecnú líniu, lebo jeho sme si zvolili my, poslanci a mandát mu dalo dajme tomu 150 poslancov, ale prezident ho má od všetkých občanov. Myslím si, že prezident je nezávislý, aj má byť nezávislý a tým pádom môže robiť nezávislú politiku,“ zhrnul. Kollárovi je Zeman sympatický, „aj keď má strašne veľa chýb“, nič to nemení na tom, že bol zvolený demokraticky.

„Vojenská okupácia alebo obsadenie krajiny nikdy nie je šťastným riešením. Je jasné, že každá strana si hľadá svoje pozitíva,“ komentoval v krátosti  podpredseda ĽS NS Milan Uhrík.

Vrie to aj v Česku

„Odsúdil som článok z titulu svojej funkcie ministra zahraničných vecí a informoval som sprievod pána prezidenta, aby túto tému nadhodili pri rokovaniach v Ruskej federácii. Veľvyslanec RF teraz nie je v ČR, je v Rusku spolu s naším prezidentom,“ tweetol český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek.

„Zemana rozhorčil článok o invázii v 1968 na ruskom webe, chce sa ohradiť,“ reagoval na článok ruského publicistu prezidentský hovorca Jiří Ovčáček na svojom Twitteri. Neskôr informoval, že prezident vyzve ruského premiéra Dmitrija Medvedeva, aby sa od článku dištancoval. „Toto vyhlásenie je urážkou nášho národa,“ vyjadril sa prezident na česko-ruskom podnikateľskom fóre v Moskve. Zeman článok považuje za zámernú provokáciu.

„Dostal som správy z Českej republiky, že niektorí politici ma nabádajú, aby som návštevu Ruskej federácie prerušil a odišiel domov. Ja som to, samozrejme, odmietol, pretože jeden novinársky blázon by nemal narušiť našu spoluprácu. Očakávam však od ruských činiteľov, že sa k tomu postavia čelom a túto provokáciu rozhodne odmietnu,“ zaznelo z úst Zemana na politickom fóre. „Podľa Zemana je článok na webe Zvezdy dielom šialenca s vylízaným mozgom,“ zverejnil Ovčáček na Twitteri.

Už na tlačovej konferencii po stretnutí oboch prezidentov Zeman varoval pred prekrúcaním dejín, ku ktorému sa podľa neho niektorí ľudia uchyľujú. „Sú to len úbožiaci,“ povedal český prezident. „Podmienkou na zlepšenie vzťahov medzi ČR a Ruskom je, aby ruské médiá spojené s vládnymi inštitúciami nezverejňovali stanoviská, ktoré sú hrubým prekrútením a dezinterpretáciou udalostí roku 1968 v ČSSR. Nechceme počúvať (čítať), že sme v roku 1968 čelili puču organizovanému Západom,“ reagoval podľa TV Nova český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…