Budeme o deň navyše doma? Poslanci navrhujú nový štátny sviatok

28. 7. 2017 17:11

Deň vzniku Československa (28. október) by mal byť štátnym sviatkom a nie pamätným dňom. Navrhuje to štvorica opozičných poslancov, do parlamentu už predložili zmenené znenie zákona. 

Budeme o deň navyše doma? Poslanci navrhujú nový štátny sviatok
Foto: Facebook Petra Pčolinského
Popis: Prázdne poslanecké lavice
reklama

„Ide o jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska," povedal Ondrej Dostál (SaS), jeden z predkladateľov novely. Rovnaký názor má aj Peter Osuský (SaS) a dve nezaradené poslankyne Zuzana Zimenová a Viera Dubačová.

Slovensko má v súčasnosti päť štátnych sviatkov. Dostál tvrdí, že ani v prípade schválenia návrhu by sa na tom nič nezmenilo, prvý september - Deň Ústavy Slovenskej republiky - by mal byť podľa neho preradený zo štátnych sviatkov medzi pamätné dni.

„Tento deň totiž pripomína prijatie Ústavy SR v roku 1992, ktoré priamo súvisí so vznikom samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Na túto udalosť sa však už viaže ďalší štátny sviatok, a to 1. január, teda Deň vzniku Slovenskej republiky," vysvetlil Dostál.

Poslanci navrhujú stanoviť účinnosť zákona na 1. januára 2018, aby bol 28. október štátnym sviatkom od začiatku roka, v ktorom si pripomenieme 100. výročie vzniku Československej republiky.

Obsahovo zhodný návrh predložili Dostál s Osuským v roku 2012. Snahu preradiť 28. október medzi štátne sviatky mali aj iní poslanci, neuspeli však.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

0:55 Analytik: Máme byť pripravení na biologické vojny a riešime rúška! Štát nechránil ľudské životy. A Únia? Taliansko hodila cez palubu

Dlhé roky vypracúval bezpečnostné stratégie ochrany najvyšších ústavných činiteľov. Osobne ručil a…