Budovu rezortu hospodárstva zrekonštruujú. Ministerstvo tvrdí, že do roku 2021

25. 8. 2019 21:55

Rekonštrukcia budovy Ministerstva hospodárstva (MH) SR na Mierovej ulici v Bratislave by mala byť ukončená v máji 2021, pričom verejné obstarávanie by mali vyhlásiť na jeseň 2019. Uviedol to pre TASR hovorca MH SR Maroš Stano.

Budovu rezortu hospodárstva zrekonštruujú. Ministerstvo tvrdí, že do roku 2021
Foto: www.mhsr.sk
Popis: Ministerstvo hospodárstva SR.

"V súvislosti s plánovanou rekonštrukciou komplexu budov MH SR na Mierovej ulici v Bratislave sa už uskutočnil tzv. energetický audit, obstarala sa architektonická štúdia, pripravila sa dokumentácia a podala sa žiadosť o vykonanie štátnej expertízy stavebného zámeru v zmysle zákona o verejných prácach. Sú pripravené súťažné podklady k verejnému obstarávaniu, ktoré, predpokladáme, bude vyhlásené na jeseň. Plánovaný dátum dokončenia rekonštrukcie je máj 2021," spresnil.

Do Národného jadrového fondu (NJF) pôjde 22,95 milióna eur, pôvodne v kapitole rezortu hospodárstva určených na iné účely. Vyplýva to z návrhu MH SR, ktorý v stredu (21. 8.) schválila vláda.

"Na základe aktuálnej analýzy Ministerstvo hospodárstva SR eviduje vo svojej kapitole finančné prostriedky v celkovom objeme 22,95 milióna eur, ktoré nie je možné použiť na pôvodne stanovený účel. Konkrétne ide o finančné prostriedky v rámci prvku Podpora rozvoja strategických investícií – Investičné stimuly vo výške 12 miliónov eur, ktoré nemožno vyčerpať vzhľadom na bežné posuny v harmonogramoch realizácií schválených investičných zámerov, ako aj z dôvodu zrušenia rozhodnutí o poskytnutí investičnej pomoci, prípadne zníženia schválenej investičnej pomoci vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý majetok niektorých už schválených investičných zámerov," priblížil rezort hospodárstva.

Ďalšie finančné prostriedky sú rozpočtované v rámci podprogramu Podpora programov rezortu MH SR v hodnote 10,95 milióna eur a sú určené na rekonštrukciu budovy na Mierovej ulici v Bratislave.

Projekt "Rekonštrukcia komplexu budov MH SR na Mierovej ulici v Bratislave" sa dostal do omeškania hlavne z dôvodu problematického a objektívne časovo náročného vyrovnania rozdrobených a neprehľadných vlastníckych vzťahov k zastavaným, ale aj priamo susediacim pozemkom v riešenej lokalite.

Ďalším faktorom je náročná sumarizácia pôvodnej nekompletnej stavebnej dokumentácie a zároveň príprava aktuálnej dokumentácie ako podkladu k architektonickej štúdii, energetickému auditu komplexu budov, stavebnému povoleniu a súťažným podkladom k nevyhnutnému verejnému obstarávaniu.

"V záujme využitia finančných prostriedkov v celkovom objeme 22,95 milióna eur navrhujeme schváliť zmenu účelu ich použitia v prospech prvku Národný jadrový fond – odvody od prenosovej sústavy a distribučných sústav, a to vo forme bežných a kapitálových výdavkov, v rámci ktorého budú efektívne vyčerpané na úhradu dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky vytváraných počas doterajšej prevádzky jadrových elektrární," dodalo MH SR v predkladacej správe.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…